Rok 2024 nám priniesol obrovské množstvo kvalitných, ale aj nekvalitných filmov. Išlo ale o veľmi pekný rok plný zaujímavých titulov, ktoré si na seba zarobili obrovské peniaze. Za rok sa ale nakopili aj filmy neschopné si na seba zarobiť. Niekedy je takýto prípad zodpovedný za desiatky, ba až stovky miliónov stratených dolárov. Dakedy si takéto filmy na seba nevedia zarobiť kvôli zlej kvalite diela, niekedy kvôli nepodarenému marketingu. Najväčšie filmové kasové prepadáky však majú viac atribútov.
Niekedy dokáže kasový prepadák zarobiť slušnú sumu peňazí, avšak očakávania boli úplne iné. Stačí spomenúť film Joker: Folie à Deux, ktorý v kinách zarobil 200 miliónov dolárov. Skvelá suma, nie? Nepredbiehajme ale. V tomto článku sa pozrieme aj na Jokera. Nájdeš tu ale aj horšie prípady, ktoré svojich tvorcov ukrátili o stovky miliónov dolárov. Tie doláre už nikdy neuvidia.
Pozrieme sa na dôvody toho, prečo sa z týchto filmov stali kasové trháky, a zároveň aj na to, či vôbec mali šancu uspieť. V niektorých prípadoch ide o stratu filmového štúdia, v niektorých ale aj o obrovskú finančnú stratu samotného tvorcu.
The Ministry of Ungentlemanly Warfare
Guy Ritchie je podivný režisér. Poznať ho môžeš vďaka 2 filmom zo sveta Sherlocka Holmesa s Robertom Downeyom Jr., ale aj vďaka dielam ako Man from Uncle a The Gentlemen. Nonstop niečo natáča, a tak sa sem-tam stane, že sa mu niečo nepodarí. Jedným z takýchto nepodarkov sa stal film The Ministry of Ungentlemanly Warfare. Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny. Churchill potajomky poskladá zvláštne komando, ktoré má za úlohu oslabiť nemeckú flotilu.
Vo filme hrá skvelý Henry Cavill, avšak ani jeho prítomnosť film nezachránila pred finančnou potopou. Dielo malo rozpočet približne 60 miliónov dolárov a zarobilo iba 27 miliónov. Ide teda o značnú stratu, ktorá sa dá nejak vykryť. Nešťastie ale spočíva v tom, že štúdio od filmu očakávalo omnoho viac, tým pádom investovalo aj do jeho marketingu. To sa im nevyplatilo, a treba počítať s tým, že marketing predstavuje niekedy polovicu a niekedy aj raz takú veľkú sumu, ako bol samotný rozpočet.
Here
Here je drámou legendárneho amerického režiséra Roberta Zemeckisa, ktorý okrem iného natočil aj filmy ako Cast Away, Back to the Future a Forrest Gump. Ide teda o viac než ikonickú osobnosť Hollywoodu. V roku 2024 sa rozhodol spojiť sa s obľúbeným Tomom Hanksom a scenáristom Ericom Rothom a spoločne vytvorili film Here. Ten zobrazuje jedno miesto naprieč miliónmi rokov. Najprv sa po ňom prechádzajú dinosaury, potom pravekí ľudí a následne aj my.
Sledujeme vývoj sveta, avšak zároveň aj vývoj rodiny. Film mal rozpočet 50 miliónov dolárov a zarobil len 13 miliónov. Skoro nikto naň neprišiel. S týmto faktorom ale tvorcovia pravdepodobne počítali, keďže v Zemeckisovej filmografii ide o skutočne výrazne menej divácky film než obvykle. Film možno prakticky nepatrí medzi najhoršie filmové kasové prepadáky roka, avšak očakávania boli na inej úrovni.
Horizon: An American Saga
Kevin Costner, legendárny herec a režisér, sa rozhodol, že natočí sériu epických westernov. Nikto mu ale na western v dnešnej dobe nechcel dať peniaze. Tak sa rozhodol, že si dielo zafinancuje sám. Horizon: An American Saga je prvým dielom tejto série. Film stál približne 50 miliónov dolárov, a je asi jasné, že sa potĺkal s problémami. Síce zarobil 38 miliónov dolárov, avšak neznamenalo to preň nič dobré.
Keďže ide o sériu filmov, dá sa očakávať, že pokračovania sa budú niesť v podobných číslach návštevnosti kina. Costner má teda pred sebou veľmi náročnú úlohu, ktorá ho môže stáť ešte viac peňazí. Mnohí ale Horizon zadeľujú medzi veľmi kvalitné westerny. Dalo by sa povedať, že medzi filmové kasové prepadáky patrí tento film znova kvôli očakávaniam. S prípadom vysnívaného projektu samotného režiséra sa ešte na tomto zozname stretneme.
The Crow
The Crow, bohužiaľ, patrí medzi najhoršie filmy roka 2024. Hrá v ňom skvelý Bill Skarsgard, ktorý svoju reputáciu znova napravil vďaka jeho démonickému výkonu vo filme Nosferatu od Roberta Eggersa. Vo filme The Crow predviedol taktiež solídny výkon, avšak film upadol do nemilosti divákov aj kritikov veľmi rýchlo. Remake klasického filmu z roku 1994 zarobil 24 miliónov a rozpočet mal 50 miliónov.
Znova, očakávania sa nachádzali niekedy úplne inde, čo sa zmiešalo s kvalitou snímky a na svete sa objavila katastrofa. Remake by mal ľudí nahnať do kina, pretože idú na niečo, čo poznajú, myslelo si určite filmové štúdio stojace za filmom The Crow. Bohužiaľ, narazili na vlastný nos a fanúšikovia pôvodného diela im to dali poriadne vyžrať.
Fly Me to the Moon
Fly Me to the Moon je romantická retro komédia, ktorá rozpráva dramatizáciu teórie o tom, že Američania svoje pristátie na Mesiaci nafingovali. Hrajú v ňom Channing Tatum a Scarlett Johansson. Bohužiaľ, zábavne znejúci príbeh a zaujímavé obsadenie filmu nepomohli. Ide totižto o veľký kasový prepadák.
Film mal rozpočet v hodnote 100 miliónov dolárov, čiže ide o vážne drahé dielo, je to predsa len retro film s dobovou atmosférou, kvôli ktorej museli tvorcovia rekonštruovať veľké časti starších miest a pľacov. Koľko teda film zarobil? Iba 40 miliónov. Ide teda o 60-miliónovú čistú stratu, a nechceme radšej ani vedieť, koľko štúdiá dali na marketing.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane