Nedeľa 24.10.2021
sk
Kvetoslava
cz
Nina

Tentokrát sme si pre vás pripravili výber interpretačne náročnejších filmov. Tieto filmy majú spoločné to, že vás absolútne pohltia, ale neponúkajú žiadne jednoduché návody na to, ako ich máte pochopiť. Budete teda nútení zapnúť mozog a trochu si pri filmoch popremýšľať.

Kládli sme dôraz na čo najpestrejší výber, takže v ňom nájdete premyslené kriminálky, romantickú sci-fi drámu, surreálny thriller či vesmírnu space operu. Veríme, že z podobne namiešaného koktejlu si každý čitateľ vyberie to svoje. Nech sa páči.

Mulholland Drive

Nezabudnuteľný surreálny noirový thriller od Davida Lyncha rozpráva príbeh mladej Betty. Tá prichádza do Hollywoodu a chce sa stať slávnou herečkou. Záhadným spôsobom sa zoznámi s tajomnou Ritou, ktorá trpí stratou pamäti.

Obe ženy sa postupne prepadávajú čoraz viac do temných hlbín podvedomia, ktoré pripomínajú nočnú moru. Lynch divákom doručil poriadne atmosférický, mrazivý a dráždivý thriller, pri ktorom budete musieť ponamáhať mozgové závity a poriadne nad ním premýšľať. Výsledok však stojí za to, pretože ide o silný a zdrvujúci zážitok.

Počiatok

Brilantné sci-fi Christophera Nolana sa takmer celé odohráva v ľudských snoch. Práve v nich sa totiž v blízkej budúcnosti uskutočňujú sofistikované krádeže. Expertom na ne je najmä Dom Cob, ktorý však tentokrát musí urobiť niečo iné, takmer nemožné: pokúsiť sa vnuknúť spiacemu cudziu myšlienku.

Nolan ani v prípade Počiatku nesklamal a do kín doručil strhujúce a prepracované dielo s mnohými vrstvami a perfektnými hercami.

Nepriateľ

Skvelý režisér Denis Villeneuve sa v posledných rokoch dokázal parádne etablovať ako režisér podnetných sci-fi (Blade Runner 2049, Prvý kontakt) a Nepriateľ sa tak trochu nezaslúžene krčí v tieni jeho ostatných diel.

Ide o znepokojivý príbeh univerzitného profesora Adama, ktorý pri sledovaní filmu zistí, že jeho herec je Adamov presný dvojník. Od tejto chvíle je posadnutý túžbou tohto herca nájsť. Nepriateľ je poriadne atmosférickým dielom a iste poteší všetkých milovníkov absurdnej literatúry či Franza Kafku.

Večný svit nepoškvrnenej mysle

Originálna sci-fi romantická dráma s humornými prvkami je príbehom lásky uzavretého Joela a živelnej Clementine. Ich vzťah sa vyvíja dobre, lenže potom sa Clementine rozhodne, že Joela prostredníctvom tajomného lekárskeho programu vymaže zo svojej pamäti. Joel sa následne pokúsi podstúpiť rovnaký proces, ale veci sa trochu vymknú kontrole.

Film Michela Gondryho boduje hlavne geniálnym scenárom, perfektnými hercami a nápaditou réžiou. Človeku sa síce na prvé pozretie môže zdať príbeh pomerne zamotaný, ale napokon do seba všetko prehľadne zapadne.

Obvyklí podozriví

Jedna z najznámejších a najlepších kriminálok vôbec. Skupina zlodejov sa mala údajne podieľať na premyslenej krádeži. Prostredníctvom rozprávania samotných aktérov však postupne odhaľujeme zložitý príbeh s mnohými prekvapeniami.

Nič totiž nie je tak, ako sa zdá. Režisérovi Bryanovi Singerovi sa film podarilo majstrovsky zrežírovať, herci sú dokonalí a záverečné vyústenie je dnes už legendárne. Pre milovníkov kriminálok ide o povinnú jazdu.

Memento

Druhý zárez Christophera Nolana v našom článku, ale zaslúžený. Memento rozpráva príbeh Leonarda, ktorý trpí stratou krátkodobej pamäti. Nové informácie si vždy pamätá len niekoľko minút.

Aj napriek tomu sa Leonard snaží dostať na stopu vraha, ktorý zabil jeho ženu a jemu spôsobil nemožnosť získať nové spomienky. Celý príbeh je nám rozprávaný odzadu, takže vyžaduje veľké sústredenie. Memento patrí k dokonalo premysleným skladačkám, ktoré sa vám zažerú pod kožu a nedajú vydýchnuť.

2001: Vesmírna odysea

Dnes už klasické sci-fi Stanleyho Kubricka je filozofickou a existenciálnou odyseou, v ktorej sa skúma hneď niekoľko komplexných tém. Na Mesiaci je objavený záhadný monolit, ktorý vysiela signál smerom k Jupiteru.

K tejto planéte sa teda vydáva skupina astronautov, cesta ich však zavedie na samý kraj ľudského poznania. A možno aj o kúsok ďalej. Kubrickova snímka je majstrovským a brilantne natočeným dielom, ktoré aj po rokoch berie dych svojou audiovizuálnou stránkou, ako aj myšlienkovou hĺbkou.

Matka!

Jeden z najkontroverznejších filmov posledných rokov. To je titul, ktorý bez debaty patrí alegorickému hororu Matka! od kultového Darrena Aronofskeho. Zamilovaný pár žije v rozľahlom dome, ale jeho zdanlivo pokojnú existenciu naruší návšteva dvoch cudzincov a veci sa veľmi rýchlo začnú uberať šialenými cestami.

V snímke na vás čaká plno odkazov na biblické príbehy a niekoľko surreálnych a poriadne znepokojivých scén. Je to silná káva, ale stojí za to ju ochutnať.

Prekliaty ostrov

Prekliaty ostrov Martina Scorseseho nám predstaví dvoch detektívov, ktorí prichádzajú na záhadný ostrov, aby tu našli šialenú vrahyňu Rachel Solando. Tá zmizla zo svojej cely a od tej doby ju nikto nevidel.

Dvojica hrdinov postupne odhaľuje temné a skryté stránky ostrova a zaplieta sa do nebezpečnej hry. Scorsese nezostal svojej povesti nič dlžný a aj tentokrát vytvoril film, ktorý vám poriadne zabrnká na nervy.

Synecdoche, New York

Režisérsky debut geniálneho scenáristu Charlieho Kaufmana (napísal okrem iného aj vyššie spomenutý Večný svit nepoškvrnenej mysle). Hlavným hrdinom je divadelný režisér Canden, ktorý sa rozhodne, že zinscenuje najväčšie predstavenie v histórii.

V New Yorku postaví na obrovskom javisku jeho kópiu a chce sa tak priblížiť samotnej podstate života. Synecdoche, New York je náročný a poriadne depresívny zážitok. Pokiaľ sa vám však podarí na jeho štýl naladiť, budete sa z jeho hĺbky a emocionálnej sily ešte dlho spamätávať.

Titulná fotka: Paramount Pictures, Warner Bros. Pictures


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť