Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Fínske noviny ukrývajú pre Rusov správy o vojne na Ukrajine do Counter-Strike mapy

Snažia sa tak obísť mediálnu cenzúru v Rusku.


Fínske noviny Helsingin Sanomat v stredu uviedli, že obchádzajú ruské mediálne obmedzenia o vojne na Ukrajine a správy o nej ukrývajú v online hre Counter-Strike populárnej medzi ruskými hráčmi. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Zatiaľ čo Helsingin Sanomat a ďalšie zahraničné nezávislé médiá sú v Rusku zablokované, online hry zatiaľ nie,“ povedal šéfredaktor novín Antero Mukka. „Myslím si, že Rusi majú tiež právo poznať nezávislé informácie založené na faktoch, aby mohli sami robiť životné rozhodnutia,“ uviedol.

Denník Helsingin Sanomat možnosť vytvárať neoficiálne mapy využil na obchádzanie ruskej cenzúry a svoju iniciatívu predstavil vo Svetový deň slobody tlače (3. mája). „Aby sme zdôraznili slobodu tlače, vytvorili sme slovanské mesto nazvané Vojna…,“ povedal Mukka.

Do suterénu jedného z bytových domov v sovietsky vyzerajúcom meste ukryli miestnosť, kde môžu hráči nájsť ruskojazyčné správy o invázii Kremľa od spravodajcov fínskych novín. „V tejto miestnosti nájdete našu dokumentáciu reality vojny na Ukrajine,“ povedal Mukka. Sú to „informácie, ktoré nie sú dostupné v zdrojoch ruskej štátnej propagandy,“ poznamenal.

Steny digitálnej miestnosti osvetlené červeným svetlom sú oblepené fotografiami a novinovými článkami o udalostiach vojny vrátane masakrov v mestách Buča či Irpiň. Je tam tiež mapa Ukrajiny s miestami útokov ruských síl na civilné obyvateľstvo a v pozadí znejú v ruštine nahrávky z fínskych novín.

Novú mapu noviny predstavili v pondelok a odvtedy si ju stiahlo už najmenej 2000 hráčov. Nateraz sa však nedá presne zistiť, v ktorých krajinách. Counter-Strike však hrajú asi štyri milióny Rusov a často sú vo veku, keď ich čaká odvod do armády alebo mobilizácia.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje