Flatulizmus – zabudnuté remeslo umeleckého prdenia!

Odteraz používam vetu: „Ja nie som nechutné prasa, ja som umelec!“

Ak si v niečom naozaj dobrý, nikdy to nerob zadarmo! To platí aj o prdení! Už staroveké a stredoveké spisy obsahujú zmienky o zabávačoch, ktorých vystúpenia spočívali v kreatívnom a humornom vypúšťaní duchov. Z Anglicka 12. storočia sa dochoval príbeh chlapíka zvaného Roland the Farter. Roland každoročne okolo Vianoc vystupoval na dvore kráľa Henricha II, ktorého bavil svojim umeleckým uľavovaním si. Zdá sa, že mu biznis skutočne išiel. Za svoje výkony obdržal sídlo a niekoľko árov pôdy. Taký obrovský majetok doslova za prd!

Joseph Pujol, vystupujúci pod umeleckým menom Le Pétomane je asi najznámejší flatulista dejín. Pomenovanie Le Petomane by sa dalo do slovenčiny preložiť ako „Prdomaniak„. Tento rodák z Marseilles zažil fantastickú kariéru na prelome 19. a 20. storočia, keď bol najväčšou hviezdou legendárneho klubu Moulin Rouge.

Po niekoľkoročnom tréningu sa majster naučil vypúšťať 10-15 sekundové prdy. Dokázal dokonca ovládať výšku ich tónov, akoby hral na hudobnom nástroji. Takýmto spôsobom hrával mnohé svetoznáme melódie. Obľúbeným kúskom bolo sfúknutie sviečky na vzdialenosť niekoľkých metrov. Neskôr Pujol do repertoáru pridal báseň o farme, ktorú sám napísal. Počas vystúpenia recitoval slová a sprevádzal ich napodobňovaním zvieracích zvukov svojim „unikátnym nástrojom“.

Je dôležité upresniť detaily Pujolovej umeleckej techniky – počas vystúpenia nepoužíval na prdenie svoje vlastné tráviace plyny. Zvláštnym pohybom svalov, ktorý mu umožnil jeho výnimočný dar, bol schopný nasávať vzduch z okolia a následne ho zo svojho ritného otvoru kontrolovane vypúšťať. Tento talent objavil počas vojenskej služby. Svojim kamarátom rozprával zážitok z detstva, keď sa mu pri plávaní v mori dostala cez zadné vrátka voda. Predviedol im kúsok, počas ktorého načerpal riťou vodu, a následne ju vystrekol do veľkej diaľky. Pri experimentovaní zistil, že dokáže nasať a vypustiť aj vzduch. Vtedy sa zrodil Le Petomane.

Kvalita z roku 1900

Po dvoch rokoch vystúpení sa stal najlepšie zarábajúcim francúzskym umelcom. Ženy omdlievali od smiechu a jeden muž počas jeho vystúpenia dostal infarkt. Hovorí sa, že medzi jeho fanúšikov patril napríklad aj Sigmund Freud, či belgický kráľ. Bude to znieť paradoxne, ale Pujol sa fekálnemu humoru vyhýbal. Považoval ho za nečistý a vulgárny. Seba vnímal ako niečo medzi hudobníkom a hercom.

https://www.pariszigzag.fr/histoire-insolite-paris/le-triomphe-du-petomane-au-moulin-rouge

Po mnohých úspešných rokoch sa Le Petomane dostal do konfliktu s majiteľom Moulin Rouge a bol nútený založiť si klub vlastný. V ňom vystupoval až do začiatku prvej svetovej vojny. Počas vojny prdová šou nebola divácky atraktívna, pretože ľudia zrejme riešili dôležitejšie veci. Napríklad čo robiť so synom, ktorému granát odtrhol obidve nohy, alebo ako nezomrieť od hladu, keď si vdova so štyrmi deťmi na krku. Pujol sa rozhodol ukončiť kariéru umelca a otvoril si pekáreň, ktorej sa venoval až do svojej smrti v roku 1945. Jeho životný príbeh bol niekoľkokrát sfilmovaný a Le Petomane sa objavil vo viacerých ďalších snímkach ako vedľajšia postava. Naozaj pocta hodná takéhoto velikána!

Zdroje: wikipedia.orgslate.com
Titulná fotka: slate.com 

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
9
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
To NAJ z roku 2017: Najväčšie hoaxy a falošné správy roku 2017!

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME