Fenomén hračiek Labubu neutícha. „Strašidelné“ bábiky sa predávajú za rekordné ceny

Kuriózna zberateľská senzácia dneška udivuje naďalej.


Nie je to Gremlin ani žiadna z príšer z akejsi klasickej knihy rozprávok. Aj tak sa však tento chlpatý tvor s veľkým úsmevom stal svetovým fenoménom. Labubu je plyšová hračka, módny doplnok na taške či opasku a zberateľský kúsok naraz, za ktorý sú ľudia ochotní zaplatiť aj šesťciferné sumy. Web Refresher práve informoval o tom, že fenomén Labubu neutícha.

Na nedávnej aukcii v Číne sa napríklad Labubu v životnej veľkosti predal za vyše 170-tisíc dolárov. Fanúšikovia kvôli bábikám vystávajú pred obchodmi celé dni. Zásoby sa míňajú v priebehu pár minút a na internetových trhoviskách sa predávajú aj za štvornásobok pôvodnej ceny.

Web Npr hovorí, že Labubu vznikol z fantázie hongkonského umelca Kasinga Lunga, ktorý ako dieťa emigroval do Holandska a zamiloval si severské rozprávky, najmä o elfkách. V roku 2015 vytvoril knižnú sériu The Monsters o kmeni dievčenských elfov – Labubus – ktoré sú láskavé, ale ich snaha pomáhať často vyústi do chaosu.

V sérii sa objavuje aj Labubu, ktorá randí s hanblivou kostrou menom Tycoco a rada si z neho dobromyseľne uťahuje. O pár rokov neskôr Lung spojil sily s čínskou značkou POP MART a vznikla kolekcia figúrok, ktorá odpálila svetovú mániu.

Ľudia si bábiky Labubu kupujú za ohromné ceny

Labubu sa predávajú ako „blind box“ hračky – teda v uzavretých baleniach, kde nevidíš, čo presne kupuješ. To pridáva na vzrušení a zberateľskej hodnote, najmä ak narazíš na vzácne kúsky. Záujem narástol natoľko, že sa objavujú aj fejky známe ako „Lafufu“.

Vznikol dokonca celý biznis s oblečením pre bábiky. Podľa odborníkov ide o modernú verziu dávnej túžby po prekvapení – ako kedysi pri hračkách v cereáliách, automatoch na guľôčky či Pokémon kartách. V dobe digitálneho konzumu tak Labubu oslovuje nielen nostalgiu, ale aj túžbu po unikátnosti a šanci „objaviť niečo vzácne“.

Práve na sociálnych sieťach existuje celé hnutie, ktoré sa zameriava na videá zobrazujúce rozbaľovanie týchto balíčkov. Mnohí si ich potom vešajú na batohy, kabelky a prakticky všade, kam sa môže niečo zavesiť.

Internetom sa práve teraz šíria správy o obrovských aukciách, kde Labubu láme jeden rekord za druhým. Na jednej sa údajne predala limitovaná edícia plyšového Labubu zo spolupráce Sacai a k-popovej skupiny SEVENTEEN za neuveriteľných 31 250 dolárov, čiže takmer 30 000 eur. Teraz stačí už len vyčkávať na to, ako budú ceny naďalej stúpať, ľudia besnieť a či sa ich náhodou Donald Trump nerozhodne napadnúť clami.

Mohlo by ťa zaujímať:

Mánia menom Labubu dobýja Slovensko: Tento trend robí z ľudí „šialených“ zberateľov


Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné