Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Z pojmu influencer mnohým Slovákom behá mráz po chrbte a osoby s týmto označením považujú za symbol spoločenského úpadku. Povrchné hviezdičky bez prínosu, ktoré sa len narcisticky predvádzajú na sociálnych sieťach.

Samozrejme, nájdu sa aj také typy. Influencerov by sme ale predovšetkým mali brať ako médium, ktoré dokáže odkomunikovať rozličné myšlienky a svojich sledovateľov niečo naučiť a ovplyvniť ich správanie. V dnešnej dobe je influencerom prakticky každý, kto oslovuje početné publikum na sociálnych sieťach.

Dá sa vôbec merať, ktorý influencer je najúčinnejší? Preč sú tie jednoduché časy, keď vnímaný vplyv influencera bol priamo úmerný počtu jeho sledovateľov. V dnešnej dobe je oveľa dôležitejšia angažovanosť publika a mnohé značky preto uprednostňujú malých a stredných influencerov, ktorí majú bližšie k svojim fanúšikom.

View this post on Instagram

Pozrite sa, ktorí slovenskí influenceri majú najväčší vplyv na nákupné správanie Slovákov ? link na čerstvý rebríček Top influencerov 2020 v bio @forbesslovensko — ? @nataliapazicka @janatini @lucidstyle_official @sisa_kr @paja.fialkova @simonakozerawski @petravlhova13 @maros_molnar — ? Na základe dopytovania vyše 12 000 respondentov vo veku 15 až 40 rokov vznikol ranking viac ako 200 slovenských influencerov a celebrít založený na technike dopytovania CAWI (Computer Assisted Web Interviewing), pri ktorej respondenti vypĺňajú elektronický prieskumný dotazník. Tohtoročný rebríček najvplyvnejších Slovákov tvoria influenceri, a teda osoby, ktoré majú na Instagrame a/alebo YouTube a/alebo Facebooku minimálne 45 000 followerov/subscriberov (môže byť aj kombinovane) a ktoré zároveň nadväzujú komerčné spolupráce s cieľom zarábať peniaze, prípadne majú podľa odborníkov potenciál, aby ich značky oslovili na spoluprácu. Súčasť rebríčka netvoria tí známi Slováci, ktorých značky alebo firmy pôsobiace na slovenskom trhu z rôznych dôvodov (napríklad finančných)neoslovujú ako tváre svojich kampaní. Ranking 20 najväčších slovenských influencerov bol zostavený na základe viacerých kritérií a v rámci konečného Influence Power Index skóre sa vyhodnocuje nielen znalosť influencera, a teda potenciálny zásah, či jeho obľúbenosť alebo prepojenie na značku, ale aj takzvaný influence funnel, čo je meranie toho, nakoľko dokáže influencer ovplyvniť svojich followerov/subscriberov. Za výsledkami štúdie stojí agentúra GroupM, ktorá na Slovensku zastrešuje mediálne agentúry Wavemaker, Mediacom a Mindshare, pričom sa špecializuje na dáta, technológie a insight potrebné pre marketingovú komunikáciu a mediálne plánovanie. Wavemaker, Mediacom a Mindshare na téme influencer marketingu spolupracujú so značkami ako Beiersdorf, Slovak Telekom, Volkswagen, Procter and Gamble, F&F alebo Unilever.

A post shared by Forbes Slovensko (@forbesslovensko) on

Do úvahy to vzal aj Forbes počas tvorby rebríčka najvplyvnejších slovenských influencerov. Pri jeho zostavovaní agentúrou GroupM bolo použité tzv. Influence Power Index skóre, ktoré zahŕňa viaceré faktory. Táto hodnota by mala presnejšie reflektovať zapojenie publika a schopnosť ovplyvniť nákupné správanie sledovateľov.

Toto je top 20 slovenských influencerov s najvyšším Influence Power Indexom:

20. Sajfa

Dobre známy moderátor začínal v rádiu, neskôr sa presunul do televízie a v roku 2015 si obľúbil Youtube. Medzi jeho najpopulárnejšie videá patrí séria lvl Lama, v ktorej spolu so známymi hosťami hrá hry.

19. Cheryl DeLarge

Mladá youtuberka je niekto, koho na ulici určite neprehliadneš. Jej extravagantnú vizáž charakterizuje výrazný mejkap, nespočetné tetovania a pestrofarebné vlasy. Vo videách sa venuje mnohým oblastiam svojho života, akými sú móda či vzťahy.

18. Patrik Paulínyi

Patrik patrí medzi ľudí, ktorí dlho nevydržia sedieť doma. Milovník prírody a cestovania zásobuje svojich fanúšikov fotografiami a videami zo svojich ciest. Popri spoznávaní nových kultúr sa snaží divákom sprostredkovať myšlienky o potrebe ochrany prírody.

17. PPPeter

PPPeter alebo Peter Popluhár je dobre známy všetkým slovenským fanúšikom humoru. Vďačíme mu za sériu videí Dano Drevo – virálnu paródiu na Harryho Pottera. V súčasnosti PPPeter tvorí humoristické skeče a cestovateľské videoblogy, ktoré tvorí v slovenskom aj v anglickom jazyku, čím svoje publikujem rozširuje aj do zahraničia.

16. Kristína Tormová

Známa moderátorka, herečka a trojnásobná mamina sa s ostatnými ženami delí o svoje skúsenosti s materstvom. Na základe jej knihy o materstve vznikol televízny program Som mama, v ktorom stvárnila hlavnú úlohu. Taktiež stojí za značkou tričiek Koláčová a eshopom s výrobkami od slovenských dizajnérov.

View this post on Instagram

Toto je mocná farebná kombinácia ♥️? Opäť prichádza duo @g0mboska a ja na podporu lokálnych značiek! Tatatatam! ??‍♀️??‍♀️ . Dnes podporujem lokálnych výrobcov #nosimSK @pletkastudio a @halooshop.sk . Treba povedať, že šaty som si nekúpila, dostala som do daru, lebo Saša z @halooshop.sk skonštatovala, že ich musím nosiť do lesa. Nedbám! ?? Takúto farbu som vo svojom šatníku nikdy nemala a ani nečakala a bum, už je tam ? . A od @pletkastudio si raz kúpim ešte jeden karďigáň, keď našetrím náň. Jednoznačne. . To sú veci navždy. ?? Nie móda, ktorá je už o polroka nemódna a ktorú šili a plietli malé čínske deti dýchajúce hnusnú chémiu. . @camper k tomu, lebo to je najvác topánka na svete (ani barefoot, ani nebarefoot. akurátfoot pre nôžky stormákov) aj keď nie je slovenská.. . foto by @g0mboska

A post shared by kristina tormova (@kristina.tormova) on

15. Silvia Križanová

Finalistka súťaže Miss Universe 2009 je bývalá modelka, ktorá sa vo svojich príspevkoch sústreďuje hlavne na tematiku športu, zdravého životného štýlu a materstva. V súčasnosti je ambasádorkou viacerých značiek.

View this post on Instagram

niektore priatelstva vzniknu naozaj necakane.. Dadu som prvykrat videla ked si bola u nas pre nieco z @oneandsixos .. ja som ju potom zacala sledovat kvoli Bonovi ? (pes, nie muz).. a ked som bola v 2018 pred porodom nahodne som ju stretla v Centrali pri freshoch a nejako sme sa zakecali a prestali tam asi hodinu, rozpravala mi o malickej Stelle, o tom ake to je.. o par tyzdnov, ked som porodila Tominka dohodli sme sa na kocikovani u nas na zeleznej..z tohto stretka sa stala pravidelna aktivita a prechadzky trvali niekedy aj 4h ??. Cize mozno by ste to nepovedali ale s @dada_sz sa kamaratime LEN cca 2.5 roka no stala sa mi naozaj blizkou kamoskou ??? #scorpions a ako zvyknem zartovat "kazda by mala mat tu svoju dadu" – poradcu, podporu, gossip partnera

A post shared by SISA_KR (@sisa_kr) on

14. L3nik

Lenka Titková sa zviditeľnila písaním blogu A girl in a man’s world, do ktorého sa pustila už v roku 2011. Neskôr sa začala vážnejšie venovať svojmu obľúbenému koníčku – kozmetike. V súčasnosti intenzívne tvorí na Youtube a je tvárou niekoľkých značiek.

View this post on Instagram

Kedy ste boli naposledy na rande? ?

A post shared by ? ? ? ? ? (@l3nik) on

13. Andrea Zahurancová

Andrea je jednou z najúspešnejších mladých podnikateliek na Slovensku. Patrí medzi zakladateľov eshopu s očnou optikou Eyerim a práca na tomto projekte jej priniesla mnohé ocenenia. Vo voľnom čase neustále cestuje a cestovanie tvorí väčšinu jej príspevkov na Instagrame.

12. Maroš Molnár

Špičkový kondičný tréner sa zviditeľnil účasťou v televíznom programe Extrémne premeny, kde mal na starosti vypracovanie cvičebného plánu pre obéznych ľudí. Maroš Molnár okrem toho spolupracoval s viacerými vrcholovými športovcami, ktorých pripravoval na prestížne podujatia.

11. Paulína Fialková

Uznávaná biatlonistka robí dobré meno Slovensku na medzinárodných súťažiach, kde čelí konkurencii v podobe najlepších športovkýň sveta. Označenie influencerka nemá rada – považuje sa za športovkyňu, ktorá je populárna na sociálnych sieťach a influencerskú nálepku odmieta. Sociálne siete sú pre ňu len nástrojom na komunikáciu s fanúšikmi.

View this post on Instagram

?️ #dontmind

A post shared by Paulína Fialková (@paja.fialkova) on

10. Natália Pažická

Pre Natáliu je móda celý jej život. Modelka a blogerka sa vydala módu študovať na prestížnu školu v Amsterdame. Je najznámejšou slovenskou aktivistkou v oblasti etickej módy a vo svojich príspevkoch nabáda ľudí, aby nakupovali od ekologicky zodpovedných značiek a v second handoch.

View this post on Instagram

Veríš, že tvoj život ma nejaký konkrétny zmysel? Že si tu pre niečo alebo pre niekoho?✨Čím ďalej tomu verím viac a viac. Keď som bola na strednej škole mala som vo svojich hodnotách zmätok. Nevedela som sa nájsť, netušila som, čo mi bude dávať v živote zmysel. Bála som sa, že to bude niečo, čo mi nebude prinášať zisk a tak sa tej mojej vášni nebudem môcť venovať. Pred 2 rokmi som si povedala, že začnem robiť veci bez ohľadu na financie. Že však bývať môžem u rodičov a nejako som verila, že sa to celé niekam posunie. Ja si myslím, že som vďaka tomu objavila, čo mi ten zmysel dáva. A som schopná si tým dokonca aj zarobiť a vďaka tomu môžem venovať svoj čas aj nášmu OZ @everyindividualmatters a vytváraniu informatívneho kontentu pre vás. Mám totižto skvelé spolupráce, ktoré odzrkadľujú to, čomu verím❤️Som za ne veľmi vďačná✨Pred 2 rokmi by som naozaj neverila, že si budem môcť privyrobiť napr. promovaním tak krásneho miesta ako @bezobalovo ?Naše OZ @everyindividualmatters v mojich stories ešte uvidíte veľakrát, pretože jeho aktivity sú dôležité. Veľmi dúfam, že raz budeme zbierať ešte oveľa väčšie sumy peňazí, pretože nás je tu už skoro 32 tisíc a to je WOW?A nič viac netreba. Stačí len veľa dobrých ľudí na jednej kôpke. Ak si si ešte nenastavil/a trvalý príkaz tak už tak urob?Spolu toho dokážeme veľa zmeniť a pomôcť každý mesiac tam, kde je treba?? #everyindividualmatters

A post shared by #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka) on

9. Lucidstyle

Lucia Sládečková už dlhé roky patrí medzi najvýraznejšie influencerské tváre slovenskej scény. Láska k líčeniu ju sprevádza už od stredoškolských čias a svoje hobby dokázala pretaviť do úspešného podnikania. Okrem stylingu sa dnes Lucidstyle venuje výrobe vlastnej značky kozmetiky a beauty doplnkov.

8. Mária Bartalos

Pre obľúbenú mladú herečku je momentálne najväčšou prioritou jej syn Noel. Hviezda filmu Trhlina a markizáckej šou Tvoja tvár znie povedome sa vo svojich príspevkoch zameriava na zdravé stravovanie, šport a výrobky z dielne slovenských návrhárov.

7. Veronika Cifrová Ostrihoňová

Redaktorka televíznych novín a manželka Mateja „Sajfu“ Cifru je momentálne na materskej s dcérou Sárou, ktorá sa často objavuje v príspevkoch o rodičovstve. Veronika sa vo svojich videách vôbec nevyhýba ani náročnejším témam, ako sú napríklad partnerské vzťahy či sociálna spravodlivosť.

6. Simona Kozerawski

Športovkyňa každou bunkou svojho tela sa intenzívne venuje propagácii zdravého životného štýlu. Po práci v Londýne sa presťahovala do Terchovej a krásne slovenské scenérie sú neoddeliteľnou súčasťou jej príspevkov. Nielen cvičenie, ale aj strava je veľmi dôležitá a Simona sa ochotne delí o spoľahlivé recepty.

5. Petra Vlhová

Fenomenálna slovenská reprezentantka v lyžovaní je rovnako ako na svahu úspešná aj na sociálnych sieťach. Úradujúca majsterka sveta v obrovskom slalome strávila celé detstvo na lyžiach, čo sa viditeľne zúročilo v jej kariére. Celkom pochopiteľne, jej Instagram sa venuje hlavne športovej tematike.

View this post on Instagram

Exploring the country with this friend ??

A post shared by Petra Vlhova (@petravlhova13) on

4. Pyco

Známy moderátor začínal vo Fun rádiu a neskôr sme ho mohli vidieť v najprestížnejších programoch slovenských televízií. Okrem moderovania kadejakých akcií sa Pyco momentálne venuje svojej veľkej vášni – vareniu. Jedlo tvorí majoritu jeho príspevkov na Instagrame.

3. Nina Skalíková

Talentovaná fotografka začínala fotením svadieb a módy, v súčasnosti robí fotografie pre najznámejšie Slovenky a Slovákov. Okrem svojej profesionálnej tvorby sa veľká časť jej obsahu venuje cestovaniu, ktoré predstavuje jej najdrahšiu vášeň.

2. Rasťo Chvála/Garáž.tv

Rasťo Chvála je legenda medzi slovenskými milovníkmi áut. Už v 90. rokoch moderoval motoristickú reláciu, potom viac ako desať rokov písal články s rovnakou tematikou. V roku 2015 sa pustil do vlastného ambiciózneho projektu garáž.tv, ktorý produkuje najsledovanejšie motoristické videá na Slovensku.

1. Janatini

Fashion blogerka Jana Tomas je podľa Forbes top slovenská influencerka pre rok 2020. Bývalá modelka móde naozaj rozumie a okrem tvorby svojich vlastných outfitov pracovala aj ako kostymérka pre televíznu tvorbu. Oceňovaná blogerka sa s ľahkosťou pohybuje vo svete luxusnej módy, rovnako dobre sa cíti aj v second handoch.

Zdroj: TS / úprava redakcie


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť