Či už plánuješ stráviť letnú dovolenku na Slovensku, alebo len premýšľaš, kam vyrazíš budúci víkend, tipy na zaujímavé miesta vždy padnú vhod. Rovnako to vidí aj talentovaná slovenská fotografka Gabriela Mendel z Banskej Bystrice, ktorá sa nám rozhodla pátranie po zaujímavých miestach uľahčiť. Urobila tak už minulý rok, keď sme ti priniesli prvý článok s jej tipmi na výlety po Slovensku.
Tentokrát sa s nami podelila o 6 čarovných miest na Slovensku, ktoré navštívila koncom mája v rámci tripu so svojím manželom Jožkom na žltom karavane. Ich výlet trval tri dni, no jednotlivé miesta môžeš, samozrejme, navštíviť aj samostatne. Tým, že Gabika fotí, však nedostaneš len nudný zoznam náhodných miest. Vďaka jej nádherným záberom a autentickým zážitkom budeš chcieť tieto miesta navštíviť aj ty. Okamžite.
Gabika sa venuje fotografovaniu takmer 10 rokov a za ten čas si stihla vybudovať silnú základňu zákazníčok, ktoré sa k nej vďaka jej talentu rady vracajú. Okrem portrétov sa venuje aj tehotenským foteniam či svadbám, spolupracovala tiež na projektoch ako Miss Slovensko či Miss Horehronie. Jej tvorbu nájdeš na Facebooku a Instagrame.
Cesta karavanom
Keďže si Gabika zvolila na cestovanie nie príliš všedný dopravný prostriedok, zaujímalo nás, aké to bolo. „Cestovanie v karavane bola pre mňa nová skúsenosť. Hneď po príchode domov sme si bookli termín na september, a tak je asi jasné, že nás to očarilo.
Ako hlavné pozitívum dovolenky karavanom určite vidím neviazanosť.
Idem, kam chcem, bývam, kde chcem, vychutnám si atmosféru, kde chcem. Výlet karavanom je zážitok, no nie pre každého. Ja, zimomravý človek, na sprchovanie sa v piatich stupňoch pod holým nebom nikdy nezabudnem. No ani takéto vystúpenie z komfortnej zóny nie je nikdy na škodu,“ prezradila slovenská fotografka pre EMEFKA. „Je to proste diametrálne iný zážitok od prespávania po hoteloch, kde po vás ešte aj upratujú. Aj kávička bola vzácnejšia, prenosný kávovar sa zohrieval vyše 10 minút a taká čerstvá horúca kávička s penou mala s výhľadmi na hory úplne iné čaro.“
Môžeme sa tešiť aj na zimnú verziu?
Za všetkých milovníkov chladného počasia sme sa opýtali, či sa v budúcnosti môžeme tešiť aj na zimné tipy na výlety. „Určite áno. Môj muž je bývalý profi lyžiar, a tak má zimu ešte radšej ako leto, a celkovo radi cestujeme aj v zime. Možno spojíme tipy na najkrajšie miesta na výlet po ,zimnom Slovensku‘ a najlepšie trasy na skialpinizmus.“
Toto je už 6 spomínaných miest, ktoré Gabika navštívila v rámci svojho trojdňového výletu a odporúča ich aj tebe:
Čičmany
Rozprávkové miesto plné drevených pokreslených domčekov. Čičmany sú obec v okrese Žilina, ktorá leží v kotline Strážovských vrchov. Obec je známa starobylou a unikátnou architektúrou a zrubovými drevenicami pokreslenými bielymi ornamentmi. My sme sa prešli pomedzi uličky a kúpili ručne vyrobené suveníry s typickým vzorom. Dali sme si kávičku a obedík nás tiež ultra milo prekvapil.
Manínska Tiesňava
Manínska Tiesňava je národná prírodná rezervácia v Strážovských vrchoch, ktorá sa nachádza neďaleko Považskej Bystrice. V roku 1988 bol na priblíženie prírodných krás Národnej prírodnej rezervácie Manínska Tiesňava vybudovaný náučný chodník. Jeho trasa vychádza z Považskej Teplej – prechádza obcou Záskalie – Kostoleckou Tiesňavou – hrebeňom Veľkého Manína (891 m.n.m.) a zostupuje po jeho svahu okolo minerálnych železitých prameňov.
Prechod celého okruhu trvá cca 3-4 hodinky a Jožkovi ukazovali hodinky na konci túry 10,5 km. Fotky, ktoré však k Manínskej Tiesňave dávam, nie sú z tohto okruhu, a keďže mám chorobu z povolania a náučný chodník viedol viac než 50 % lesom, chcela som nejaký nádherný výhľad, hľadali sme po tejto túre ďalej a našli tieto brutálne miesta (fotky nižšie). Paradoxné je, že tento fotogenický spot je easy dostupné miesto – asi 10 minút chôdze do kopca od parkoviska (parkovisko, na ktorom je stánoček so suvenírmi).
Samozrejme, tá 10 km túra mala svoje čaro, pretože prechádzate krásnou dedinkou, lúkou, obrovským lesom a ku koncu popri minerálnych prameňoch. Prespali sme prvýkrát v živote v kempingu (Camping Manínska Tiesňava), v našom krásnom vane a poviem vám, že to bol zážitok. Cítila som sa ako v tábore. Večer počuť iba sovy, v mini bufetíku čerstvé pivko a ešte sme aj hrali prvý hokejový zápas, ktorý sme zabalení v perinách pozerali vedľa vanu na mobile. Krása.
Rajecké Teplice
Tretia zastávka na našej púti je asi moja najmenej obľúbená, no, samozrejme, túto stopku tiež neľutujeme. Veľa ľudí nám rozprávalo o kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach, a keďže nám celý druhý deň pršalo, rozhodli sme sa, že je to super príležitosť tento komplex navštíviť. Musím uznať, že wellness nádhera, no štýl a atmosféra tohto miesta nám úplne neučarovali.
Lepšie sa cítime v prírodných SPA, ako je napr. hotel Partizán na Táloch, ktorý sa aj nazýva “Hotel v lese, les v hoteli”, a ono to tam naozaj aj vonia ako v lese… SPA Aphrodite Palace Rajecké Teplice sú skôr na taký “fancy” štýl a bolo to trochu “hlava na hlave“. No ale aby som aj niečo pochválila, saunové rituály boli perfektné! Tým dávam 10/10.
Ždiar
Presne na tomto mieste som sa raz chcela zobudiť – s mojím obľúbeným výhľadom na Belianske Tatry. A vďaka kemperom (kemperi.eu) a môjmu mužovi sa mi tento sen splnil. Toto bol náš už asi piaty pobyt v Ždiari – no tento bol špeciálny – prenocovali sme v karavane, len tak… na parkovisku… v lyžiarskom stredisku. A rannú kávu som v živote nepila s viac “epic” výhľadom. Zrazu mi ani neprekážalo vstať o 5 ráno.
A ako by to bolo, keby nedám nejaký tip na jedlo? Aj tu máme svoju fav reštiku, je to pizzeria v strede dedinky – Rustika, ktorá je zážitkom už tým, ako je nadizajnovaná! Úplná štýlovka, mega obsluha, ešte aj jedlo chutné! A ešte jeden mini tip – len polhodinu od Ždiaru máte ďalšie čarovné mestečko – poľské Zakopane.
Košice
Obľúbené miesto a mesto môjho muža, a tak sa sem radi vraciame. Toto mesto naozaj žije, nonstop sa tu niečo deje a odkedy tu Jožko študoval VŠ, nedá naň dopustiť. Tentokrát sme nemali veľa času, a tak sme si len vychutnali atmosféru námestia, a ako ináč – jedlo. Práve v KE sa totiž nachádza moje “all time favourite” miesto na obed – Noodler. Neskutočná ázijská kuchyňa. No a nemohli sme vynechať ani La Donuteriu, kde si vychutnáte tie najlepšie šišky na Slovensku s výhľadom na Dóm Svätej Alžbety. Mňam!!
Keď sme boli v Košiciach na tri dni cez leto, vychutnali sme si koncert Gleba v tzv. Tabačke. Tabačka Kulturfabrik je košické centrum umeleckej kreativity na Gorkého ulici, ktoré má neskutočný vibe a štýlové priestory. Bývali sme v hoteli hneď vedľa tohto miesta, a to, že sme toto miesto našli, bol doslova osud a koncert bola spontánna akcia level 1000. Metropola východu sa pýši najdlhšou pešou promenádou v centre mesta na Slovensku a tiež najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. No nielen centrum mesta stojí za návštevu.
Telgárt a krásy Horehronia
V nedeľu, keď sme cestou domov prechádzali naším milovaným Horehroním, nám pršalo ako z krhly, no stále to malo svoje čaro. Takto v daždi možno ešte väčšie… Telgárt je východiskovým miestom viacerých trás. Jedinečnými atrakciami sú železničné tunely a viadukt. Chmarošský viadukt pri Telgárte je jednou z najznámejších a zaiste i najkrajších technických pamiatok na Slovensku. 113,6 m dlhý a 18 m vysoký železničný most bol postavený v 30. rokoch 20. storočia na trati Červená Skala – Margecany, priamo pod Kráľovou hoľou.
V tomto samotnom srdci Horehronia nájdete aj Depo Cafe – mega štýlovú kaviareň s krásnym výhľadom na viadukt, najznámejší a najfotografovanejší most na Slovensku. Celé toto miesto milujem možno aj preto, lebo mi pripomína môj obľúbený film Harry Potter. Turistom slúži miestny penzión a blízky lyžiarsky areál. Na Horehroní však nájdete omnoho viac prekrásnych miest. O ďalšom z nich som sa rozpísala aj v mojom prvom blogu o Slovensku.
Ďalšie Gabikine tipy na krásne a fotogenické miesta na Slovensku nájdeš tu.