Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.2.2023
sk
Vanda
cz
Veronika, Verona

Fínske školy posunuli začiatok vyučovania. Chcú dopriať študentom dlhší spánok

O zmenu žiadali študenti aj rodičia.


Ranné vstávanie do školy iste robilo (či stále robí) problémy mnohým z nás. Byť v škole na ôsmu pre viacerých predstavovalo ťažko splniteľnú úlohu, čo vyústilo vo viacero neospravedlnených hodín. Ako uvádza portál Yleisradio, podobné problémy mali aj študenti vo Fínsku.

Učitelia a riaditelia sa im teda rozhodli vyjsť v ústrety a vyučovanie na mnohých stredných školách posunuli o tridsať minút. Iné školy sa uspokojili s posunutím o pätnásť minút. Po novom tak prvá hodina začína o 8:30, resp. o 8:15.

V takých Helsinkách ale nájdeme aj školy, ktoré začínajú výučbu až o deviatej hodine ráno. Podľa riaditeľa strednej školy v meste Turku Jussiho Paavolu si posunutie začiatku prvej hodiny želali študenti aj rodičia.

Shutterstock

Zmenu si všetci pochvaľujú

Uviedol tiež, že podľa dostupných vedeckých záznamov neskoršie vstávanie študentom prospieva. Cítia sa oddýchnutejší a lepšie tak vstrebávajú nové informácie. Najmä v dnešnej dobe, ktorá je plná sociálnych sietí a digitálnych technológií, vraj deti chodia spať neskôr a niektoré z nich majú dokonca poruchy spánku.

Zmenu si teda študenti a ich rodičia pochvaľujú. Pozitívne sa to prejavilo aj v hromadnej doprave, keďže sa znížil počet cestujúcich, ktorí sa náhlili do školy. Doprava je tak výrazne menej preťažená.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť