Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Francúzsko bojuje proti šikane. Páchatelia by podľa nového zákona mohli dostať až 10 rokov väzenia

Podľa politikov je nutné vyslať jasný signál, že šikana vo Francúzsku nemá miesto.


So šikanou sa stretol prakticky každý z nás, či už v škole, alebo na pracovisku. Ide o nepríjemný fenomén, s ktorým sa každý štát snaží bojovať. Dlhotrvajúca šikana totiž môže v obetiach vyvolať ťažké depresie a nezriedka aj pokus o samovraždu. Vo Francúzsku sa teda rozhodli proti šikane zakročiť tvrdo, ako píše aj portál LADbible.

Tamojší politici totiž plánujú zo šikany urobiť trestný čin. Tyrani, ktorí sa jej dopúšťajú, tak môžu v prípade dokázania viny dostať pokutu až vo výške 150-tisíc eur a trest odňatia slobody až na desať rokov. Francúzski politici sa tak rozhodli po viacerých prípadoch krutej šikany, po ktorej si obete vzali život.

Shutterstock

Desať rokov basy a mastná pokuta

Minister školstva Jean-Michel Blanquer tento zákon podporuje a tvrdí, že je nutné „vyslať jasný a silný signál“. Podľa štatistík sa vo Francúzsku so šikanou stretne jedno z desiatich detí. Predkladatelia zákona si ale chcú posvietiť nielen na mladistvých násilníkov, ale aj na dospelých. Týkať sa bude všetkých na základných školách aj univerzitách.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 silných a drsných filmov o šikane ukazuje, kam môže viesť ponižovanie a týranie

V návrhu zákona sa pre páchateľov počíta s možnosťou trojročného väzenia a pokuty 45-tisíc eur. V prípade, ak obeť spácha samovraždu či sa o ňu pokúsi, sa tento trest zvyšuje na desať rokov väzenia a pokutu 150-tisíc eur. Pokiaľ by prešiel, pôjde o jeden z najtvrdších zákonov postihujúcich páchateľov šikany na svete.

Shutterstock

Príliš tvrdý zákon?

Jeden z predkladateľov zákona Erqan Balanant tvrdí, že jeho cieľom je „vzdelávať ľudí o šikane a o tom, ako sa jej dá predchádzať“. Podľa niektorých politikov je ale zákon príliš tvrdý a ak by vstúpil do platnosti, mohol by reálne poslať deti do väzenia.

„Odmietame kriminalizovanie mladistvých a zvyšovanie represií,“ uviedla politička Michèle Victory. Podľa iných komentátorov je málo pravdepodobné, že by súdy detských páchateľov skutočne posielali do basy. Zákon bude skôr slúžiť na zavedenie nových schém a mechanizmov, ktoré majú šikanovanie na školách potláčať.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.