Štvrtok 27.1.2022
sk
Bohuš
cz
Ingrid

Francúzska akadémia chce žalovať vládu za angličtinu na preukazoch totožnosti

Údajne ide o porušenie ústavy.


Francúzska akadémia, ktorá dohliada na čistotu francúzštiny, chce bojovať proti použitiu angličtiny na francúzskych preukazoch totožnosti. Avizovala, že vo veci pripravená podať sťažnosť pre porušenie ústavy, informovala v piatok agentúra AFP.

Preukazy, na ktorých sú uvedené aj anglické preklady označení jednotlivých položiek, sa začali vo Francúzsku vydávať minulý rok. Uvedený krok bol zrejme motivovaný snahou uľahčiť cestovanie, keďže mnohí Francúzi tento identifikačný doklad využívajú aj pri cestovaní v rámci EÚ. Francúzska akadémia, ktorá dohliada na čistotu francúzštiny už od roku 1635, varovala, že je pripravená v tejto veci sa obrátiť na súd.

„Kto rozhodol o tom, že na tomto dokumente bude rovnocenne použitá francúzština spolu s angličtinou?“ povedala pre konzervatívny denník Le Figaro Hélne Carrre d’Encausseová, stála tajomníčka akadémie. Podľa nej uvedená podoba preukazov porušuje základný princíp druhého článku francúzskej ústavy, ktorý stanovuje, že „jazykom Republiky je francúzština“.

V súlade s nariadením EÚ musí byť označenie „Preukaz totožnosti“ na dokumentoch tohto druhu preložené do minimálne jedného ďalšieho jazyka EÚ. Preklad aj ďalších položiek na dokladoch ponecháva Brusel na úradoch jednotlivých krajín.

Napríklad v nemeckých identifikačných preukazoch sú jednotlivé riadky označené po francúzsky aj anglicky. Britské cestovné pasy aj po odchode Británie z EÚ obsahujú francúzske preklady rubrík. Francúzska akadémia už podľa d’Encausseovej zaslala výzvu premiérovi Jeanovi Castexovi. Požiadala ho, aby zrušil legislatívne ustanovenie, ktoré umožnilo vznik preukazov v súčasnej dvojjazyčnej podobe. Odpoveď zatiaľ nedostala. V prípade, ak premiér nezareaguje, Francúzska akadémia predloží svoju sťažnosť Štátnej rade, ktorá je najvyšším správnym súdom Francúzska.

Odpor voči preukazom totožnosti vyjadrila aj francúzska konzervatívna strana Republikáni založená bývalým prezidentom Nicolasom Sarkozym. Názory obyvateľov Francúzska na dvojjazyčné preukazy sa však rôznia. Hudobník a spisovateľ Étienne Liebig napríklad vyjadril údiv nad tým, prečo sa časť Francúzov „obáva, že pre takúto záležitosť stratí svoju identitu“.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť