Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Francúzsko bojuje proti šikane. Páchatelia by podľa nového zákona mohli dostať až 10 rokov väzenia

Podľa politikov je nutné vyslať jasný signál, že šikana vo Francúzsku nemá miesto.


So šikanou sa stretol prakticky každý z nás, či už v škole, alebo na pracovisku. Ide o nepríjemný fenomén, s ktorým sa každý štát snaží bojovať. Dlhotrvajúca šikana totiž môže v obetiach vyvolať ťažké depresie a nezriedka aj pokus o samovraždu. Vo Francúzsku sa teda rozhodli proti šikane zakročiť tvrdo, ako píše aj portál LADbible.

Tamojší politici totiž plánujú zo šikany urobiť trestný čin. Tyrani, ktorí sa jej dopúšťajú, tak môžu v prípade dokázania viny dostať pokutu až vo výške 150-tisíc eur a trest odňatia slobody až na desať rokov. Francúzski politici sa tak rozhodli po viacerých prípadoch krutej šikany, po ktorej si obete vzali život.

Shutterstock

Desať rokov basy a mastná pokuta

Minister školstva Jean-Michel Blanquer tento zákon podporuje a tvrdí, že je nutné „vyslať jasný a silný signál“. Podľa štatistík sa vo Francúzsku so šikanou stretne jedno z desiatich detí. Predkladatelia zákona si ale chcú posvietiť nielen na mladistvých násilníkov, ale aj na dospelých. Týkať sa bude všetkých na základných školách aj univerzitách.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 silných a drsných filmov o šikane ukazuje, kam môže viesť ponižovanie a týranie

V návrhu zákona sa pre páchateľov počíta s možnosťou trojročného väzenia a pokuty 45-tisíc eur. V prípade, ak obeť spácha samovraždu či sa o ňu pokúsi, sa tento trest zvyšuje na desať rokov väzenia a pokutu 150-tisíc eur. Pokiaľ by prešiel, pôjde o jeden z najtvrdších zákonov postihujúcich páchateľov šikany na svete.

Shutterstock

Príliš tvrdý zákon?

Jeden z predkladateľov zákona Erqan Balanant tvrdí, že jeho cieľom je „vzdelávať ľudí o šikane a o tom, ako sa jej dá predchádzať“. Podľa niektorých politikov je ale zákon príliš tvrdý a ak by vstúpil do platnosti, mohol by reálne poslať deti do väzenia.

„Odmietame kriminalizovanie mladistvých a zvyšovanie represií,“ uviedla politička Michèle Victory. Podľa iných komentátorov je málo pravdepodobné, že by súdy detských páchateľov skutočne posielali do basy. Zákon bude skôr slúžiť na zavedenie nových schém a mechanizmov, ktoré majú šikanovanie na školách potláčať.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť