Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Pandémia koronavírusu urobila škrt cez rozpočet prakticky všetkým. Museli sa zavrieť školy, galérie, kiná či divadlá. Mnoho ľudí ostalo bez práce, prípadne s oklieštenými príjmami. Koronakríza tvrdo doľahla aj na filmový priemysel.

Obrovské straty

V dôsledku zatvorených kín sa premiéry filmov rušili, prípadne posúvali, došlo aj k prerušeniu nakrúcania chystaných snímok či seriálov. Celkovo sa odhaduje, že koronakríza bude Hollywood stáť minimálne 5 miliárd dolárov (a je možné, že toto číslo nebude konečné). Momentálne sa v rámci uvoľňovania opatrení postupne otvárajú viaceré prevádzky, vrátane kín, faktom ale je, že osud viacerých filmov je stále neistý.

V každom prípade sme sa pre teba rozhodli dať dokopy článok o pozoruhodných filmoch, ktoré ešte tento rok uvidíme v kinách (ak sa situácia nezhorší). Vychádzame pritom z údajov, ktoré poskytla Únia slovenských distribútorov. Je ale možné, že sa ešte dočkáme nejakých zmien. Všetko bude závisieť od toho, ako sa celá situácia ohľadom pandémie bude ďalej vyvíjať.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/group-cheerful-people-laughing-while-watching-1661002099)

Júl

Hneď v júli si na svoje prídu fanúšikovia hokeja, keďže do kina dorazí časozberný dokument Hokejový sen (9. júla 2020) od Mareka Vaňousa. Ten nám prostredníctvom majstra sveta z roku 2002 Ladislava Nagya a začínajúceho hokejistu Jonáša Pahuliho zobrazí stav slovenského hokeja. Ten od zisku zlatej medaily začal postupne upadať a momentálne nevidíme nikoho, kto by „zlatých chlapcov“ dokázal nahradiť.

Okrem toho sa môžeme tešiť na dokument o legende slovenskej populárnej hudby Miroslavovi Žbirkovi s názvom Meky (16. júna 2020). Ten si vzal pod režisérske krídla Šimon Šafránek a podľa všetkého nás v kinách čaká pozoruhodný portrét jednej významnej osobnosti.

Premiéru si odbije aj disneyovka Mulan (23. júla 2020), hrané stvárnenie rovnomenného animáku. Film zrežírovala Niki Caro a premiéru si mal pôvodne odbiť už v koncom marca. Tvorcom však do plánov zasiahol koronavírus. Ten sa v tej dobe veľmi šíril hlavne v Číne, ktorá mala byť v tomto prípade významným hráčom, čo sa týka tržieb. Film vychádza z tradičnej čínskej legendy a rozpráva o bojovníčke, ktorá sa v prezlečení za muža rozhodne brániť Čínu a narukuje do armády.

Mimoriadne očakávaným kúskom je nepochybne Tenet (30. júla 2020) od Christophera Nolana. Famózne vyzerajúci triler nás zavedie do temného sveta špiónov. Hlavný hrdina sa vydáva na nebezpečnú misiu, aby odvrátil hroziacu tretiu svetovú vojnu. Ďalšie detaily sú držané v tajnosti, isté však je, že v kinách nás čaká nejedno prekvapenie.

August

V auguste nás čaká napríklad nádejný kriminálny horor The Empty Man (6. augusta 2020) od Davida Priora. V centre príbehu bude policajt, ktorý sa pri pátraní po nezvestnom dievčati zapletie s nadprirodzenými silami.

Ambicióznym projektom je nepochybne česká dráma Havel (6. augusta 2020) od Slávka Horáka, ktorá nám rozpovie búrlivý životný príbeh intelektuála, umelca a prvého českého prezidenta Václava Havla. Trailer vyzerá viac než dobre, takže sa v kine zrejme dočkáme skutočne kvalitného filmového zážitku.

Premiéru si odbije aj čarodejnícky horor The Wretched (20. augusta 2020) od režisérskej dvojice Brett Pierce a Drew T. Pierce. Hlavným hrdinom je mladý Ben, ktorý po rozvode rodičov trávi leto so svojím otcom. Potom si však všimne, že chlapec z jeho susedstva záhadne zmizne. Ben sa púšťa do riešenia záhady, ktoré ale nebude vôbec jednoduché.

Koncom augusta by sa do kín už konečne mala dostať aj hororová komiksovka Noví mutanti (27. augusta 2020) od Josha Boona. Tá to mala naozaj veľmi ťažké, keďže jej premiéra bola odložená niekoľko ráz. Pôvodne sme sa filmu mali dočkať už v roku 2018! Napokon sa však projekt dočkal mnohých pretáčok a dotáčok. Snáď sa to na celkovom výsledku nepodpíše. Príbeh sa odohráva vo svete X-Men a sleduje päť mladých mutantov, ktorí sa musia naučiť existovať so svojimi špeciálnymi schopnosťami.

September

Aj september sa bude niesť v duchu kvalitných filmových diel. Hneď na začiatku mesiaca nás čaká nová verzia známej rozprávky o Pinocchiovi (3. septembra 2020) od režiséra Mattea Garroneho.

Priaznivcov akčných fantasy iste poteší projekt Monster Hunter (3. septembra 2020) od Paula W. S. Andersona. Ten je adaptáciou rovnomennej počítačovej hry a odohráva sa v podivnom paralelnom svete. Skupina vojakov v ňom musí vybojovať súboj na život a na smrť s obrovskými monštrami.

Medzi najočakávanejšie tituly nepochybne patrí sci-fi horor Tiché miesto 2 (3. septembra 2020). Pokračovanie parádneho hitu Johna Krasinskiho sa malo dostať do kín už začiatkom marca. Aj v tomto prípade však zaúradovala koronakríza, a tak bol film presunutý až na september. Pevne veríme, že premiéra sa už posúvať nebude, podľa prvých ohlasov nás totiž čaká poriadne kvalitné pokračovanie.

Dočkáme sa aj hororovej snímky V zajatí démonov 3 (10. septembra 2020). Tretie pokračovanie režíruje Michael Chaves, ale režisér prvých dvoch dielov James Wan dohliada ako producent. Paranormálni vyšetrovatelia Ed a Lorraine Warrenovci sa tentokrát budú angažovať v prípade mladíka súdeného za vraždu. Ten ale tvrdí, že ho k týmto činom prinútil diabol.

Milovníci slovenských filmov by mali svoju pozornosť uprieť na drámu Správa (17. septembra 2020). O jej réžiu sa postaral Peter Bebjak a rozpovie nám príbeh dvoch Slovákov Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo utiecť z koncentračného tábora v Osvienčime. Ich podrobná správa o masovom vyvražďovaní ľudí výrazne pomohla Spojencom a odhaduje sa, že vďaka nej bolo zachránených asi 200-tisíc maďarských Židov.

Premiéru si odbije aj akčná komédia The King’s Man: Prvá misia (17. septembra 2020), prequel k populárnej sérii Kingsman. Réžie sa opäť chopil Mattew Vaughn a prenesie nás do obdobia tesne pred prvou svetovou vojnou. Práve tú sa snaží rozpútať zoskupenie záporákov, pričom ich musí zastaviť jeden mladý agent.

V závere mesiaca sa dočkáme aj remaku kultového hororu Candyman (24. septembra 2020) od režisérky Nie DaCosta. Príbeh sa točí okolo tajomného vraha, ktorého je možné privolať tak, že sa päťkrát vysloví jeho meno pred zrkadlom. Snímku produkuje Jordan Peele, ktorý má za sebou úspešné horory Uteč či My.

Október

Aj očakávaná komiksovka Wonder Woman 1984 (1. októbra 2020) od Patty Jenkins sa mala do kín odstať už v marci, napokon je však všetko inak a dočkáme sa jej až v októbri (najprv bol film presunutý na august, ale aj tento termín padol). Pokračovanie úspešného hitu z roku 2017 sa tentokrát bude odohrávať v roku 1984 uprostred zúriacej studenej vojny. Diana Prince alias Wonder Woman sa bude musieť postaviť novej protivníčke, ale možno sa znova stretne aj so svojou láskou Stevom Trevorom.

Vražda v Orient exprese z roku 2017 od Kennetha Branagha, ktorý si zároveň zahral hlavnú rolu detektíva Poirota, sa stretla so slušným úspechom, takže nás čaká ďalší Poirotov prípad. Na režisérskej stoličke opäť sedí Branagh a vráti sa aj ako slávny detektív. Vo filme Smrť na Níle (8. októbra 2020) bude riešiť zamotaný prípad na lodi na rieke Níl, kde dôjde k záhadnej vražde.

V roku 2018 slávil úspech aj návrat hororu Halloween od Davida Gordona Greena. Ten nadväzoval priamo na originálny film od Johna Carpentera z roku 1978. Maskovaný vrah Michael Myers sa tak vráti v pokračovaní s názvom Halloween Kills (15. októbra 2020). David Gordon Green sa opäť postaral o réžiu a v hlavnej úlohe znova uvidíme Jamie Lee Curtis. Fanúšikov iste poteší, že tvorcovia už teraz chystajú ďalší (a posledný) diel Halloween Ends, ktorý by mal do kín doraziť budúci rok.

November

Až na novembrový termín bola presunutá lákavá marvelovka Black Widow (5. novembra 2020) od Cate Shortland. Ako už názov hovorí, pôjde o sólovku hrdinky, ktorú si v marvelovskom univerze zahrala Scarlett Johansson. Snímka sa mala stať ťahákom začínajúcej letnej sezóny, ale aj v tomto prípade sa distribútori museli kvôli koronavírusu zariadiť inak.

V novembri nás čaká aj zaujímavo vyzerajúci triler Hlboká voda (12. novembra 2020) od Adriana Lynea. Ten sa bude točiť okolo manželov, ktorí sa zapletú do nebezpečnej hry. V tej nebude núdza ani o vraždu.

Jedným z hlavných ťahákov jesene bude určite bondovka Nie je čas zomrieť (19. novembra 2020) od Caryho J. Fukunagu. Tú sme mali tiež pôvodne vidieť skôr, konkrétne v apríli, ale potom prišla pandémia a fanúšikovia si museli nechať zájsť chuť. Distribútori zrejme nechceli nič riskovať a presunuli film až na novembrový termín. Agent 007 je už na odpočinku, ale bude sa musieť vrátiť do akcie, keď ho na pomoc osloví agent CIA Felix Leiter. Jeho úlohou bude vypátrať nezvestného vedca.

Veľké nádeje sa vkladajú aj do nového animáku z dielne štúdia Pixar. Duša (19. novembra 2020) od Petea Doctera sa točí okolo muzikanta Joea, ktorý stratil vášeň pre hudbu. Jeho duša sa v dôsledku nehody oddelí od tela a Joe sa tak na onom svete stretne s pestrou paletou ďalších duší. Musí však nájsť spôsob, ako sa s ich pomocou vrátiť do svojho tela.

December

Záverečný mesiac tohto roku bude patriť slovenskej rozprávke Perinbaba a dva svety (3. decembra 2020) od Juraja Jakubiska. Film je, pravdaže, pokračovaním kultovej Jakubiskovej Perinbaby z roku 1985.

Priaznivcov epických sci-fi zase poteší mimoriadne ambiciózna snímka Duna (17. decembra 2020) od Denisa Villeneuvea. Tá je adaptáciou rovnomenného románu Franka Herberta a všetko naznačuje, že nás v kinách čaká poriadna pecka.

Do kín dorazí aj Steven Spielberg a jeho muzikál West Side Story (17. decembra 2020). Muzikál vznikol v roku 1957 a odvtedy sa dočkal obrovského množstva rôznych adaptácií. Príbeh sa odohráva v 50. rokoch a rozpráva o dvoch tínedžeroch z odlišných prostredí, ktorí sa do seba zamilujú.

Ohromne lákavou snímkou bude aj akčná dráma Top Gun 2: Maverick (31 decembra 2020) od Johna Kosinskiho. Ako už názov hovorí, ide o sequel kultového filmu Top Gun od Tonyho Scotta z roku 1986. Aj tentokrát uvidíme v hlavnej úlohe Toma Cruisa ako Petea „Maverick“ Mitchella. Ten sa po 30 rokoch služby letca bude musieť vydať na najnebezpečnejšiu misiu v živote, pričom bude musieť čeliť svojim najhlbším strachom.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť