Hollywood je jedným z najspomínanejších miest na celej Zemi. Je po ňom pomenovaný celý systém americkej kinematografie, ktorá dominuje mainstreamovým filmom. Väčšina ľudí na planéte chodí do kina hlavne kvôli americkým filmom. Tie sa z technického hľadiska naprieč vekom filmu dostali do absolútnej špičky, no postupne ich začala zmáhať lakomosť. Môžeme to vidieť pri neustálych remakeoch, pokračovaniach známych sérií a tak ďalej.
V Hollywoode však zároveň vznikli aj najväčšie filmové štúdiá na Zemi, a tie si so sebou nesú bohatú históriu, o ktorej však mnohí nevedia. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko prekvapivých faktov zo súčasnosti, ale aj z minulosti mesta snov, kde sa sny menia na filmy. Hollywood neoplýva len filmami, a tak sa naprieč rokmi stal katedrálou zábavného priemyslu.
Herne, divadlá, kiná, filmové štúdiá, hudobné spoločnosti, cirkusy, nájdeš tu všetko. Ak chceš dobyť svet svojou kreatívou a nekonečnou energiou, stačí vyraziť do Hollywoodu a mať pri sebe pár tisíc dolárov. Možno aj pár desiatok tisíc. Potom sa budeš môcť uchádzať o jednu z hviezd na legendárnom chodníku slávy. Nezaručujeme však, že ťa vyberú.
Veľký nápis Hollywood bol spočiatku troška inakší
Hollywood vznikol v roku 1903, no jeho aktuálna podoba sa naberala naprieč rokmi. V roku 1910 sa mesto spojilo s mestom Los Angeles a krátko nato doň dorazili filmári. Tak začala vznikať legenda, ktorú dnes poznáme. Čo sa človeku vynorí v hlave, keď počuje slovo Hollywood? Možno nejaký film, no hlavne veľký biely nápis – HOLLYWOOD. Ten sa na kopci Mount Lee vztýčil v roku 1923 a pôvodne neznel tak ako dnes. Pôvodný nápis stál 21 000 dolárov.
Vtedy mal totižto reprezentovať reklamu na jednu spoločnosť, ktorá predávala nehnuteľnosti. Originálny názov teda znel HOLLYWOODLAND. Postupom času prichádzalo do Hollywoodlandu stále viac a viac ľudí a všetci ho prezývali Hollywood. V roku 1949 teda správcovia mesta odstránili časť názvu, a vznikol tak ikonický názov, ktorý dnes už poznáme hádam všetci.

V roku 1978 sa písmená zamenili za omnoho trvácnejšie a odolnejšie písmená z hutnejšieho materiálu a prischol im taktiež aj opatrovateľ. Naprieč rokmi sa nápis stal obeťou mnohých vandalizmov, a tak bolo potrebné, aby nad sebou niekoho mal. O symbol mesta snov sa dodnes stará dobrovoľnícka organizácia The Hollywood Sign Trust.
Prvý film natočený v Hollywoode bol o Mexičanoch
Ako sme už spomenuli, do Hollywoodu začali v roku 1910 prichádzať filmári, ktorí celé mesto premenili na svoju hraciu plochu. K ich dôvodu k príchodu do rozrastajúceho sa mestečka sa vrátime, avšak teraz sa pozrieme na prvý film natočený tu. In Old California z roku 1910 je nemý čiernobiely film o mexických ženách a mužoch. Ide o akýsi prototyp westernu plného melodrámy a ľudského nešťastia.
Režisérom filmu bol D. W. Griffith, jeden z prvých veľkých amerických filmárov a muž stojaci za jedným z najdôležitejších historických filmov všetkých čias a jedným z prvých blockbusterov vôbec – Birth of a Nation z roku 1915.
Film bol naprieč rokmi kritizovaný za to, že je rasistický a zobrazuje mexický ľud v zjednodušených stereotypoch, no ide o kus filmovej histórie, čiže sa nedá nič robiť. Aj jeho film Birth of a Nation bol tiež značne kritizovaný, no taktiež ide o veľký krajec torty s menom dejiny filmu.
Hviezda Donalda Trumpa spôsobuje na Chodníku slávy problémy
Nedávno sme ti priniesli článok o kontroverzných a šialených vyjadreniach a návrhoch Donalda Trumpa. Ten sa už druhýkrát stal prezidentom Spojených štátov amerických, a tak sa môže zdať, že Američania s jeho politikou súhlasia. Nemotajme sa však v omyle. Je viac než dosť Američanov, ktorí proti nemu bojujú. Trump získal svoju hviezdu na Chodníku slávy v roku 2007. Ako sa v neskoršom bode tohto článku dozvieš, zakúpil ju približne za 15- až 30-tisíc dolárov.

Jeho hviezda sa naprieč rokmi stala terčom nenávisti, kontroverzie a vandalizmu. Niektorí ju rozbíjajú kladivom, iní na ňu, s prepáčením, kydajú svoj trus a neraz sa dokonca stalo, že z nej spravili zlatý záchod. Nespočetne veľakrát mu na hviezdu napísali vulgarizmy a po jeho prvej prezidentskej kampani sa administratíva mesta začala zaujímať o to, že by hviezdu odstránili. Niekoľkokrát ju však opravili a stojí tam dodnes, inkasujúc rany protestujúcich ľudí.
Prvé filmové štúdio bolo prenajatou maštaľou
Filmové štúdiá dokážu dnes ohúriť svojou majestátnosťou a priestorovou rozsiahlosťou. Filmový štáb v nich dokáže postaviť hocičo. Palác, labyrint, jazero, skutočne hocičo. V roku 1913 vzniklo prvé „veľké“ hollywoodske filmové štúdio známe ako Lasky-DeMille Barn. V ten istý čas vznikol aj prvý ateliér, v ktorom sa natáčali filmy. Ako už definuje samotný názov, spoločnosť aj ateliér boli v podstate tou istou vecou a išlo o prenajatú maštaľ.
V maštali tvorcovia natočili v ten istý rok film The Squaw Man. Maštaľ najprv neobývali len filmári, ale aj zvieratá. Postupne však rástla a v roku 1927 ju prevzala spoločnosť Paramount Studios, ktorú poznajú aj diváci dnešných filmov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane