Fascinujúce novoročné tradície z rôznych kútov sveta

Ako trávia Nový rok Španieli či Portorikánci?

Iný kraj, iný mrav a iné novoročné tradície. Ako oslavujú príchod nového roka v rôznych svetových krajinách?

1. Španielsko a dvanásť bobúľ hrozna

Španieli si šťastie do nadchádzajúceho roka privolávajú hroznom. Respektíve, dvanástimi bobuľami hrozna. Ten, komu sa o polnoci podarí napchať si takéto množstvo sladkého ovocia do úst (a ideálne sa tým nezadrhnúť), sa môže tešiť na úspešný rok.

Getty Images

2. Filipíny a okrúhle veci

Ľudia na Filipínach si chcú na Nový rok privolať hlavne hojnosť vo sfére financií. A to im podľa ich tradícií pomôžu zabezpečiť okrúhle predmety. Od ovocia, cez vzory na oblečení až po dekorácie. Všetko by malo byť okrúhle, ako mince, ktoré nosia počas dňa vo vreckách.

https://www.mybnec.org/news/?id=123

3. Ekvádor a pálenie strašiakov

Obyvatelia Ekvádoru chcú na Silvestra hodiť za hlavu všetky starosti a zlé spomienky z daného roku a vstúpiť do ďalšieho s čistým štítom. Tieto zlé skúsenosti pália. Teda presnejšie, pália veľkých slamených strašiakov do maku, ktoré sú metaforickým zástupcom všetkých ťažkostí z minulosti.

https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/tradycyjne-na-zima-w-rosji-burning-effigies-z-karnawa%C5%82u-gm510628402-86328707

4. Japonsko a nekonečné zvonenie zvonov

Japonci oslavujú príchod nového roka nekonečným zvonením všetkých zvonov. Dobre, možno je to trochu prehnané… zvonenie nie je nekonečné, ale skončí až keď zvony zazvonia 108-krát. Tamojší ľudia veria, že to prináša čistotu. Okrem toho sa u nich odporúča privítať nový rok s úsmevom na tvári.

https://sf.funcheap.com/2017/12/31/

5. Peru a festival plný násilia

Každoročne sa v jednej dedinke v Peru organizuje festival, ktorého pointou je uvedomiť si vzájomné rozdiely. A ako lepšie pochopiť odlišnosť ľudí ako poriadnou fackou? Počkať… áno, naozaj. Peruánci sa vybúria, vyrovnajú si nezhody, a potom štartujú nový rok bez bremien.

http://www.fscclub.com/vidy/small-takanakuy-e.shtml

6. Švajčiarsko a neúcta voči zmrzline

Najväčším nešťastím našich detských čias bol nepochybne moment, keď nám kopček zmrzliny padol na zem. Ľudia zo Švajčiarska tento nepríjemný detský zážitok pretavili na novoročnú tradíciu a na Silvestra hádžu zmrzlinu o zem.

Alamy

7. Portoriko a kýble s vodou

Síce nie na celom ostrove, no v niektorých oblastiach Portorika ľudia hádžu z okna kýble s vodou. Takto vraj odháňajú zlých duchov, ktorí by ich mohli v novom roku otravovať.

http://2016.omanobserver.om/strange-new-years-rituals-latin-america/

8. Bolívia a peniaze pre šťastie

V Bolívii je tradíciou zapiecť do koláča nejaké tie mince. Ktokoľvek z rodiny ich nájde, môže sa tešiť na rok plný úspechov a hojnosti. Teda, samozrejme, len v prípade, že si na minciach nevyláme všetky zuby…

https://www.griechenland.net/nachrichten/chronik/21108-vasilopita

9. Kolumbia a kufre

Niektorí obyvatelia Kolumbie zo všetkého najviac obľubujú cestovanie. Ich novoročná tradícia je teda založená na symbole cestovania, ktorým je nepochybne kufor. Počas Nového roka ho nosia so sebou všade.

https://www.elitereaders.com/15-weird-new-years-traditions-all-over-the-world-and-their-meanings/

10. Čile a noc so zosnulými

Ľudia z Čile posledný deň v roku trávia v prítomností tých, ktorí tu už viac nie sú. Na dôkaz úcty voči zosnulým, spia jednu noc na cintoríne.

https://www.tripsavvy.com/cemeteries-in-queens-2818943

11. Rumunsko a zariekavanie kráv

Rumunom príde ako ideálne trávenie Nového roka pri svojom dobytku, s ktorým sa snažia komunikovať. Ak sa im to podarí (netušíme, ako sa to presne prejavuje), majú šťastie v nasledujúcom roku zaručené. Podobnú tradíciu majú aj v Belgicku, až nato, že tamojší ľudia sa s kravami nesnažia rozprávať. Len im poprajú šťastný nový rok.

http://flyfm.co.uk/2017/05/07/cow-hit-train-causes-delays-nottingham/

12. Estónsko a obžerstvo

Obyvatelia Estónska si snažia privolať hojnosť v novom roku obžerstvom. Natlačia sa naozaj do prasknutia – väčšinou sa servíruje sedem až dvanásť chodov. Hádam nikomu nebude málo…

https://www.7stonesboracay.com/how-new-year-is-celebrated-around-the-world/

13. Fínsko a cín

Cínová tradícia sa vo Fínsku na nový rok robí už od nepamäti. Spočíva v tom, že si rodina roztopí cín a následne ho vlieva do kýbla s ľadovou vodou. Podľa toho, aký tvar sa z cínu vytvorí, bude mať človek šťastie alebo nešťastie v novom roku.

https://www.travelandleisure.com/slideshows/worlds-strangest-new-year-traditions

14. Taliansko a červené spodné prádlo

Milovníci pizze veria, že červené spodné prádlo na Silvestra sa im v novom roku oplatí láskou. Podobné spájanie farby spodného prádla a diania v novom roku, sa deje aj v niektorých častiach Južnej Ameriky. Tam napríklad zlaté spodné prádlo symbolizuje bohatstvo, biele zasa mier.

pinterest.com

Zdroje: list25.com, lifehac.org
Titulná fotka: Getty Image

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
6
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Umelec pretvára všeobecne známe zážitky do vtipných komiksov


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME