Revenant
The Revenant z roku 2015 je majstrovským dielom režiséra Alejandra Gonzáleza Iñárritua. Ten spolu s kameramanom Emmanuelom Lubezkim natočil film, ktorý ťa dostane svojím chladom a majestátnosťou svojich záberov. Neskrotná príroda, dokonalá hudba, skvelá réžia i herci na čele s Leonardom DiCapriom a Tomom Hardym z tohto diela robia gigantický survival film, hovoriaci o vzťahu človeka a prírody. O násilí, ale aj o jemnosti, ktorá sa skrýva v tomto vzťahu.
Lubezki dostal za film aj Oscara za najlepšiu kameru a spoločne so svojím štábom musel pri natáčaní filmu prežívať hrôzostrašné podmienky, také hrôzostrašné ako postavy filmu. Vizuálne premyslené filmy nie sú Lubezkému cudzie. Spolupracuje s mnohými najlepšími režisérmi dneška a má na konte už tri Oscary za najlepšiu kameru.
Barry Lyndon
Barry Lyndon je ďalším božským dielom jedného z najlepších filmových režisérov všetkých čias Stanleyho Kubricka z roku 1975. K Lyndonovi hádam nemusíme veľa rozprávať. Ide o jeden z najlepších historických filmov všetkých čias. Nielen kvôli neskutočne premysleným detailom, rafinovanému výberu hudby, strihu a kostýmom, ale hlavne vďaka Kubrickovej réžii a kompozícii, ktorá robí z každej scény jednu krásnu dobovú maľbu.
Ak majú vizuálne premyslené filmy svojho starého otca a zároveň aj kráľa, Barry Lyndon zastáva úlohu oboch. Film je možno dnes menej známy, keďže sa v ňom nenachádza toľko akcie, ako napríklad vo filme Gladiator, avšak postupom času si naberá stále väčšiu a väčšiu fanúšikovskú základňu.
The Green Knight
Film The Green Knight z roku 2021 od Davida Loweryho rozpráva príbeh rytiera sira Gawaina. Ten je tvrdohlavý a svojrázny a vydáva sa na dobrodružstvo, aby sa postavil mystickému Zelenému rytierovi. Naprieč svojou cestou stretáva duchov, obrov a rôzne iné zázraky prírody. Spoznáva svet okolo seba, no pozerá sa aj hlboko do svojho vnútra. Film je však úplne iný, než by si očakával.
Nie je to typická fantasy rozprávka. Tempo filmu je pomalé, meditatívne a neraz pôsobí tak, akoby ho tvorcovia úmyselne naťahovali a snažili sa ťa vtiahnuť do sofistikovaných a farebne pestrých záberov. Pravdepodobne sa im to aj podarilo, keďže je ich film oslavovaný hlavne za svoju kameru. Film pochádza z ikonického štúdia A24, čiže nie je prekvapením, že sa stal napriek svojej netradičnosti hitom.
The Fall
The Fall je anomáliou. V roku 2006 sa v kinách objavil samostatne financovaný, napísaný a zrežírovaný film, ktorý dodnes pôsobí ako artový počin toho roka. Režisér Tarsem Singh precestoval 18 krajín sveta a natočil ojedinelý fantasy film s poriadnou dávkou umeleckého cítenia. Kopa obrazov, z ktorých pozostáva väčšina filmu, zobrazuje fantazmagorické výjavy z fantázie, pripomínajúce obrazy starých majstrov.
Príbeh je pritom maximálne jednoduchý. Zranený kaskadér sedí v nemocnici a rozpráva malej dievčine príbeh o piatich hrdinoch z exotického sveta. My sledujeme jeho rozprávanie aj vizuálne, zatiaľ čo dievčina mu za každú rozpovedanú časť príbehu prináša ďalšiu dávku morfia.
The Master
Vizuálne premyslené filmy však môžu pôsobiť aj civilne. Paul Thomas Anderson patrí medzi najlepších žijúcich režisérov a v roku 2015 natočil dielo s názvom The Master. Film sa tvári ako komorný, neraz až tichý, avšak nenechaj sa zmiasť. Celý príbeh stojí na hereckých výkonoch dvoch predstaviteľov hlavných postáv – Joaquin Phoenix a Philip Seymour Hoffman.
Phoenix hrá vojnového veterána Freddieho, ktorý sa vracia z vojny zbavený istých spoločenských schopností a stáva sa z neho nadržaná a impulzívna potvora. Hoffman zas hrá titulného majstra, ktorý vedie kult svojej vlastnej osobnosti a má všetko pod kontrolou. Títo dvaja muži sa stretávajú a vzniká medzi nimi extrémne silné puto. Kamera je neustále na nich a vyčkáva, dokým to preženie jeden z nich.