Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert

Filmové lokality Slovenska – vydaj sa na miesta, kde sa natáčali svetoznáme filmy

Navštív krásne rozprávkové lokality na Slovensku, kde sa zrodili svetoznáme filmy.


Krásy Slovenska inšpirovali mnohých filmárov a stali sa tak kulisou pre viaceré nezabudnuteľné filmy. Od malebných hôr cez mestá až po starobylé hrady a zámky, slovenské lokality ponúkajú scenérie, ktoré očarili divákov po celom svete.

V článku sa vydáme na cestu po miestach, kde sa natáčali niektoré z najkrajších filmov. Môžeš sa s nami vydať po ich stopách a objaviť kúzlo daných lokalít.

Oravský hrad – miesto, kde vzniklo ikonické dielo svetovej kinematografie

Oravský hrad patrí k najvýznamnejším pamiatkam hradného staviteľstva na Slovensku. Bol vybudovaný na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku ako „orlie hniezdo“. Z pôvodnej malej pevnosti z 13. storočia vznikol v priebehu rokov rozsiahly hradný areál, ktorý svoju dnešnú podobu získal v roku 1611. Areál tvorí Dolný, Stredný a Horný hrad s palácmi, opevneniami, vežami, podzemnými chodbami, 754 schodmi a 155 miestnosťami.

Hrad je jednou z najnavštevovanejších lokalít Slovenska. Nájdeš tu mnoho expozícií, napríklad archeologickú, etnografickú či prírodovednú. Počas hlavnej turistickej sezóny sú prehliadky spestrené divadelnými predstaveniami či strašidelnými výjavmi.

Vedel si, že…?

Jednou z expozícií na Oravskom hrade je aj Médiatéka, ktorá mapuje audiovizuálne diela, ktoré sa v priestoroch hradu natáčali.

História filmovania na Oravskom hrade je skutočne bohatá. V roku 1921 prebehlo v jeho priestoroch natáčanie ikonického diela svetovej kinematografie – Nosferatu, symfónia hrôzy. Postava upíra bola po prvýkrát zobrazená vo filme a stala sa obľúbeným námetom hororov.

Natáčali sa tu aj filmy a rozprávky ako Kráľ drozdia brada, Sokoliar Tomáš, Dračie srdce 2, Princezná a bedár, Láska na vlásku, Vivat Beňovský a iné.

Unikátne mosty zo Slovenska, ktoré stoja za pozornosť. Poznáš ich?

Mohlo by ťa zaujímať:

Unikátne mosty zo Slovenska, ktoré stoja za pozornosť. Poznáš ich?

Bojnický zámok ako vystrihnutý z rozprávky

Zámok v Bojniciach sa po prvýkrát spomínal v listinách zoborského opátstva v roku 1113, no v tom čase bol objekt iba dreveným hradiskom, ktoré sa postupne menilo na kamenný hrad. Vlastnili ho mnohé významné šľachtické rody, k najznámejším patrili Pálfiovci, ktorí hrad upravili na barokové sídlo. Ján František Pálfi hrad neskôr prebudoval na romantický zámok.

Bojnický zámok patrí k obľúbeným lokalitám, navštevujú ho domáci, ale i zahraniční turisti. Okrem rozprávkového zámku sa tu môžeš vydať do najstaršej zoologickej záhrady na Slovensku, obdivovať krásne scenérie z vyhliadkovej veže v korunách stromov, navštíviť areál kúpeľov, drevené bludisko či múzeum praveku a mnoho iného.

Stock.adobe

V priestoroch zámku sa nakrúcal druhý diel talianskej rozprávky o princeznej Fantaghiro a zámok sa premenil na temný hrad Čiernej kráľovnej. Tiež sa tu nakrúcali niektoré zábery hudobnej rozprávky Šílene smutná princezna s Helenou Vondráčkovou, televízny seriál Safari aj rozprávka Johankino tajomstvo.

Múzeum slovenskej dediny, kde snežila Perinbaba

Múzeum slovenskej dediny sídli v Martine a predstavuje najväčšiu národopisnú expozíciu v prírode na Slovensku. V expozičnom areáli nájdeš takmer 150 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb, ktoré prezentujú rozmanitosť foriem tradičnej stavebnej kultúry severozápadnej časti Slovenska. V múzeu sa konávajú aj rôzne programové podujatia s ukážkami tradičnej ľudovej výroby, remesiel či folklóru.

Toto unikátne rozprávkové miesto učarovalo aj mnohým filmárom a záberov, ktoré tu boli natočené, je požehnane. Azda najznámejšou rozprávkou, ktorá sa na viacerých miestach múzea slovenskej dediny natáčala, je Jakubiskova Perinbaba.

Bielovodská dolina, nádherná kulisa slovenských filmov

Nádherná Bielovodská dolina je najrozsiahlejšou dolinou Vysokých Tatier, má vyše 10 km. Preteká cez ňu rieka Biela voda a po jej toku vedie turistický chodník, ktorý sa na konci doliny stáča do bočnej Litvorovej doliny. Ňou sa môžeš dostať až na druhú stranu Tatier, do Veľkej studenej doliny alebo do Velickej doliny. Dolina má alpský charakter, široké lúčne dno a zalesnené svahy v dolnej časti.

Vedel si, že…?

V Bielovodskej doline sa nenachádzajú plesá. Nájdeš ich len v jej odnožiach, napr. Litvorové pleso v Litvorovej doline, Jelenie pliesko alebo Kačacie pliesko v Kačacej doline, Hrubé pleso v Svišťovej doline.

Krásne prírodné scenérie Bielovodskej doliny sem prilákali viacerých filmárov, a tak sa táto lokalita stala nádhernou kulisou klasických slovenských filmov. Jedným z režisérov, ktorého dolina inšpirovala, bol Jozef Mach, ktorý tu natočil prvý slovenský farebný film Rodná zem.

V roku 1975 sa v Bielovodskej doline natáčali aj niektoré scény legendárnej slovenskej komédie Pacho, hybský zbojník (natáčalo sa aj v Manínskej tiesňave, Rajeckej Lesnej, na Súľove či v priestoroch hradu Červený Kameň).

Múzeum oravskej dediny a jeho rozprávkové prostredie

Múzeum oravskej dediny sa nachádza v krásnom prostredí Roháčov, v Zuberci, a nájdeš tu viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry. Obdivovať môžeš technické stavby ako mlyn na vodný pohon, mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarsku pec a tiež expozície, vďaka ktorým si návštevník môže predstaviť, ako prebiehal život a práca Oravcov v minulosti.

Malebné prostredie múzea a jeho tradičná ľudová architektúra očarili filmárov, ktorí tu natočili mnoho rozprávok či historických filmov. Išlo napríklad o filmy Tisícročná včela, Sedem zhavranelých bratov, Zuzanka Hraškovie, Dies irae, Vianočné želanie, Tanec medzi črepinami a iné.

Noc so včelami či v jaskyni. Kde na Slovensku nájdeš netradičné formy ubytovania?

Mohlo by ťa zaujímať:

Noc so včelami či v jaskyni. Kde na Slovensku nájdeš netradičné formy ubytovania?

Sabinov – mesto, kde vznikol oscarový film

Mesto Sabinov leží v údolí Torysy, v regióne Šariš, je približne 17 km vzdialené od krajského mesta Prešov. Obzrieť si tu môžeš dominantu mesta – gotický chrám Jána Krstiteľa, renesančnú zvonicu, renesančno-barokové lýceum, zvyšky hradieb z 15. storočia či historické jadro mesta.

Najväčším lákadlom mesta je bezpochyby stála expozícia Oscarového filmu Obchod na korze, ktorú nájdeš v kultúrnom centre Na korze. Obzrieť si tu môžeš rôzne exponáty pripomínajúce nakrúcanie filmu v Sabinove, napríklad fotografie, rekvizity, originálny scenár filmu, korešpondenciu Sabinovčanov s tvorcami filmu, ukážky z filmu premietané na plátne, ale aj spomienky obyvateľov mesta na nakrúcanie filmu. Film získal Oscara za najlepší cudzojazyčný film v roku 1965 a išlo o prvý československý film, ktorý cenu získal.

Vedel si, že…?

V Sabinove môžeš absolvovať náučnú turistickú trasu, ktorá ťa prevedie nielen dejom filmu, ale aj miestami, kde sa dej odohrával. Trasa má 11 zastávok s info tabuľami. Zažiješ jedinečnú atmosféru, interaktívnu prechádzku a turistickú prehliadku „oscarovým“ mestom. Chodník získal ocenenie najlepší produkt cestovného ruchu Prešovského kraja za rok 2019. Cieľom projektu je, aby sa posolstvo filmu šírilo ďalej medzi mladé generácie prostredníctvom moderných mobilných technológií.

Kostolík v Ludrovej – miesto plné legiend

Ludrová sa nachádza neďaleko od mesta Ružomberok a malebný rímskokatolícky gotický Kostol Všetkých svätých stojí mimo obce, na otvorenom priestranstve, kde ho lemujú polia a stráne. Patrí k najvzácnejším sakrálnym pamiatkam na Slovensku a považuje sa za najstarší kostol na Liptove. Ide o kultúrne dedičstvo opradené tajomstvami a legendami o templároch, ktoré ukrýva mnohé poklady. Medzi tie patria napríklad fresky zdobiace steny svätyne, ale i celého kostola.

Stock.adobe

Sakrálna stavba, jej interiér, exteriér, ale i okolie kostola učarovali nejednému filmárovi. Nakrúcal sa to film o lietajúcom mníchoviLegenda o lietajúcom Cypriánovi a lokalita poslúžila aj na natáčanie niektorých záberov z filmu Tisícročná včela, napríklad sa tu točila scéna, keď z veže kostolíka zhadzovali zvon.

Navštív aj tieto filmové lokality:

  • Spišský hradDračie srdce, Posledná légia, Kull dobyvateľ
  • Kostolík sv. Michala v DražovciachLáska na vlásku
  • Hrad Červený kameňPosledná légia, Posledná bosorka, Kull dobyvateľ
  • Súľovské skaly – seriál Marco Polo
  • Tomášovský výhľad Dračie srdce
  • Čachtický hrad Bathory, Dračie srdce
  • Slovenský rajEragon
  • Jaskyňa Domica Soľ nad zlato
  • Banská Štiavnica Tretí zázrak

Cesta po filmových lokalitách Slovenska ukazuje rozmanitosť a krásu miest, ktoré sa stali kulisou pre nezabudnuteľné filmové príbehy. Tieto lokality nielenže prispeli k vytvoreniu vizuálne pôsobivých filmových scén, ale aj inšpirovali mnohých divákov k ich objavovaniu. Vydaj sa na výlet, navštív tieto jedinečné miesta a na vlastnej koži zaži ich atmosféru.

Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.


Tagy:

Dáša Vašíčková
Milovníčka cestovania, zvierat, literatúry a filmu. Bez smiechu a výborného bylinkového čaju si neviem predstaviť jediný deň. Mám rada čas strávený sama so sebou a svojimi myšlienkami, kedy podľa mňa vznikajú tie najlepšie kreatívne nápady.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.