Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Francúzi predstavili maskoty pre olympiádu a paralympiádu 2024. Budú nimi čiapky

V závere 18. storočia bol tento typ čiapky symbolom Veľkej francúzskej revolúcie.


Organizátori olympijských a paralympijských hier v Paríži 2024 v pondelok zverejnili maskoty pre tieto podujatia. Budú nimi červené kužeľovité pokrývky hlavy s ohnutou špičkou – tzv. frýgické čiapky. Tie sú známe v krajine aj ako čiapky slobody.

Tento typ čiapok sa používal v minulosti v rôznych obdobiach v rôznych lokalitách – počas antiky v Perzii, na Balkáne, v Trácii, Dácii či Frýgii. A práve po Frýgii na území dnešného Turecka takáto pokrývka hlavy dostala pomenovanie. V závere 18. storočia bola jedným zo symbolov Veľkej francúzskej revolúcie. V krajine takú čiapku stále zobrazujú na buste Marianne, národnej personifikácii Francúzskej republiky, ktorá vznikla po spomenutej revolúcii.

profimedia

Maskoty OH a PH 2024 majú trojuholníkový tvar, priateľský úsmev, modré oči, stužku vo farbe francúzskej trikolóry a farebné tenisky. Maskot paralympiády sa od olympijského výrazne líši iba tým, že jednu nohu má nahradenú protézou.

Organizátori informovali, že nechceli vybrať zvieracieho maskota či inú kreatúru po vzore predchádzajúcich OH a PH, vybrali si radšej niečo, čo je „alegóriou slobody“.

„Frýgická čiapka stelesňuje schopnosti, ktoré spoločne máme, keď sa ako kolektív rozhodneme povstať a spoločnej bojovať za zlepšenie. Bolo to tak počas revolúcie a bude to tak aj v prípade olympijských a paralympijských hier v Paríži 2024, pretože to bude revolúcia prostredníctvom športu,“ uviedla za organizátorov Julie Matikhineová, ktorá má na starosti budovanie značky podujatia.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.