Fázy, ktorými si prešiel každý jeden človek pri učení na štátnice alebo maturity

Treba sa učiť? Ideálny čas na umývanie okien a triedenie kamienkov pred barakom.

Zdroj: pexels

Mnoho študentov si momentálne prechádza obdobím, keď sa musí učiť na štátnice alebo maturity. Niekto to už má možno za sebou a niekoho to len čaká.

Je jedno, na akú školu chodíš, popri učení si pravdepodobne každý prešiel rovnakými štádiami stresu. Od flegmatickej fázy, keď si mal pocit, že máš na učenie ešte čas, až po fázu úplného šialenstva.

Príprava je veľmi dôležitá

Urobíš si zásoby energetických nápojov, kávy, ginka a všemožných doplnkov stravy, ktoré by ti mali pomôcť pri premýšľaní. Po polhodine si konečne nachystáš nejaký super playlist, ktorý sa ti k učeniu dokonale hodí. Nesmú chýbať zvýrazňovačky. Počas tejto fázy si ešte odhodlaný sa to všetko naučiť. 

Tieto vypracovné otázky nedávajú žiaden význam

Potom prichádza tá realita, keď sa pozrieš do svojich materiálov, z ktorých by si sa mal učiť, a prichádzaš na to, že ti to nejak nedáva význam. Všetko odznova spracuvávaš, prepisuješ a tu už začínaš chytať paniku, lebo toto prepisovanie a prerábanie ti trvá poriadne dlho a dokopy si sa zatiaľ nič nenaučil.

Studying K-Pop GIF - Find & Share on GIPHY

Spolužiaci, ako ste na tom?

Netreba zabúdať ani na kontrolovanie stavu svojich spolužiakov. Ideálne každú polhodinu. Toto platí pri úplne všetkých študentoch – či už ide o skúškové, učenie na štátnice alebo maturity.

Dávaš o svojom mizernom stave vedieť aj na sociálnych sieťach

Už keď si dal post s bakalárkou alebo diplomovkou, tak musíš dať aj fotku toho, ako máš všade papiere a učíš sa. Keby tak pomohlo ukázať tej komisii v deň štátnic/maturít tvoj instagram, že? Pomáha to aspoň tvojim spolužiakom, keď vidia, že si asi niekde tam, kde aj oni. 

Rachel Lynette French, Unsplash

Veď to je ľahké, netreba sa mi toľko učiť

Toto sú pravdepodobne tvoje prvé pocity, keď nahliadneš do učiva. „Toto som videl, toto si zas pamätám, z tohto bola nedávno skúška.‘‘ Až potom prichádzaš k tým zákernejším otázkam, ktoré si nikdy v živote nevidel, čítaš si ich aj trikrát dookola a zasekneš sa večne pri jednej rovnakej vete, lebo tomu nerozumieš.

Toto si určite nevytiahnem

Potom to vzdávaš a hovoríš si, že je to aj tak obrovská sprostosť, ktorú si určite nevytiahneš. Čítal si to niekoľkokrát, niečo z toho vedieť určite budeš. Preskakuješ to s tým, že si to ešte niekedy na konci pozrieš. Nepozrieš, lebo nestihneš. Možno akurát tak ráno, keď budeš čakať na to, kým prídeš na rad, tak si presne túto otázku zopakuješ.

Study Help GIF by 360medics - Find & Share on GIPHY

Predávkovanie ginkom a inými vitamínmi

Energetický nápoj ti v tomto období už koluje v žilách, tvoje srdce sa ťa pýta, či si normálny. Kombinácia nedostatočného spánku a všetkých možných doplnkov stravy z teba robí niečo podobné zombíkovi. Vlasy si si minimálne týždeň neumýval a na vzduchu si nebol snáď ešte dlhšie. Akonáhle je vonku pekne, si smutný, lebo nemôžeš vyjsť von na pivko…

Pozeranie na bielu stenu a iné zábavné aktivity

Pri učení človek dokáže prescrollovať Instagram na úplný koniec. Zrazu umývaš okná, utieraš prach a robíš aj tie najviac nenávidené aktivity, len aby si sa vyhol učeniu. Môžeš vypnúť wifi, zamknúť mobil aj notebook, odísť na opustený ostrov, vždy si nájdeš niečo, čo bude pri tom učení zaujímavejšie.

Mne už sa do hlavy naozaj nič nevojde

Fáza, ktorá prichádza pri konci učenia, keď už máš pocit, že ti z toľkých vedomostí praskne hlava. Čím viac sa učíš, tým viac máš pocit, že toho vieš menej. To znamená, že si na dobrej ceste.

Nech žijú spánkové paralýzy

Ak by si aj mal možnosť spať osem hodín, tak ťa bude trhať zo sna s tým, že sa ti budú v mysli objavovať rôzne frázy, ktoré si sa počas dňa učil. Spánkové paralýzy sú už pre teba úplnou rutinou. Ak sa ti aj náhodou niečo sníva, tak, samozrejme, niečo v štýle ako nevieš odpovedať, strácaš pri odpovedi hlas a podobne. Samé horory.

Donald Trump Sleeping GIF by Thomas Kastrati - Find & Share on GIPHY

Ja to nespravím, nič neviem, mal som sa začať učiť skôr

Posledná fáza, v ktorej sa ocitne takmer každý, keď ide do finále. Si zmierený s tým, že ten vysnívaný titul nebudeš mať. Rovnako nebudeš mať leto, festivaly a všetky ostatné veci, lebo sa budeš učiť na štátnice. Aj keby si sa začal učiť dva mesiace dopredu alebo polroka, tak by si si povedal, že si sa mal začať učiť skôr.

Nejde o život, nejde o nič

Aj keď je to stresujúce, mnohí z nás si tým prešli a nakoniec si treba pripomenúť, že kým nejde o život, nejde o nič. Držíme všetkým štátnicujúcim a maturujúcim palce!

Amy Reed, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
7
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
8
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Obchod s oblečením zverejnil fotku modelky v plavkách. Ľudí viac zaujal obsah jej taniera


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME