Fitnesska Timea Trajteľová: Cesta, ktorá nemá žiadnu prekážku, nevedie nikam. Na veľké úspechy si treba počkať

Krásna Slovenka sa v marci vracia na súťažné pódiá.

Zdroj: Timea Trajteľová / EMEFKA

Trojnásobná juniorská majsterka vo fitness, Timea Trajteľová, mala rok a pol pauzu v súťažení. 24-ročná Zvolenčanka žijúca v Prahe sa momentálne pripravuje na prvú súťaž po minuloročných zdravotných ťažkostiach.

No i keď tento rok nebol pre Timeu súťažným, bol extrémne úspešným, podpísala niekoľko exkluzívnych sponzorských a reklamných kontraktov v hodnote až stoviek tisíc eur.

Stretli sme sa s ňou v bratislavskej kaviarni a porozprávala nám aj o tom, ako sa dostala ku kariére fitnesky, prečo mala dlhšiu pauzu od súťaží a akým spôsobom si ako tínedžerka privyrábala. Takisto prezradila, na aké prekážky by sa mali budúci fitness športovci pripraviť a ako sa dá z koníčka získať práca snov.

Ali Trachanovič / EMEFKA

Timea, ako si spomínaš na svoje fitness začiatky?

Fitko som začala navštevovať, keď som mala takých 15, 16 rokov, a vlastne z dôvodu, že som si chcela nejak zmysluplne vyplniť voľný čas. Žiadna „veľká“ kariéra fitnessky mi nebehala po rozume…(smiech)

Tak, ako si sa potom dostala na profesionálnu úroveň?

Prišlo to ku mne nejakým spôsobom samo. Keď som začala cvičiť, nevedela som, že existujú takéto fitness súťaže a kategória bikini fitness. Postupom času som sa do cvičenia zamilovala, trávila som vo fitku veľa času, väčšinou každý deň. Všimli si ma tréneri, ktorí tam niekoho pripravovali na súťaže a dokonca prišiel aj podnet od samotného rozhodcu súťaže.

Nebolo pre teba náročné zladiť školu s tréningmi?

Ani nie, skôr prácu s tréningmi. Od štrnástich som brigádovala, pretože som vždy chcela mať vlastné peniaze. Najprv som robila čašníčku v bare a za prvé našetrené peniaze som si kúpila snowboard a potom aj súpravu na gélové nechty.

Po dvoch mesiacoch som z toho mala ohromný biznis a denne som urobila aj štvoro, pätoro nechtov. Odvtedy som si vlastne všetko financovala sama, stala som sa sebestačnou.

Nerozmýšľala si o štúdiu na vysokej škole?

Rozmýšľala som o zubarine, lenže to štúdium vyžaduje veľa času a ja by som to pri súťažiach nezvládla. Náročné bolo už aj pripravovať sa na majstrovstvá sveta cez maturitu, bola som totálne unavená, hladná a pod stresom.

No nejak som to nakoniec zvládla, súťaž som vyhrala a dokonca sa mi podarilo aj zmaturovať (smiech). To víťazstvo ma utvrdilo v tom, že som si vybrala správne a uverila som tomu, že raz môžem byť úspešná a vedieť sa slušne uživiť aj vo fitness oblasti.

Ako si spomínaš na svoju najhoršiu diétu?

Tie najhoršie diéty boli úplne na začiatku, pretože som o správnom stravovaní nevedela vôbec nič. Najväčšia chyba, ktorú som robila, bola asi tá, že som veľmi málo jedla a tým pádom som ani zo začiatku nenapredovala. Mohla som cvičiť, koľko som chcela, ale mala som veľmi malý príjem, čiže som tie svaly v podstate pálila a plus som nemala energiu a hneď som sa unavila.

Trvalo mi naozaj dlho, kým som sa naučila počúvať svoje telo, naštudovala si všetky informácie a dostala sa do fázy, v ktorej som dnes.

Mala si istú dobu pauzu od súťaží. Z akého dôvodu?

Áno, mala som pauzu skoro rok a pol. Chcela som súťažiť celý rok, no akurát som už dva či tri roky bojovala s pruhom. Mala som za sebou dobré sezóny, čo ma motivovalo, no zároveň som už cvičila na úkor bolesti a svojich limitov.

Skončilo to až tak, že som musela ukončiť sezónu a ísť na operáciu. Samozrejme, chvíľu trvá, kým sa dá človek dokopy. Potom som, priznám sa, bojovala s demotiváciou, predsa je iné cvičiť pre seba a iné dlhodobo držať predpísanú stravu a absolvovať tvrdé tréningy v predpríprave na súťaž.

Chystáš comeback?

Áno, chystám sa na súťaž, ktorá bude teraz v marci. V príprave som vlastne už od leta, no má niekoľko fáz. Je objemová príprava, ale netreba si to predstavovať ako u mužov, že môžem pribrať X kíl a vypapať sa do guličky (smiech). Je to iné, ženský a mužský metabolizmus funguje odlišne.

Je to ale fáza, v ktorej mám dostatok jedla, tvrdé tréningy a dosť času na regeneráciu. Potom ma čaká začiatkom roka diéta, nebude to však extrémne, pretože formu mám teraz naozaj dobrú. Budem sa postupne snažiť okresávať tuk, zachovať proporcie postavy a ukázať čo najviac „svalíky“.

Je náročné sa dostať späť?

Je to naozaj ťažké, pretože tento šport je náročný v tom, že musíš vydať nielen výborný športový výkon, ale zároveň dostať svoje telo k čo najlepšej vizuálnej forme. Pri iných športoch to tak nie je. Napríklad musíš dať najviac gólov, najrýchlejšie zabehnúť, no nepožaduje sa od teba aj ukážkový výzor. Pri fitness je potrebné, aby sme cvičili naplno, prežili na minime jedla a pritom ešte aj vyzerali atraktívne.

View this post on Instagram

🏆🔥ᴼᴸᴵᴹᴾ ˢᴾᴼᴿᵀ ᴺᵁᵀᴿᴵᵀᴵᴼᴺ 🔥 🏆 S obrovskou radosťou Vám oznamujem, že som po niekoľko mesačnom rozhodovaní, testovaní a vyberaní tej správnej značky pre mňa urobila naozaj veľké rozhodnutie! 🙂 Pred pár týždňami som podpísala troj-ročný kontrakt so špičkovou svetovou značkou doplnkov výživy @olimp_sport_nutrition 😍💪🏼 Beriem túto príležitosť s obrovskou pokorou, vďačnosťou a zodpovednosťou a mám nesmiernu radosť, že môžem ďalej kariérne napredovať a stretávať sa s fanúšikmi na výstavách “po celom svete” práve pod touto silnou značkou! …a už sa neviem dočkať, až Vám postupne budem predstavovať ich sortiment, pretože zložením a najmä chuťovo tam už mám pár svojich osobných peciek!!! 🥰❤️ … PS: Nebojte, myslela som aj na Vás a počas celej doby spolupráce budete môcť objednávať doplnky s 30% zľavou pod kódom: Timea ( platí len na oficiálnej stránke www.olimpsport.com )💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚 #goals #motivation #olimp #sport #nutrition #power #fitness #fit #suplement #love #dream #champion #gold #win #yummy #girl #woman #brunette #slovakia #czech #happy #thankful

A post shared by Timea Trajtelova – IFBB Bikini (@timeatrajtelova) on

Čím sa momentálne živíš?

Predtým som bola hlavne osobná trénerka a robila som online koučingy. Momentálne je instagram v popredí a vzhľadom k tomu, že som úspešná aj na svetovej úrovni, mám výborné kontrakty s veľkými svetovými firmami. Dostávam mesačné sponzorské platy a na tom viac-menej fungujem. Sú tu aj jednorazové akcie, reklamy a eventy. Lietam po svete na rôzne expá a natáčania.

A takisto sa venujem súťažnej príprave bikini talentov a síce už minimálne, ale stále ešte pôsobím aj ako osobná a online trénerka. Budem rada, ak sa tým inšpirujú aj ľudia, ktorí robia fitness zatiaľ iba ako drahé hobby. Tiež som bola pred pár rokmi iba študentka, ktorá si popri škole na všetko zarábala sama a vtedy som neočakávala, že sa mi to jedného dňa vráti.

Aký by mal byť povahovo podľa teba správny „fitnesák“? Aká vlastnosť by mu nemala chýbať?

Extrémna precíznosť a trpezlivosť. Kondícia potrebná na súťaž nie je niečo, čo vybuduješ za pár mesiacov. Mnohí by chceli všetko hneď, no nie je to také jednoduché. Prirovnala by som to k sochárčine, niekde uberáš, niekde pridávaš a snažíš sa vytvoriť alchýmiu, čiže dokonalý celok, ktorý chcú vidieť rozhodcovia na súťaži.

Ty sa považuješ za akú osobnosť? Si súťaživý typ?

Ja som veľmi súťaživá, ale na druhej strane aj „salámista“. Väčšinou ma nezaujíma okolie a ako i v osobnom, tak aj v profesijnom živote sa nesústreďujem na cudzích ľudí, a to je podľa mňa ten kľúč k tomu, aby sa vám darilo. Ja vlastne stále súťažím sama so sebou, nie s inými. Ani teraz som sa nechcela vrátiť na súťaže skôr, ako budem lepšia než kedykoľvek predtým.

Ako sa staviaš k hejtom na sociálnych sieťach? Napríklad blbé komentáre na tvoj zovňajšok, že si príliš svalnatá a pod… Čo ťa dokáže vytočiť?

Nezáleží mi na názore ľudí, ktorí môjmu životu neprispievajú. Hejty beriem ako istú formu sebapropagácie. Už keď som si zakladala instagram, bolo to s myšlienkou, že si odtiaľ nezoberiem nič negatívne. Jediná vec, čo ma vie rozhodiť, je, keď niekto uráža mojich blízkych. No kritiku na moju postavu beriem v pohode, vôbec mi to neubližuje (smiech).

Beriem to ako názor, pre niekoho to môže byť extrémne alebo neatraktívne, ani mne sa všetko nepáči. No na na druhej strane sa nad tým pousmejem, pretože si nemyslím, že vyzerám nejak mužne. Podľa mňa mám všetko, čo by mala žena mať (smiech). A navyše na fotkách sú svaly napnuté, svetlo prispôsobené… naživo vyzerá to telo inak.

Na aké prekážky by sa mal človek, ktorý sa chce fitnessu venovať profesionálne, pripraviť?

Hlavne na to, že tých prekážok bude veľmi veľa. No cesta bez prekážok väčšinou nevedie nikam. Veľké úspechy neprichádzajú zo dňa na deň, budujú sa krôčik po krôčiku. Podľa mňa by sa mali dievčatá zamýšľať nad súťažami iba v prípade, ak skutočne milujú fitness, baví ich to, „žijú“ tým a chcú to posunúť na vyššiu úroveň.

Mnohé mi píšu, ako som spravila to, že som slávna a mám na instagrame toľko fanúšikov, či je to tým, že som súťažila. Pri nich sa mi javí, že ich primárny cieľ je sa zviditeľniť, no to tak nefunguje. Majú nesprávnu motiváciu.

Popritom fakt, že som verejne známa osoba, určite nestojí iba na tom, že som vyhrala súťaže. Koľko fitnesákov má obrovské celosvetové úspechy a nikto o nich nevie, pretože majú zlú alebo žiadnu sebaprezentáciu… Podľa mňa je to skôr o tom, že všetko, čo robím, robím srdcom. Snažím sa inšpirovať a motivovať druhých ľudí, nešírim nič negatívne a na nič sa nesťažujem.

Máš nejakú vtipnú príhodu zo súťaží?

Nevidím do diaľky a so šošovkami nemám dobré skúsenosti (smiech). Na súťažné pódium idem štýlom „na slepú babu“. Vidím iba rozmazané hlavičky publika a rozhodcov, no absolútne neviem, čo sa okolo mňa deje (smiech). 

Aj keď tento rok nebol pre teba súťažným, bol extrémne úspešným. Čo by si poradila ľuďom, ktorí snívajú o tom, že sa raz z ich koníčka stane práca snov?

Nech robia všetko najlepšie a najzodpovednejšie, ako vedia. Náš šport nie je nejak extrémne mediálne sledovaný, na súťažiach nevyhrávame veľkorysé finančné odmeny, a preto sú práve sponzorské a reklamné spolupráce jedinou cestou, ako si na seba zarobiť. V dnešnej dobe sú dôležité práve sociálne siete a to, ako sa na nich reprezentujete a dokážete zaujať ľudí.

V prvom rade si musíte získať dôveru a obľubu svojich sledovateľov a následne prídu prvé ponuky na spolupráce. Tie si treba zodpovedne vyberať a ak ich už náhodou máte, vykonávať náplň práce naozaj zodpovedne. A na záver treba pamätať na to, že aj veci, ktoré sa zdajú nemožné, môžeme nakoniec dokázať.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov! 🙂

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
23
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otrepané hlášky, ktoré sú súčasťou každých Vianoc

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME