Možno sa to už stalo aj tebe. Snívalo sa ti o tom, že si sa prebudil. Ležíš vo svojej posteli, vo svojej izbe, no niečo tam nesedí. Ak sa ti to už stalo, tak vedz, že si zažil falošné prebudenie. Ide o bežný jav nášho snívania, no občas to dokáže byť poriadne nepríjemné.
Môže spôsobiť úzkosť
Často sa stáva, že vo sne nastane niekoľko falošných prebudení. Osoba sa napríklad prebudí vo sne a pokračuje v bežnej činnosti. Po určitom čase si v sne môže, ale aj nemusí uvedomiť pokračujúce snívanie a potom znovu nasleduje falošné prebudenie.
Osoba sa prebúdza na mieste, kde reálne spí, no vyskytuje sa tam určité skreslenie reality. Typická je živosť sna a naše racionálne uvažovanie. Tieto sny síce nie sú považované za patologické, ale samy osebe často spôsobujú úzkosť.
Môže sa spojiť aj so spánkovou paralýzou
Spánková paralýza je jav podobný falošnému prebudeniu. Pri nej nakrátko stratíme schopnosť hovoriť alebo pohybovať svalmi, resp. nadobudneme ťažkosti s dýchaním. Paralýza spánku sa zvyčajne objaví, keď prejdeme zo spánku rýchlo do bdelého stavu. Náš mozog sa prebudí, ale naše svaly ostávajú dočasne ochrnuté.
Výskum však naznačuje, že ľudia, ktorí zažijú spánkovú paralýzu, sa stretnú aj s falošným prebudením. Niekedy sa to prihodí človeku i naraz. Môže sa nám snívať, že sme sa prebudili a niekto je s nami v izbe, drží nás na posteli a my sa nemôžeme brániť. Kľúčový rozdiel medzi týmito javmi je ten, že paralýza nastáva, keď sme v bdelom stave, a falošné prebudenie, keď spíme.
Stres a úzkosť
Existujú dva hlavné typy falošných prebudení:
Typ 1. Toto falošné prebudenie prebieha pomerne jednoducho. Po „prebudení“ urobíš to isté, čo by si urobil i v reálnom živote. Tento typ nie je strašidelný ani až taký nepríjemný ako ten druhý, aj keď sa po prebratí môžeš cítiť jemne dezorientovaný.
Typ 2. Tento typ falošného prebudenia zvykne byť oveľa nepríjemnejší. Pripomína spánkovú paralýzu, najmä ak sa ti sníva, že sa zobudíš a nemôžeš sa pohnúť alebo utiecť. V sne máš veľmi zlý pocit, čakáš, že sa stane niečo zlé, bojíš sa a máš úzkostné stavy. Podobné pocity máš aj po prebudení, si vystresovaný a pociťuješ strach.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane