Krása a škaredosť sú subjektívne pojmy. Keby neboli, svet by vyzeral inak. I keď, snažiac sa byť naplno liberálnymi, nemožno poprieť, že niektoré determinanty krásy sú v každej kultúre rovnaké.
Čo je krásne, určuje aktuálny trend. Kedysi to boli plnokrvné venuše, v antike zženštilí muži, v stredoveku túžili po bledej pokožke, v 80. rokoch čím väčší objem na hlave, tým viac cool. Koniec tisícročia bol naklonený opáleným a vyrysovaným telám z Baywatchu. A dnes?
Ťažko povedať. Vracia sa kult krv a mlieko, veľké zadky, feminínni muži. Klasická definícia určovania, ktorý človek je pekný a ktorý je len (diplomaticky) sympatický, zostáva viac-menej rovnaká. Všetci vieme prstom ukázať: „Áno, ten/tá/to je pekné a príťažlivé.“ A všetko pekné sa malo vždy lepšie ako priemerné a škaredé.
Zaujatosť pre krásu
1. Novorodenecké sestry majú tendenciu venovať väčšiu pozornosť atraktívnejším, zdravým deťom s normálnou pôrodnou hmotnosťou. Menej záujmu sa dostáva škaredším bábätkám s nízkym Apgar skóre.
2. Matky taktiež (podvedome) venujú viac pozornosti svojim najatraktívnejším deťom, ktoré potom vykazujú lepšie vlastnosti a sú socializovanejšie ako ich menej príťažliví súrodenci.
3. Štúdie ukazujú, že príťažlivosť bábätka stúpa s vekom od narodenia a vrcholí vo veku 9-11 mesiacov. Deti, ktoré sa blížia k prvým narodeninám, sú najroztomilejšie, pretože potrebujú viac pozornosti, keďže sú stále mobilnejšie a náchylnejšie na nehody. Potom ich ňu-ňu atraktivita klesá.
4. Učitelia očakávajú, že krajšie deti budú podávať lepšie výkony, venujú im viac pozornosti, čo vedie k menším trestom a lepším známkam.
5. Je menej pravdepodobné, že závažný priestupok atraktívneho dieťaťa bude vnímaný ako prejav chronického antisociálneho správania, ako rovnako závažný čin neatraktívneho dieťaťa.
6. Viaceré štúdie ukázali, že vysokoškoláci hodnotia výkony svojich učiteľov skôr na základe fyzickej príťažlivosti než podľa obsahu prednášok alebo schopnosti komunikovať.
7. Dieťa páru vo veku 30 a viac rokov má sklon považovať staršie tváre za atraktívnejšie ako dieťa narodené mladším rodičom.
8. Fyzicky atraktívni ľudia majú lepšie platenú prácu a sú na vyšších pozíciách ako ich menej atraktívni kolegovia.
9. Príťažliví obžalovaní majú nielen menšiu pravdepodobnosť, že budú odsúdení, ale ak sa tak stane, budú pravdepodobne vystavení menej prísnemu trestu ako neatraktívni ľudia odsúdení za rovnaký zločin.
10. Obžalovaný zo znásilnenia neatraktívnej obete má menšiu pravdepodobnosť byť uznaný vinným ako obvinený zo znásilnenia atraktívnej obete. Nepodnecujeme násilie, ale z uvedeného vyplýva, že ak si pekný, znásilni radšej škaredšiu a budeš mať dvojnásobne vyššiu šancu vyhnúť sa prísnemu trestu. Ale ak si škaredý, neopováž sa vytypovať kočku. Neskončí to pre teba najlepšie.
11. Atraktívni politici dostávajú viac priestoru v spravodajstve a v diskusiách.
12. Médiá oveľa častejšie odvysielajú vraždu alebo zranenie atraktívnej obete. Spomeň si na tragický prípad Violy v bratislavskom prístave. Nebolo správy či reportáže, ktorá by neodkazovala na jej krásu. Nepríťažlivým zavraždeným ženám sa toľko pozornosti, žiaľ, nedostane.
13. Ženy užívajúce HAK (antikoncepciu) viac priťahujú muži s výraznejšími mužskými črtami. Mužské črty sú však spojené s vyššou hladinou testosterónu, agresívnym správaním, dokonca i s nadpriemernou rozvodovosťou. V preklade, ak papáš tabletky, daj si pozor na zlých chlapcov, ktorým skôr podľahneš.
14. Bez ohľadu na počet zárezov, ktoré muž či žena má, čím atraktívnejší je nový sexuálny partner, tým menšia je pravdepodobnosť, že človek rieši bezpečný sex. V skratke, ak je fešák či fešanda, šprcku si nedáš.
15. Ženy s väčšou pravdepodobnosťou ohodnotia muža ako atraktívneho, keď vidia inú ženu, ako sa naňho pozerá a usmieva. Muži takého chlapa hodnotia ako menej atraktívneho.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane