Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Francúzsko sľubuje ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine

Zelenskyj a Macron sa stretli v Elyzejskom paláci na zhruba tri hodiny.


Francúzsko v nedeľu sľúbilo ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá sa v súčasnosti pripravuje na protiofenzívu proti ruskej agresii. Elyzejský palác to oznámil po nečakaných rokovaniach francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a jeho ukrajinského náprotivka Volodymyra Zelenského v Paríži.

Francúzska pomoc zhŕňa desiatky ľahkých tankov a obrnených vozidiel či systémy protivzdušnej obrany. Macronov úrad tiež oznámil, že v rámci širšieho európskeho úsilia tento rok plánujú výcvik zhruba 2 000 ukrajinských vojakov vo Francúzsku a takmer 4 000 ďalších v Poľsku.

TASR

Zelenskyj a Macron sa stretli v Elyzejskom paláci na zhruba tri hodiny. Stretnutie bolo utajované, na verejnosť sa dostalo krátko pred Zelenského príchodom do Paríža, kam pricestoval francúzskym vládnym špeciálom z Nemecka. Zelenskyj cez víkend tiež navštívil Taliansko.

Paríž vo vyhlásení označil svoju podporu nezávislosti, suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny za „neochvejnú“ a sľúbil, že jeho politická, hospodárska, humanitárna a vojenská pomoc bude pokračovať „tak dlho, ako to bude potrebné“.

Ukrajinský prezident sa na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zase vyjadril, že „každou návštevou sa obranné a útočné schopnosti Ukrajiny rozširujú. Vzťahy s Európou sa stávajú silnejšími a tlak na Rusko rastie“.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje