Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Fenomén falošného prebudenia. Prečo je to také nepríjemné a dá sa mu nejako predísť?

Prebudíš sa, ale zrazu zistíš, že sa ti to iba sníva...


Možno sa to už stalo aj tebe. Snívalo sa ti o tom, že si sa prebudil. Ležíš vo svojej posteli, vo svojej izbe, no niečo tam nesedí. Ak sa ti to už stalo, tak vedz, že si zažil falošné prebudenie. Ide o bežný jav nášho snívania, no občas to dokáže byť poriadne nepríjemné.

Môže spôsobiť úzkosť

Často sa stáva, že vo sne nastane niekoľko falošných prebudení. Osoba sa napríklad prebudí vo sne a pokračuje v bežnej činnosti. Po určitom čase si v sne môže, ale aj nemusí uvedomiť pokračujúce snívanie a potom znovu nasleduje falošné prebudenie.

Osoba sa prebúdza na mieste, kde reálne spí, no vyskytuje sa tam určité skreslenie reality. Typická je živosť sna a naše racionálne uvažovanie. Tieto sny síce nie sú považované za patologické, ale samy osebe často spôsobujú úzkosť.

Shutterstock

Môže sa spojiť aj so spánkovou paralýzou

Spánková paralýza je jav podobný falošnému prebudeniu. Pri nej nakrátko stratíme schopnosť hovoriť alebo pohybovať svalmi, resp. nadobudneme ťažkosti s dýchaním. Paralýza spánku sa zvyčajne objaví, keď prejdeme zo spánku rýchlo do bdelého stavu. Náš mozog sa prebudí, ale naše svaly ostávajú dočasne ochrnuté.

Výskum však naznačuje, že ľudia, ktorí zažijú spánkovú paralýzu, sa stretnú aj s falošným prebudením. Niekedy sa to prihodí človeku i naraz. Môže sa nám snívať, že sme sa prebudili a niekto je s nami v izbe, drží nás na posteli a my sa nemôžeme brániť. Kľúčový rozdiel medzi týmito javmi je ten, že paralýza nastáva, keď sme v bdelom stave, a falošné prebudenie, keď spíme.

dieťa, plyšový macko, smútok, plač, rodič, trpké slová

Odporúčame prečítať:

Ľudia si zaspomínali na zarmucujúce slová, ktoré si museli vypočuť od svojich rodičov

Stres a úzkosť

Existujú dva hlavné typy falošných prebudení:

Typ 1. Toto falošné prebudenie prebieha pomerne jednoducho. Po „prebudení“ urobíš to isté, čo by si urobil i v reálnom živote. Tento typ nie je strašidelný ani až taký nepríjemný ako ten druhý, aj keď sa po prebratí môžeš cítiť jemne dezorientovaný.

Typ 2. Tento typ falošného prebudenia zvykne byť oveľa nepríjemnejší. Pripomína spánkovú paralýzu, najmä ak sa ti sníva, že sa zobudíš a nemôžeš sa pohnúť alebo utiecť. V sne máš veľmi zlý pocit, čakáš, že sa stane niečo zlé, bojíš sa a máš úzkostné stavy. Podobné pocity máš aj po prebudení, si vystresovaný a pociťuješ strach.

Shutterstock

Teória vedomia

Výskum z roku 2011 priniesol ďalšie možné vysvetlenie. Podľa tejto teórie môže k falošnému prebudeniu dôjsť následkom ostražitosti, aby sme nezažili typickejšie sny, napríklad tie, ktoré sa týkajú lietania, pádu a iných neskutočných udalostí.

Namiesto toho sa náš mozog môže spoľahnúť na konkrétnejšie spomienky, na známe prostredie a na našu typickú každodennú rutinu.

Spôsobovať to môže stres

Neexistuje veľa výskumov tohto javu a odborníci ešte musia presne určiť, čo to spôsobuje. Rovnako ako pri paralýze spánku, môže sa to týkať prerušeného REM spánku. REM spánok je takzvaný plytký spánok, kde náš stav pripomína skôr fázu bdelosti ako spania. A presne tu vznikajú všetky naše zaujímavé sny.

Medzi niekoľko navrhovaných vysvetlení falošného prebudenia patria aj poruchy spánku, vedomie, že potrebujeme skoro vstať, alebo hluk. Stres a úzkosť v našom každodennom živote môžu mať tiež vplyv na spánok a môžu zapríčiniť takéto netradičné javy.

Aká je najzdravšia forma redukcie hmotnosti pre ženy?

Odporúčame prečítať:

Aká je najzdravšia forma chudnutia pre ženy? Posadnutosť štíhlosťou je cesta do hormonálneho pekla, hovorí odborníčka (ROZHOVOR)

Kvalitnejší spánok pomôže

Falošné prebudenie nie je veľmi príjemnou záležitosťou, hlavne ak sa s ním stretávaš často. Zlepšenie spánku by mohlo pomôcť znížiť jeho frekvenciu.

Tu je niekoľko rád, ktoré ti pomôžu vylepšiť spánok:

• Vypni si telefón a notebook najmenej hodinu pred spaním
• Vykonávaj pravidelné rituály, ktoré ti pomôžu zaspať a ktoré sa stanú signálom pre mozog, že je čas na spánok
• Daj si horúci kúpeľ
• Sprav si bylinkový čaj
• Používaj správny vankúš a matrac
• Konzumuj menej kávy a alkoholu
• Pohybuj sa, ale nie krátko pred spaním

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.