Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Fascinujúce vraky obrovských lodí, ktoré sa stali pomníkmi veľkých tragédií

Svetové moria a oceány sú pohrebiskom mnohých majestátnych lodí.


Slovákom, ako vnútrozemskému národu, môže svet lodí pripadať ako niečo cudzie a veľmi vzdialené, k čomu nemáme vzťah. Avšak práve to je jeden z dôvodov, prečo nás tento neznámy svet môže prekvapiť mnohými zaujímavými poznatkami.

Odkedy lode plávali, potápali sa. Rieky, jazerá, oceány a moria sveta sú pokryté zvyškami tisícok lodí, ktoré v priebehu storočí išli ku dnu. Toto je niekoľko z najväčších a najzaujímavejších vrakov lodí, ktoré odpočívajú pod hladinou.

RMS Titanic

Možno najznámejší vrak lode na svete, ktorý sa nachádza na dne Atlantického oceánu. Titanic stroskotal v roku 1912 počas svojej prvej plavby a zostal na dne oceánu viac ako 100 rokov.

vrak, loď, Titanic
Profimedia

HMHS Britannic

Sesterská loď Titanicu stroskotala počas prvej svetovej vojny v roku 1916 pri pobreží Grécka. Hoci bola pôvodne navrhnutá ako loď pre cestujúcich, v čase svojej skazy slúžila ako vojenská nemocnica. Ide o najväčšiu loď potopenú počas prvej svetovej vojny.

vrak, loď, Britannic
Profimedia

SS Andrea Doria

Talianska loď, ktorá stroskotala počas svojej plavby do New Yorku v roku 1956. Zrazila sa so švédskou loďou a potopila sa do hĺbky viac ako 200 metrov. Pri záchrannej akcii sa podarilo zachrániť 1660 z 1706 ľudí na palube.

vrak, loď, Andrea Doria
Public domain
moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

USS Arizona

Americká vojenská loď, ktorá bola zasiahnutá japonskými silami počas útoku na Pearl Harbor v roku 1941. USS Arizona zostala na dne oceánu a stala sa pamätníkom obetí tohto útoku.

vrak, loď, USS Arizona
Profimedia

RMS Lusitania

Britská loď, ktorá bola potopená nemeckou ponorkou počas prvej svetovej vojny v roku 1915. Táto tragédia prispela k vstupu USA do vojny.

vrak, loď, RMS Lusitania
Profimedia

MS Michail Lermontov

Luxusná loď sovietskej výroby, ktorá stroskotala v roku 1986 v novozélandských vodách. Bolo to spôsobené chybou kapitána, ktorého nesprávna navigácia viedla k nárazu lode na skalu.

vrak, loď, MS Michail Lermontov
John Rostron

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje