Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Filmový biznis je nevyspytateľný. Snímky, do ktorých štúdio naleje nemalé peniaze, často vybuchnú a doplatia na nezáujem divákov. A potom tu máme druhú skupinu. Malé, často na prvý pohľad nenápadné filmy, natočené za pár miliónov, od ktorých by rozhodne nikto nečakal, že štúdiám nejako výrazne zarobia.

Ale práve to sa v prípade týchto 10 filmov stalo. Za lacný peniaz totiž dokázali na tržbách neuveriteľne bodovať a často im bolo udelených aj množstvo ocenení. Mnohé z nich sú dnes už zaslúžene nesmrteľnými kultovkami.

1. Stratené v preklade

Kultová romantická dramédia Stratené v preklade od režisérky Sofie Coppola sa stretla s nadšeným prijatím kritikov aj divákov. Odniesla si štyri nominácie na Oscara, pričom získala sošku za najlepší originálny scenár.

Pred premiérou by zrejme nikto netušil, aký hit má štúdio v rukách. Išlo o komorný príbeh dvoch osamelých ľudí, ktorý sa zaoberal témami samoty, nespokojnosti so životom a existenciálnymi otázkami. Film bol natočený za skromné štyri milióny, ale napokon na box office utŕžil famóznych 120 miliónov.

2. Dobrý Will Hunting

Kvalitná dráma Gusa van Santa, o ktorej scenár sa postarali Matt Damon a Ben Affleck, sa tiež stala tak trochu nečakaným hitom. Príbeh o geniálnom matematikovi Willovi a jeho vnútorných démonoch si zamilovala kritická obec aj diváci. Rozpočet bol len 10 miliónov, ale na tržbách dokázal ukoristiť famóznych 226 miliónov.

Snímka si navyše odniesla deväť nominácií na Oscara, z toho dve sošky aj premenila (za najlepšieho vedľajšieho herca a najlepší originálny scenár).

3. Whiplash

Na prvý pohľad nenápadná, ale o to intenzívnejšia hudobná dráma Whiplash od Damiena Chazelleho, sa stala udalosťou roku 2014 ( u nás začiatok roka 2015). Zobrazenie vzťahu a vzájomného súboja medzi žiakom a brutálnym učiteľom sa pritom „nerodilo najľahšie“. Chazelle mal totiž problém nájsť pre celovečerný film peniaze. Napokon sa mu ho podarilo natočiť za 3,3 milióna dolárov.

Úspech bol však obrovský. Snímka dokázala na box office získať 49 miliónov, získala chválu kritikov aj divákov a dotiahla to až do oscarovej súťaže, kde bojovala v piatich kategóriách. Napokon získala sošky v kategórii najlepší vedľajší herec, najlepší strih a najlepší mix zvuku.

4. Uteč

Produkčnej spoločnosti Blumhouse sa musí jedno nechať. Dokáže za pár šupiek dať dohromady film, ktorý zarobí obrovské prachy. A prípadne zozbiera aj kritické ovácie a ceny. Presne tak to bolo aj v prípade hororového hitu Uteč. Ten natočil režijne debutujúci komik a herec Jordan Peele.

Výborne napísaná a vystavaná žánrovka, ktorá si brala na paškál nešváry súčasnej spoločnosti (najmä rasizmus a xenofóbiu), vznikla za 4,5 milióna dolárov a na svojej púti v kinách do kasičky nasypala neuveriteľných 225 miliónov. Zároveň si odniesla štyri nominácie na Oscara, pričom z víťazstva sa tešil Jordan Peele, ktorý si odniesol sošku za najlepší originálny scenár.

5. Paranormal Activity

Paranormal Activity je ďalšou trvalkou od Blumhousu. Prakticky na kolene natočený film Orena Peliho, ktorý vznikol za mizivých 15-tisíc dolárov (!), dokázal v kinách vystrašiť hordy divákov a na box office utŕžil 194 miliónov. Kritické ohlasy boli väčšinou pozitívne a diváci sa do kín hrnuli v návaloch. Svoje iste zohrala aj šikovná, ale pritom lacná, marketingová kampaň.

Snímka odštartovala celú sériu filmov, ktoré už mali premenlivú kvalitu, hoci finančne sa im stále darilo nadpriemerne dobre.

6. Čarodejnica

Štúdio A24 patrí v súčasnosti k najzaujímavejším úkazom Hollywoodu. Pod jeho hlavičkou totiž vznikajú tie najlepšie a najoceňovanejšie nezávisláky a artovky. Horor Čarodejnica z roku 2015 bol svojho času ich najúspešnejším filmom. Depresívna a temná historická dráma Roberta Eggersa, ktorá sa inšpirovala strašidelnými ľudovými príbehmi a legendami, bola sprevádzaná nadšenými ohlasmi kritikov a cenami z festivalov.

Mainstreamoví diváci sa následne cítili tak trochu oklamaní, pretože dostali náročný a umelecky vypiplaný horor, ktorý sa nespoliehal na ľakačky ani lacné triky. Eggers snímku natočil za štyri milióny, ale v kinách sa jej podarilo bodovať za viac ako 40 miliónov. Zároveň si Čarodejnica odniesla titul jedného z najlepších filmov roku a mnoho cien.

7. Očista

Sci-fi horor Očista patrí do produkcie už zmieňovaného Blumhousu. Zaujímavý film Jamesa DeMonaca lákal najmä svojím originálnym nápadom (počas 12 hodín je legálny akýkoľvek zločin). Snímka ako taká si odniesla skôr zmiešané recenzie a rozhodne nešlo o žiaden kvalitatívny zázrak.

Diváci sa však na horor, natočený za mrzké tri milióny, hrnuli a snímka tak na box office oslavovala so sumou 89 miliónov. Neskôr sme sa dočkali ďalších troch dielov a dokonca aj televízneho seriálu.

8. Malá Miss Sunshine

Výborná komédia od režisérskej dvojice Jonathan Dayton a Valerie Faris tiež patrila k takým tým na prvý pohľad nenápadným festivalovkám. Prakticky nič nenasvedčovalo tomu, že by mohlo ísť o hit. Ale opak bol pravdou. Film, natočený len za osem miliónov, dokázal ohúriť divákov aj kritikov a na tržbách získal viac ako 100 miliónov.

Malá Miss Sunshine si odniesla štyri nominácie na Oscara, pričom sa tešila z dvoch víťazstiev (najlepší originálny scenár a najlepší herec vo vedľajšej úlohe).

9. Záhada Blair Witch

Kultový horor Záhada Blair Witch patrí jednoznačne k najúspešnejším „nezávislákom“ histórie. V mnohom sa podobá hitu Paranormal Activity, ktorý sme už spomenuli. V tomto prípade bol rozpočet už tradične veľmi skromný – len 60 tisíc dolárov.

Na svoju dobu však išlo o nevšednú formu found footage, šikovnú mystifikačnú kampaň a bohatú mytológiu, živenú falošnými dokumentmi či novinovými správami. Toto všetko sa postaralo o to, aby bol z hororu obrovský hit. Snímka tak na box office utŕžila fantastických 249 miliónov a mnohými je považovaná za jeden z najdesivejších hororov všetkých čias.

10. Juno

Nie je presne jasné, aký bol rozpočet skvelej coming-of-age dramédie od Jasona Reitmana. Určite to však nebolo viac než 7,5 miliónov dolárov. Ide teda klasicky o pomerne lacnú produkciu, ktorá však v roku 2007 dokázala uchvátiť festivaly a následne na box office trhnúť viac ako 231 miliónov.

Snímka o neželanom tehotenstve 16-ročnej školáčky sa stala kultom a podľa mnohých kritikov išlo o najlepší film daného roku. Juno ocenili aj akademici, a to štyrmi nomináciami na Oscara, pričom sošku si odniesla Diablo Cody za najlepší originálny scenár.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.