Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 13.4.2025
sk
Aleš
cz
Aleš
Zdroj: ©Profimedia

Filmári tam ušli pred žalobami od Edisona, prvé filmové štúdio bolo iba prenajatou maštaľou. Prekvapivé fakty o legendárnom meste Hollywood

Zvieracie celebrity, rozličný pôvodný názov mesta a mnoho ďalšieho.

Jednou z prvých veľkých hollywoodskych hviezd bol pes s menom Rin Tin Tin

Rin Tin Tin bol nemecký ovčiak, ktorý sa stal veľkou filmovou hviezdou v roku 1923. Psíka objavil americký vojak počas prvej svetovej vojny vo Francúzsku a priviedol ho do Ameriky. Rin Tin Tin sa nejakým zázračným spôsobom dostal do filmov a naprieč svojou kariérou si zahral v rekordných 27 filmoch. Rôzne zdroje uvádzajú, že jeho talent zachránil spoločnosť Warner Bros. od krachu.

Wikimedia Commons

V roku 1952 dostal aj vlastnú hviezdu na Chodníku slávy. Tak sa z neho stalo prvé zviera, ktoré hviezdu dostalo. Ďalšími zvieracími hviezdami s vlastnou hviezdou na Chodníku slávy sú napríklad čivava Tinkerball, kôň Trigger, lev Leo, ktorého môžeš poznať ako maskota a symbol spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer, a iné.

Za hviezdu na Chodníku slávy si musíš zaplatiť

Hollywoodska hviezda slávy má niekoľko druhov. Na hviezde sa môže objaviť napríklad klasická kamera reprezentujúca slávu vo filmárskom remesle, televízny vysielač, fonograf, mikrofón alebo divadelné masky, no aj atletické trofeje. Každý symbol reprezentuje úspech v inom sektore.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ikony strachu a hrôzy. 10 najdôležitejších hororov, ktoré by mal aspoň raz za život vidieť každý filmový fanúšik

Človek ju však nezíska len tým, že je fantastický! Samozrejme, existujú ojedinelé prípady, avšak bežná celebrita si musí hviezdu zakúpiť za približne 75-tisíc dolárov. V cene je zahrnutá inštalácia hviezdy, jej ochrana, údržba, ale aj samotné vstúpenie do výberu. O hviezdu sa totižto zaujíma veľmi veľa ľudí.

Prví filmári sem utiekli pred Edisonom a jeho žalobami

Prečo teda filmári unikali do Hollywoodu, keď tam na nich čakali iba otvorené pláne a maštale? Nuž, nešlo len o ideálne podmienky na natáčanie filmov – slnečné počasie, ktoré dovoľovalo tvorcom nemých filmov točiť v exteriéroch väčšinu roka. Hlavným dôvodom ich príchodu bol únik pred Thomasom Edisonom. Áno, tým Edisonom. Ten vynašiel a dal si pod svoju spoločnosť General Electric patentovať obrovskú časť filmárskej techniky, a tak, keď niekto začal točiť film s jeho výbavou, musel mu poriadne zaplatiť.

Nikto však neplatil. Filmári si točili na nohe a Edison reagoval žalobami. Ušli teda pred ním. Hollywood teda vznikol na základe niekoľkých poriadnych husárskych kúskov. Filmári do Hollywoodu unikali preto, lebo Edisonove žaloby v štáte Kalifornia nemali žiadnu právomoc.

Wikimedia Commons


Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.