Značka Marvel je v 21. storočí na poli filmových štúdií už známym pojmom. Zatiaľ čo v minulom storočí sa komiksové príbehy od Marvel Comics tešili veľkej popularite najmä medzi mladými divákmi, dnes ju strieda megalomanské MCU, ktoré svojimi projektmi dobýja prvé priečky filmových rebríčkov. Než však Marvel Cinematic Universe dostálo svojho mena, predchádzalo mu niekoľko skvelých filmových počinov.
Dnes už je to 21 rokov, odkedy uzrel svetlo sveta prvý film zo slávnej trilógie o Spider-Manovi od Sama Raimiho, ktorá je do dnešného dňa považovaná za pomyselný štart pre filmy o superhrdinoch s nadľudskými schopnosťami. Samozrejme, necelé 2 roky pred uvedením filmu na strieborných plátnach sme mali možnosť vidieť skupinu mutantov X-Men, no až pavúčí hrdina rozpútal ten pravý ošiaľ.
V hlavnej úlohe Raimiho Spider-Mana sa predstavil herec Tobey Maguire, ktorému ako pôvabná Mary Jane sekundovala Kirsten Dunst. A čo by to bolo za film bez Parkerovho najlepšieho kamaráta Harryho Osborna, ktorého v tom čase stvárňoval excelentný James Franco. Pri prvom filme sme dostali ako čerešničku na torte záporáka Green Goblina, ktorého v tom čase hral legendárny Willem Dafoe.
Úspech prvého dielu nenechal filmové štúdio dlho čakať, kým ohlásili pokračovanie, v ktorom sa vrátili spomínané herecké hviezdy okrem Willema Dafoea. Toho vystriedal na pozícii úhlavného nepriateľa bravúrny Alfred Molina, čo spôsobilo, že Spider-Man 2 je do dnešného dňa považovaný za jeden z najobľúbenejších, a pre mnohých aj všeobecne najlepších filmov o superhrdinoch vôbec.
Spider-Man 2 zožal obrovský úspech, kde to celé krachlo?
Za každým úspešným filmom sa okrem hereckého obsadenia skrýva schopný režisér, ktorého úlohou je postaviť film tak, aby mal hlavu aj pätu a nevyvolával v divákoch pocit zmätenia, resp. nepochopenie hlavnej pointy príbehu. V tomto prípade stál na pozícii režiséra uznávaný Sam Raimi, ktorý sa prevažne špecializuje na tvorbu hororov, no v jeho bohatom repertoári by sme našli aj iné žánre.
Ten sa postaral o to, aby filmy dodržali určité kritéria, čo malo za následok, že Spider-Man (2002) a Spider-Man 2 (2004) vystrelili k nebesiam obľúbenosti. Všetko sa začalo meniť až pri záverečnom diele trilógie, kde sa nám prvýkrát v jednom projekte predstavilo hneď niekoľko ikonických záporákov z komiksov od Spider-Mana.
V úvode filmu sa nám predstavil nový záporák Goblin – Harry Osborn, ktorému Spider-Man ležal v žalúdku už od záveru prvej snímky. Aby to nemal úplne jednoduché, štúdio sa rozhodlo neopakovať formát jedného záporáka, a priviedli tak do príbehu obávaného Sandmana (Thomas Haden Church) a okrem iného aj jedného z najmocnejších Spideyho nepriateľov – Venoma (Topher Grace).
Práve v tomto bode nastáva rozkol medzi režisérom a filmovým štúdiom, ktoré projekt financovalo a distribuovalo. Aj napriek finančnej úspešnosti bol Spider-Man 3 (2007) prijatý s rozporuplnými reakciami od kritikov aj publika. Hlavnými problémami boli komplikovaný príbeh, príliš veľa záporákov a niektoré kontroverzné prvky, ako napríklad emo Peter Parker.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane