Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

V záhadologických kruhoch nájdeme viacero najrôznejších informácií o tajných vládnych experimentoch, ku ktorým vraj malo v minulosti dôjsť. Väčšina (ak nie všetky) z nich je skeptikmi a vedcami odmietaná ako prosté konšpirácie, ale stále sa nájde dosť ľudí, ktorí im veria, prípadne si o nich aspoň radi čítajú.

Jedným z takýchto tajných projektov je aj takzvaný Filadelfský experiment. Ten sa mal uskutočniť v roku 1943 a dodnes by sme na rôznych konšpiračných stránkach našli tvrdenia, že sa naozaj stal. O čo v ňom išlo a môže byť na ňom niečo pravdy?

U.S. Navy – U.S. Navy photo/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Eldridge#/media/File:USS_Eldridge_(DE-173)_underway,_circa_in_1944.jpg)

Experiment, ktorý mal dokázať neviditeľnosť

Filadelfský experiment bol názov údajného vojenského experimentu, ktorý podnikla armáda Spojených štátov. Jeho cieľom bolo dokázať zneviditeľniť nejaký objekt, v tomto prípade bojovú loď s posádkou. Písal sa rok 1943 a zúrila druhá svetová vojna. Američania si tak od experimentu sľubovali veľkú výhodu v bojoch. Celej akcii velil vedec Moriss K. Jessup.

Experiment vychádzal z takzvanej teórie jednotného poľa, ktorú sa počas svojho života pokúšal dokázať Albert Einstein.

Tá mala zjednotiť gravitáciu a elektromagnetizmus. Sám Einstein ju počas svojho života nedokončil, hoci konšpirátori tvrdia opak. Geniálny vedec to podľa nich udržal v tajnosti s tým, že ľudstvo na takúto správu ešte nie je pripravené. Armáda sa však jeho poznatkov zmocnila a využila ich práve vo Filadelfskom experimente.

Stručne povedané, malo ísť o umiestnenie mimoriadne silných elektromagnetických generátorov do blízkosti nejakého predmetu. Po ich spustení došlo k ohnutiu svetelných lúčov, čím sa daný objekt zneviditeľnil.

Shutterstock

Desivý výsledok

Armáda bola teda celá žeravá túto teóriu vyskúšať v praxi. Rozhodlo sa, že cieľom pokusu bude vyzbrojený torpédoborec USS Eldridge, a to aj s posádkou, ktorá o ničom ani len netušila. Spustenie celej operácie nastalo niekedy v lete roku 1943. Prvý pokus sa údajne nepodaril, druhý už bol ale úspešnejší. Možno až príliš.

Torpédoborec pred očami užasnutých vedcov a generálov naozaj zmizol! Následne sa teleportoval až do 340 kilometrov vzdialeného prístavu v štáte Virginia. Všimlo si ho viacero svedkov, medzi nimi aj posádka lode SS Andrew Furuseth. Námorníci dosvedčili, že po cca štyroch hodinách Eldridge zase zmizol a objavil sa opäť vo svojom domovskom prístave vo Filadelfii. Najprv sa zdalo, že sa nič nezmenilo. Experiment sa ale veľmi výrazne podpísal na psychickom a fyzickom zdraví posádky.

Mnohí z námorníkov začali trpieť extrémnou nevoľnosťou, viacerí z nich boli priam „zrastení“ s loďou a museli ich z nej vyrezať, mali silné popáleniny a rany na telách, iní vykazovali známky totálneho psychického kolapsu a objavili sa u nich aj ďalšie závažné psychické poruchy. Viacerí členovia posádky bez stopy zmizli a nikdy sa nenašli.

moviestillsdb.com/New World Pictures

Tí, čo nejakým spôsobom prežili, sa z tohto experimentu nedokázali spamätať. Ešte dlhé mesiace po ňom boli hlásené podivné udalosti: námorníci sami od seba mizli a teleportovali sa na rôzne miesta. Netreba snáď dodávať, že americká vláda a armáda informácie o experimente ututlala a všetkým svedkom o ňom zakázala hovoriť pod hrozbou trestu smrti.

Čo na to skeptici?

Celkom divoká historka, čo povieš? Mnohým čitateľom sa iste bude zdať až príliš pritiahnutá za vlasy. Dajme ale prvotné pochybnosti nabok a pokúsme sa k celej záležitosti pristúpiť s jasnou hlavou. Mohol sa takýto experiment naozaj odohrať? Máme preň vôbec nejaké dôkazy?

Odpoveď je prostá. V zásade žiadne nie sú. Objavili sa síce údajné dokumenty či prepisy rozhovorov medzi vedcami, ktoré mali pravdivosť Filadelfského experimentu dokazovať, ale tie boli po preskúmaní vyhodnotené ako očividné podvrhy.

Profimedia

Americká armáda a vláda tvrdenia o experimente odmietli ako smiešne výmysly. Hovoria proti nej aj historické fakty. Tak napríklad, torpédoborec Eldridge sa v daných mesiacoch roku 1943 vo Filadelfii dokázateľne nenachádzal. V lodných denníkoch lode Andrew Faruseth tiež nenájdeme žiadnu zmienku o tom, že by jej posádka niekedy s Eldridgeom prišla do kontaktu.

Je ale pravdou, že počas druhej svetovej vojny v americkom námorníctve naozaj prebiehali rôzne vojenské výskumy. Ani náhodou však nešlo o to, aby ich výsledkom bolo dosiahnutie neviditeľnosti. O takejto možnosti nikto ani len neuvažoval, pretože to skrátka odporovalo vedeckým zákonitostiam.

Zrod konšpirácie

Ako je teda možné, že sa Filadelfský experiment stal stredom záujmu toľkých milovníkov záhad, hoci preň nemáme ani len tie najmenšie dôkazy? Do istej miery sa o to postaral vyššie spomínaný Morris K. Jessup, ktorý mal celej akcii veliť. V skutočnosti s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o (nielen) jeho podvrh.

Jessup bol amatérsky astronóm a spisovateľ, ktorý sa venoval najmä tematike UFO a mimozemšťanov.

V roku 1955 vydal knihu The Case for the UFO. O rok neskôr sa mu ozval istý Carl Allende, ktorý tvrdil, že bol svedkom Filadelfského experimentu. Nedokázal ale predložiť žiadne dôkazy ani bližšie informácie. Tvrdil ale, že si na ne určite spomenie v hypnóze. Jessup kontakt s ním prerušil, pretože si myslel, že Allende je podvodník.

Shutterstock

Allende ale v roku 1957 poslal Úradu pre námorný výskum knihu The Case for the UFO, ku ktorej priložil svoje podivné a chaotické poznámky. Z nich v zásade vyplývalo, že Filadelfský experiment je pravdivý. Následne bola kniha The Case for the UFO vydaná znovu aj s priloženými poznámkami.

Na ich základe Jessup napísal o experimente ďalšiu knihu, ktorá sa ale stala prepadákom. Prípad však zaujal aj iných spisovateľov. V roku 1979 vydal Vincent Gaddis o údajnom experimente vlastnú knihu. Nasledovalo ešte mnoho ďalších publikácií, ktoré dosiahli aj významný úspech.

V ďalších rokoch sa na tieto knihy a informácie z nich začali nabaľovať ďalšie a ďalšie „fakty“ a Filadelfský experiment sa stal stálicou medzi milovníkmi záhad a konšpirácií.

Pravdou ale je, že ide o ničím nepodložený sci-fi príbeh.

Shutterstock

Carl Allende je podľa odborníkov a skeptikov podvodník. Existuje dôvodné podozrenie, že sa pod týmto menom skrýval istý Carl M. Allen. Ten trpel niekoľkými psychickými ochoreniami a podľa odborníkov žil vo svojom vlastnom fantazijnom svete. Mal bizarné tvrdenia a názory a rozposielal ich na všetky strany. Skeptici tak tvrdia, že príbeh o Filadelfskom experimente si proste vymyslel a následne z neho urobili hit až ďalší spisovatelia.

Filadelfský experiment v populárnej kultúre

Celý experiment sa ale stále teší veľkej popularite a stal sa námetom pre viacero kníh či filmov. Spomenúť môžeme napríklad sci-fi The Philadelphia Experiment od Stewarta Raffilla a niekoľko ďalších viac či menej (skôr menej) vydarených snímok toho istého názvu. Album s názvom The Philadelphia Experiment vydala aj rocková kapela Frost*.

Profimedia

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť