Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Filmári nakrúcajú triler o mafiánskom bossovi Mikulášovi Černákovi. Dočkáme sa ho v roku 2024

Chladnokrvného mafiána si zahral Milan Ondrík.


Mafia na Slovensku najmä v 90. rokoch konala neskutočné zverstvá, pričom asi najznámejším bossom podsvetia tej doby bol Mikuláš Černák. Toho napokon za mnohé zločiny odsúdili na doživotie. Dramatický potenciál jeho príbehu si všimli aj filmári. V týchto dňoch totiž ukončili prvú fázu nakrúcania lákavého trileru MIKI.

Ako hovorí už názov, film ponúkne príbeh Černáka a jeho cestu na trón slovenského podsvetia. Miki sa vráti zo zahraničia na Slovensko práve v dobe výrazných spoločenských zmien. Tie mu otvoria príležitosť v oblasti organizovaného zločinu. Miki sa chopí príležitosti a začne budovať organizovanú zločineckú skupinu.

Mikuláš Černák, film, slovenský film, MIKI
Joseph Marčinský/PubRes

Najobávanejší boss slovenského podsvetia

Film produkujú Zuzana Mistríková, Radovan Gerek a David Blümel. Černáka stvárnil Milan Ondrík, okrem neho sa predstavia aj Dušan Cinkota, Gregor Hološka, Michal Kubovčík, Martin Nahálka, Anna Javorková, Rebeka Poláková, Miro Beňuš, Juraj Loj, Petra Vajdová či Soňa Norisová.

Mikuláš Černák, film, slovenský film, MIKI
Joseph Marčinský/PubRes

Režíruje Jakub Kroner, ktorý má na konte snímky Bratislavafilm, Lóve, LokalFilmis či seriály Kuchyňa a Milenky. O scenár sa postaral Miro Šifra, ktorý je ako scenárista podpísaný aj pod filmami Rédl, Červený kapitán a Zrádci. Ten čerpal nielen z overených policajných správ a zdrojov, ale aj od samotného Černáka, ktorého vo väzení niekoľkokrát navštívil.

„Plne si uvedomujem, že som napísal film o mužovi, ktorý má prsty v smrti desiatok ľudí,“ uviedol. „Nechcel som pritom budovať kult jeho osobnosti ani ospravedlňovať jeho činy. Pristupoval som však k nemu bez predsudkov – chcel som totiž pochopiť, čo jeho príbeh hovorí o Slovensku, v ktorom som vyrastal aj ja sám.“

Návrat do temných 90. rokov

„Príbeh bývalého bossa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka je imanentnou súčasťou dejín Slovenska deväťdesiatych rokov. Rokov, v ktorých sa synonymom úspechu stala schopnosť presadiť sa za akúkoľvek cenu. V politike i mimo nej. A tí, čo sa bezškrupulózne vyškriabali na vrchol, sú na Slovensku už tri desaťročia predmetom obdivu. Stali sa ‚vzormi‘. Preto je o deväťdesiatych rokoch potrebné hovoriť. Pretože v nich má korene hlboká kríza dnešnej spoločnosti,“ dodala producentka Zuzana Mistríková.

Mikuláš Černák, film, slovenský film, MIKI
Joseph Marčinský/PubRes

Milan Ondrík prezradil, že možnosť zahrať si obávaného bossa ho veľmi zaujala. S Černákom sa dvakrát osobne stretol a snažil sa zachytiť jeho intonáciu a gestá. Vychádzal pritom aj z dostupných videozáznamov z 90. rokov. „Kvôli postave som nabral svalovú hmotu, nechcel som všetko nechávať na masky či kostýmy, ktoré sú, mimochodom, skvelé.

Ale nenakrúcame dokument. Takže som k tej postave pristúpil po svojom. Nekopírujem svoj predobraz, ale stvárňujem filmovú postavu. Akokoľvek negatívna tá postava je, musím ju ako herec pochopiť a obhájiť. Inak by som nebol dobrý herec. A Miro Šifra napísal vynikajúci scenár, o ktorý som sa mohol oprieť,“ zdôraznil.

MIKI do slovenských kín zamieri v roku 2024.

Mikuláš Černák, film, slovenský film, MIKI
Joseph Marčinský/PubRes

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje