Špionážny triler Operácia Black Bag od Stevena Soderbergha zbiera od kritikov samú chválu, a už tento týždeň ho uvidíme aj v našich kinách. Hviezdne obsadená snímka vyzerá fantasticky a nemal by si ju nechať ujsť žiadny milovník prepracovaných a psychologicky ladených trilerov. V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme do jej zákulisia a priblížime ti, ako sa nakrúcala.
1. Ďalšia spolupráca uznávaného režiséra a scenáristu
Pre režiséra Stevena Soderbergha a scenáristu Davida Koeppa ide už o tretiu spoluprácu. V roku 2022 si odbil premiéru ich triler Kimi, minulý rok zase netradičný horor Presence.
2. Režiséra scenár okamžite zaujal
Steven Soderbergh sa vyjadril, že nápad nakrútiť špionážny triler ho okamžite zaujal. Najprv sa ale rozhodol dať prednosť svojmu hororu Presence. Davida Koeppa však povzbudzoval, aby scenár dokončil, hoci vtedy ešte nepremýšľal nad tým, že by sa chopil aj réžie. Keď si však scenár konečne prečítal, pomyslel si len: „Oh, toto chcem natočiť!“

3. Michael Fassbender a Cate Blanchett boli pre režiséra prvou voľbou
Steven Soderbergh už s Michaelom Fassbenderom aj Cate Blanchett spolupracoval. S Fassbenderom natočil triler Skrat (2011) a s Blanchett triler The Good German (2006) a krátkometrážnu komédiu The Last Time I Saw Michael Gregg (2011).
Režisér sa vyjadril, že od začiatku chcel, aby si v jeho filme zahrali práve oni. „Toto bola prvá vec, pri ktorej som cítil, že s ňou pôjdem za nimi,“ povedal a dodal, že obom ponúkol úlohy súčasne. Obaja súhlasili.
4. Film je voľne inšpirovaný skutočnými špiónmi
Pri písaní scenára sa David Koepp inšpiroval viacerými skutočnými špiónmi, ich prácou aj životmi. Príbeh samotný nevychádza zo žiadnych konkrétnych reálnych udalostí, ale rozhovory so skutočnými špiónmi dodali scenáru na realistickosti.
Tak napríklad agentúra, v ktorej hlavní hrdinovia pracujú, NCSC (National Cyber Security Centre) skutočne existuje. „Áno, tieto veci sú skutočné,“ prezradil Koepp. „Či sa však agenti správajú tak, ako som ich zobrazil – na základe svojho výskumu som zistil, že nie, že sú pravdepodobne trochu viac nudní a ich kancelárie nie sú také fotogenické. Ale viete, točíme film.“

5. Čo znamená názov filmu?
V slovenskom preklade sa film volá Operácia Black Bag, v pôvodnom znení proste Black Bag. Čo vlastne tento názov znamená? „Proste som si ho vymyslel, pretože som mal dojem, že to znie cool,“ prezradil scenárista David Koepp. „V New Yorku som poznal jedného producenta, ktorý hovorieval: ‚Toto ide do čierneho vreca (black bag)‘.
Vravel to, kedykoľvek dostal niečo zlé či negatívne, čo sa mu nepáčilo. Hodíte to do čierneho vreca, to hodíte do rieky a už to nikdy neuvidíte. Páči sa mi to ako metafora toho, kam idú veci, o ktorých sa nikdy nebude diskutovať. Uviedol som to ako druh špionážneho slangu, ktorý v skutočnosti neexistuje – ale možno by mal.“
6. Cate Blanchett rolu prijala bez toho, aby si prečítala scenár
Cate Blanchett súhlasila s tým, že si v Operácii Black Bag zahrá, veľmi rýchlo. Dokonca si ani neprečítala scenár. „Proste som sa len spýtala: ‚Koho hrám?‘ Napísal to David a režíroval Steven. To bolo všetko, čo som potrebovala vedieť.“
Dodala, že so Stevenom Soderberghom veľmi rada spolupracuje. „Steven má ako filmár úžasný rozsah. Nezostáva v rovnakom priestore. Chápe pohľad outsidera, ktorý tieto postavy majú, spôsob, akým sa môžu pohybovať svetom takmer ako panter.“

7. Inšpirácia v známej klasike
Okrem spomínaných reálnych špiónov sa Steven Soderbergh a jeho tím inšpirovali hlavne v klasickom diele Kto sa bojí Virginie Woolfovej? Čerpali jednak z pôvodnej divadelnej hry Edwarda Albeeho, ale aj jej filmovej adaptácie z roku 1966 od Mika Nicholsa. Scenárista David Koepp dokonca Operáciu Black Bag popísal ako „mix Mission: Impossible a Kto sa bojí Virginie Woolfovej?“.
8. Režisér dúfa, že do kín priláka veľa dospelých divákov
Ako sa Steven Soderbergh vyjadril, dúfa, že Operácia Black Bag zaujme dostatok divákov, ktorí v kine hľadajú dospelý zážitok. Svojou snímkou chcel ukázať, že aj menej epické či akčné diela stoja za návštevu kina. „Dúfam, že film bude dostatočne úspešný na to, aby mohol ďalší režisér natočiť film so stredným rozpočtom s hviezdami, ktorý je pre dospelých,“ zdôraznil.
„A štúdio povie: ‚Áno, poďme do toho.‘ Nechcem, aby som z toho mal len osobný prospech. Naozaj by som rád videl viac podobných filmov od štúdií, ktoré by sa premietali v kinách.“ Vyjadril tiež vďaku štúdiu Focus Features, ktoré jeho film odkleplo a dalo mu šancu.

9. Operácia Black Bag kritikov nadchla
Operácia Black Bag si už v Spojených štátoch odbila premiéru a stretla sa s nadšeným prijatím kritikov. Momentálne má na stránke Rotten Tomatoes 97 % pozitívnych recenzií s priemerným ratingom 8,1/10, na Metacritic zase 85 bodov zo 100.
Recenzenti pochválili hercov, výborne navodené napätie aj kvalitný scenár. Zdôraznili, že film stojí hlavne na dialógoch, má svižné tempo a obsahuje viacero zaujímavých zvratov.
10. Jeden zo špiónov je zradca
Operácia Black Bag rozpráva príbeh manželov a tajných agentov Georga (Michael Fassbender) a Kathryn (Cate Blanchett) Woodhouseovcov. Tí zistia, že v ich tíme sa nachádza zradca, ktorý vynáša informácie „druhej strane“.
George aj Kathryn odrazu začnú podozrievať jeden druhého a musia sa rozhodnúť, či dajú prednosť vernosti práci, alebo svojej láske. Akékoľvek rozhodnutie ale môže mať drvivé následky.
Vo filme si zahrali aj Gustaf Skarsgård, Regé-Jean Page, Pierce Brosnan, Tom Burke, Naomie Harris, Marisa Abela, Orli Shuka a Kae Alexander. Režíroval Steve Soderbergh a scenár napísal David Koepp. Ten prezradil, že nápad na film v sebe nosil dlhých tridsať rokov.
„Bol som uprostred písania prvého dielu Mission: Impossible a robil som veľa výskumov, rozprával som sa s chlapíkom zo CIA o jeho osobnom živote,“ povedal. „Pamätám si, že mi povedal, že pre agentov spravodajských služieb je nemožné udržať si vzťah, pretože je príliš ľahké mať mimomanželský pomer a zakryť stopy. Okamžite som vedel, že to chcem vidieť v kontexte manželstva a nie niekoho, kto randí a snaží sa nájsť tú pravú osobu.
Manželstvo má byť podľa definície vyrovnaným vzťahom. Zavedením tohto prvku, kde sú títo manželia špióni obmedzení v tom, čo si medzi sebou môžu povedať, spôsobuje neistotu.“ Ako sme písali vyššie, snímka si odniesla mimoriadne pozitívne recenzie. Do slovenských kín zamieri 3. apríla.
