Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Filadelfský experiment sa pokúšal dokázať neviditeľnosť. Z jeho výsledku mrazí

Filadelfský experiment sa stále teší veľkej obľube u rôznych milovníkov záhad. Zakladá sa však na skutočnosti?

V záhadologických kruhoch nájdeme viacero najrôznejších informácií o tajných vládnych experimentoch, ku ktorým vraj malo v minulosti dôjsť. Väčšina (ak nie všetky) z nich je skeptikmi a vedcami odmietaná ako prosté konšpirácie, ale stále sa nájde dosť ľudí, ktorí im veria, prípadne si o nich aspoň radi čítajú.

Jedným z takýchto tajných projektov je aj takzvaný Filadelfský experiment. Ten sa mal uskutočniť v roku 1943 a dodnes by sme na rôznych konšpiračných stránkach našli tvrdenia, že sa naozaj stal. O čo v ňom išlo a môže byť na ňom niečo pravdy?

Experiment, ktorý mal dokázať neviditeľnosť

Filadelfský experiment bol názov údajného vojenského experimentu, ktorý podnikla armáda Spojených štátov. Jeho cieľom bolo dokázať zneviditeľniť nejaký objekt, v tomto prípade bojovú loď s posádkou. Písal sa rok 1943 a zúrila druhá svetová vojna. Američania si tak od experimentu sľubovali veľkú výhodu v bojoch. Celej akcii velil vedec Moriss K. Jessup.

Experiment vychádzal z takzvanej teórie jednotného poľa, ktorú sa počas svojho života pokúšal dokázať Albert Einstein.

Tá mala zjednotiť gravitáciu a elektromagnetizmus. Sám Einstein ju počas svojho života nedokončil, hoci konšpirátori tvrdia opak. Geniálny vedec to podľa nich udržal v tajnosti s tým, že ľudstvo na takúto správu ešte nie je pripravené. Armáda sa však jeho poznatkov zmocnila a využila ich práve vo Filadelfskom experimente.

Filadelfský experiment, veda, neviditeľnosť, história, fakty a zaujímavosti
U.S. Navy / Wikimedia Commons

Stručne povedané, malo ísť o umiestnenie mimoriadne silných elektromagnetických generátorov do blízkosti nejakého predmetu. Po ich spustení došlo k ohnutiu svetelných lúčov, čím sa daný objekt zneviditeľnil.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje