Francúzke nad sporákom viselo dlho stratené dielo z 13. storočia

Hodnota diela sa pohybuje v miliónoch eur.

Zdroj: Carlo Raso / Flickr

Francúzka z mesta Compiegne objavila doma dlho stratené dielo florentského renesančného maliara Cimabuea. Obraz Krista z konca 13. storočia, ktorému sa vysmievajú, jej visel v kuchyni nad varnou doskou. Ona si myslela, že je to stará náboženská ikona, a jeho pravý pôvod zistila až po tom, čo si ho dala oceniť.

Maľba na dreve ide 27. októbra do dražby a podľa odhadov by mohla vyniesť až 6 miliónov eur, píše spravodajský portál BBC. Zosmiešnenie Krista je podľa všetkého súčasťou polyptychu (väčšieho diela rozdeleného na niekoľko panelov) z roku 1280, ktorý zobrazuje umučenie Krista a jeho ukrižovanie.

Fr James Bradley / Flickr (https://www.flickr.com/photos/jamesbradley/5044034934)

Cimabue, ktorý je známy aj ako Cenni di Pepo, sa pri svojej tvorbe v značnej miere inšpiroval byzantským umením, pričom diela tvoril napríklad na panely z topoľového dreva a pozadie maľoval na zlato. Podľa odborníkov je pôvod obrazu „neodškriepiteľný“. Experti dielo preskúmali pomocou infračerveného žiarenia, aby určili podobnosti s ostatnými Cimabueovými dielami. „Obraz robila tá istá ruka,“ vyjadril sa pre francúzsky denník Le Figaro umelecký odborník Éric Turquin.

V rozhovore pre The Art Newspaper Turquin zase povedal, že jedným z dôkazov pôvodu diela je práve drevený panel, na ktorom je namaľovaný. „Môžete sledovať tunely, ktoré tam urobili červy,“ povedal odkazujúc na stopy po larvách konzumujúcich drevo, podobné tým, ktoré sú na ďalších predpokladaných častiach spomínaného polyptychu.

„Je to ten istý topoľový panel,“ dodal. Dve ďalšie časti z Cimabueovho polyptychu vystavuje Národná galéria v Londýne a múzeum umenia The Frick Collection v New Yorku.

Carlo Raso / Flickr (https://www.flickr.com/photos/[email protected]/37349967701)

Zdroj: SITA

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
HOROROSKOP: Horoskop na október, ktorý ti odhalí, čo ťa čaká a neminie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME