Postaviť mrakodrap v dnešnej dobe už nie je zase takým umením. Ale postaviť či navrhnúť takýto mrakodrap? To je celkom iná kategória.
1. Agora Tower – Tchaj-pej, Taiwan
Ekologický projekt Vincenta Callebauta z roku 2010 bol vo svete architektúry prevratnou záležitosťou. Mrakodrap doslova obalený v zeleni už teraz dostal názov „požierač smogu“. Na budove sa bude hrdo týčiť vyše 23-tisíc stromov, ktoré v budúcnosti enormne zredukujú výskyt oxidu uhličitého v ovzduší.
2. Lakhta Center – Petrohrad, Rusko
Mrakodrap v ruskom Petrohrade sa štverá až do výšky 462 metrov. Betónové základy tejto monumentálnej budovy sa zapísali do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčší neprerušovaný betónový nálev na svete. Inšpiráciou pre dizajn budovy bola samotná príroda. Pochopíte to v momente, ako na budovu nahliadnete z vtáčej perspektívy, pretože jej vrchol tvorí kvet.
3. W350 – Tokio, Japonsko
Ak všetko pôjde podľa plánu, tak sa v roku 2041 dočkáme najväčšieho dreveného mrakodrapu v dejinách. Celá stavba bola navrhnutá s veľkým ohľadom na prírodu a zdravé životné prostredie.
Jej obyvatelia si budú môcť vychutnať slnečné lúče a príjemný vánok aj vo vnútri budovy. V meste modernej architektúry na spôsob futuristických filmov bude táto konštrukcia príjemnou a upokojujúcou zmenou.
4. Dynamic Tower – Dubaj, Spojené arabské emiráty
Budova si svoje meno vyslúžila schopnosťou pohybu, vďaka ktorej môže každý deň vyzerať celkom inak. Každé poschodie sa totiž dokáže otáčať, pričom kontrolu nad rotovaním majú samotní obyvatelia. Architekt David Fisher nikdy predtým nenavrhol mrakodrap. Úlohy sa však chopil bravúrne a jeho stavba ukazuje ľudstvu celkom nové možnosti.
5. Grand Lisboa – Macao, Čína
Mrakodrap ikonického vzhľadu ako zvonku, tak aj vo vnútri. Inšpiráciou na dizajn pripomínajúci pierka bola tradičná brazílska čelenka do vlasov. Reprezentuje vplyv Portugalska a jeho kultúry na tamojšiu krajinu. Vo vnútri budovy je na očiach všetkých vystavený vzácny diamant s názvom „The Star of Stanley Ho“.
6. The Big Bend – New York, USA
Štyritisíc metrov dlhý zahnutý mrakodrap sa mohol stať najdlhšou budovou na svete. Samozrejme, nato by ho najprv museli postaviť. Táto budova však doposiaľ ostala len vo fáze projektu. Za návrhom stojí Ioannis Oikonomou, ktorý sa práve touto stavbou pokúšal bojovať proti výškovým obmedzeniam mrakodrapov v manhattanskej oblasti.
7. Al Noor Tower – Kasablanka, Maroko
Táto monumentálna budova sa po dokončení stane najvyššou stavbou na africkom kontinente. Hlavou projektu je francúzsky dizajnér Amédée Santalo, ktorého ideou bolo vzhľad budovy priblížiť cípu bombičkového pera. Tento pokus mal symbolizovať prepísanie africkej histórie nielen v sfére architektúry.
8. Kingdom Center Tower – Rijád, Saudská Arábia
Tretia najvyššia budova „s dierou“ na svete sa nachádza v Saudskej Arábii a siaha do výšky vyše 300 metrov. Otvor je počas noci osvetlený a podľa dizajnéra ho možno charakterizovať ako „náhrdelník celého mesta“.
9. Jeddah Tower – Džidda, Saudská Arábia
Predpokladané ukončenie výstavby tejto monumentálnej budovy padlo na rok 2020. Ak všetko dopadne podľa očakávaní, tak sa táto veža stane prvým mrakodrapom, ktorý presiahne výšku jeden kilometer. Jej vizuál je inšpirovaný výhonkami rastlín, pučiacich zo zeme. Rast rastlín je symbolikou pre celkový rozvoj a prosperitu krajiny.
10. Q1 – Gold Coast, Austrália
Q1 je šiesta najvyššia obývaná budova na svete, no najvyššia, čo sa týka Austrálie či celej južnej pologule. Pre ľudí je charakteristickou črtou Queenslandu, čo je vzhľadom na jeho veľkosť pochopiteľné. Dizajn bol inšpirovaný olympijským ohňom z olympiády v Sydney v roku 2000.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: Vincent Callebaut