Finančná správa Slovenskej republiky opäť vyrazila do boja proti daňovým únikom. Od 1. júla odštartovala už štvrtý ročník letnej kontrolnej akcie s názvom „Horúce leto 4“. Úradníci sa zamerajú na prevádzky, ktoré majú počas letných mesiacov zvýšený obrat. Kontroly budú prebiehať najmä v bufetoch, reštauráciách, baroch a stánkoch na rôznych podujatiach.
Letné mesiace prinášajú zvýšený pohyb turistov a návštevníkov rôznych festivalov. Finančná správa preto posilňuje kontroly v rizikových oblastiach. Kontrolóri sa zamerajú na prevádzky na kúpaliskách, jarmokoch a hudobných festivaloch. Cieľom je odhaliť podnikateľov, ktorí nevydávajú pokladničné doklady a krátia tržby.
Daniel Kováč z komunikačného oddelenia FS uviedol, že akcia má preventívny charakter. „Nejde o šikanovanie poctivých podnikateľov. Naopak, chceme vytvoriť také podmienky, aby poctiví netrpeli pre tých, ktorí obchádzajú zákon,“ vysvetlil.
Osveta namiesto pokút
Finančná správa tentokrát vsádza aj na osvetu. Kontrolóri budú podnikateľom rozdávať informačné letáky s názvom „Radšej osveta ako pokuta“. Týmto krokom chcú upozorniť na povinnosti a predchádzať porušeniam zákona.
Zapojenie verejnosti do boja za férový trh je podľa FS kľúčové. Stačí si pri každom nákupe pýtať pokladničný doklad. Ak predajca doklad nevydá alebo je neúplný, môže to zákazník jednoducho nahlásiť.

Minuloročná akcia Horúce leto 3 priniesla alarmujúce výsledky. Z takmer 1950 kontrol bolo odhalených 41 % porušení zákona. Hlavným problémom bolo nevydávanie pokladničných dokladov. Tieto praktiky priamo poškodzujú štátny rozpočet a spôsobujú výpadky DPH.
Prezident FS Jozef Kiss informoval o výraznom navýšení kontrol v roku 2025. „Do konca júna sme vykonali už viac ako 10-tisíc kontrol,“ uviedol. Finančná správa odhalila 2 650 porušení a uložila pokuty vo výške 1,6 milióna eur. Tieto čísla jasne ukazujú, že problém s krátením tržieb na Slovensku stále pretrváva.