Sobota 29.1.2022
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

V rámci rubriky Funnybiz ti prinášame rozhovory s ľuďmi, ktorí sa rozhodli rozbehnúť netradičný biznis. Buď sú to tričká s originálnymi motívmi a nápismi, nevšedné darčeky alebo originálne produkty, aké inde nenájdeš.

Tentokrát sme narazili na zábavnú značku z Trnavy, ktorá si hovorí Krástne a stoja za ňou dve utešené ženy. Tvoria rôzne oblečenie, ktoré je však veľmi originálne. Od ich príspevkov na sociálnych sieťach až po motívy na tričkách, všetko totiž nájdeš napísané v trnavskom nárečí, ktoré je samo osebe výnimočné.

Janka a Ivana nám v rozhovore prezradili, čo ich inšpirovalo pri vytváraní značky, ale aj mnoho ďalších zaujímavých vecí. 

Sleduj Krástne na sociálnych sieťach: Facebook | Instagram 

Krástne
Kto stojí za značkou Krástne a ako táto značka vznikla?

I: Pôvodne pod touto značkou Janka sama vyrábala rôzne nažehľovacie potlače pre ľudí na želanie. Vtedy ešte bez zámeru na nejakú autorskú tvorbu a spoluprácu. Vedeli sme však o sebe, keďže sme zároveň aj rodina, a stále sme sa pri stretnutiach podpichovali, či neskúsime vymyslieť niečo originálne spolu.

Ja (Ivana) sa venujem grafike už viac rokov, študovala som propagačnú grafiku v Trenčíne a zároveň sa jej venujem vo svojom zamestnaní. Tak sme jedného dňa dali hlavy dokopy a rozhodli sa, že to vyskúšame.

Zároveň sme rodené Zelenčanky (Zeleneč pri Trnave) a výrazne nás ovplyvňuje nárečie, v ktorom vyrastáme už od detstva. Preto sme sa rozhodli vytvoriť značku, ktorou chceme zachovávať (nielen) naše nárečie, ale zároveň vtipne a v modernom duchu reagovať na bežné situácie, ktoré každý z nás zažíva.

J: Presne tak. Pre mňa to bola v prvom rade zábava a forma sebarealizácie na materskej dovolenke, ale chýbali mi potrebné grafické zručnosti, ktoré by vedeli tento môj nápad rozvinúť do profesionálnejšej podoby. Ivanka bola ten pravý človek, ktorého som potrebovala, aby sa z krásTneho stalo to, čím aktuálne je.

Ako ľudia reagujú na vašu značku a produkty?

I+J: Zatiaľ sme sa stretli výhradne s pozitívnymi reakciami. Ľuďom sa páči nápad so zachovávaním a šírením trnavského nárečia.

Prečo práve názov Krástne?

J: V bývalom zamestnaní sme mali super kolektív a vedeli sme sa pri práci zabaviť napríklad aj komolením slov a všade sme nasilu pchali písmeno „T“. Však určite viacerí z nás skĺzavajú k primitívnemu humoru, keď sú pod stresom. 😀

Slovo „krástne“ mi nejak utkvelo v pamäti, a keď som potrebovala nazvať svoju stránku na FB, názov krásTne sa mi zdal ideálny. Nechcela som sa ho vzdať, ani keď sme sa spojili s Ivankou, myslím, že je dobre zapamätateľný aj vtipný a originálny.

Krástne
Značka je pomerne mladá. Aké boli vaše začiatky, vychádza to zatiaľ podľa vašich predstáv?

I+J: Vznikli sme približne v septembri 2019. Do tejto spolupráce sme sa pustili s veľkým nadšením, zárobok nebol nikdy naším hlavným zámerom. Je to naše hobby, ktoré robíme hlavne preto, lebo nás to baví a teší. Ale môžeme povedať, že zatiaľ sme spokojné s naším fungovaním aj s odozvou ľudí.

Nájdu sa aj ľudia, ktorí práve nie sú z Trnavy a kupujú si vaše produkty?

I+J: Áno, už sa stalo, že si naše oblečenie objednala jedna pani z Košíc, takisto poputovalo niekoľko kusov na Záhorie a aj napr. do Krupiny pri Zvolene. 🙂

Kto sú zväčša vaši zákazníci?

I+J: Čo sme si všimli najviac, tak sa ozývajú dámy, ale v mnohých prípadoch aj páni. Vekovo je škála široká, samy naše oblečenie aj tak charakterizujeme: “Hodzí sa mamičkám, oteckom, malým dzeckám, ale aj hocijakým týpkom a babenkám, kerých fascinuje trnavské nárečí.” A tak sa to zatiaľ aj napĺňa, oblečenie sa páči aj mladším, aj starším.

Krástne
Čo všetko máte v ponuke?

I+J: Momentálne ponúkame tričká, mikiny, dámske šaty, ruksaky a tašky s autorskou grafikou a handmade potlačou. Všetko pre mužov, ženy a aj deti. Náš sortiment sa snažíme stále rozširovať a prichádzať stále s novými nápadmi.

Kde všade si môžeme okrem vášho e-shopu kúpiť vaše produkty?

I+J: Oblečenie sa dá objednávať online a takisto ho ľudia môžu nájsť fyzicky v Turistickom informačnom centre v Mestskej veži v Trnave.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu na námety na produkty? Máte na nich rôzne hlášky, je to niečo odpočuté, alebo sa inšpirujete vlastným životom?

I+J: Inšpirácia prichádza celkom prirodzene. Tým, že trnavským nárečím bežne rozprávame, vieme načerpať zaujímavé námety už len z bežného života. Veľa tomu určite pomohli rozprávania našich starých rodičov, rodičov či okolia, a to sa následne nalepilo na nás.

Krástne
Máte už aj nejakú zábavnú príhodu z predaja?

I+J: Vždy nás poteší, keď si od nás objednávajú ľudia, ktorí s nami taktiež komunikujú v trnavskom nárečí. Často tie objednávky potom vyznievajú veľmi vtipne a milo. 🙂

Ktorý z vašich dizajnov je najpredávanejší?

I: Jednoznačne vyhráva námet pre lenivcov – Nyšt sa mi nesce.

https://www.instagram.com/p/B3FAeNNo349/

Prezraďte nám, čo vás okrem trnavčiny odlišuje od iných podobných značiek?

I+J: Základom, od ktorého sa odvíjame, je farebnosť – používame hlavne žltú, bielu a čiernu farbu. Reagujeme však aj na hlasy našich zákazníkov a rozšírili sme farebné portfólio produktov o ďalšie dve farby – ružovú a modrú.

Čo sa týka grafiky, snažíme sa vytvárať veľmi jednoduchú, jednoznačnú grafiku, ktorá podporí výrok zobrazený na oblečení. Možno sa momentálne odlišujeme aj tým, že potlač robí doma ručne Janka a zachovávame zároveň dlhoročnú tradíciu našej rodiny – veľa členov rodiny sa venovalo/venuje práve tlači a práci s grafikou a fotografiou.

Rady by sme na tomto mieste spomenuli, že spolupracujeme aj s trnavským fotoateliérom Foto 4f, kde nám veľmi pomáha naša teta Valika.

Vaše príspevky na sociálnych sieťach píšete v trnavčine. Stalo sa už, že sa ozval niekto, kto im nerozumel?

I+J: Nie, zatiaľ nám rozumie každý. 🙂

EMEFKA
Oslovil vás už niekto s tým, či by ste neurobili motívy aj s nejakým iným nárečím, prípadne ste nad tým nepremýšľali?

J+I: Zatiaľ nás s týmto nápadom neoslovil nikto, ale už ho samy dávnejšie riešime, a je prirodzené, že sa plánujeme vydať aj týmto smerom. Nárečia nás fascinujú a myslíme si, že každé z nich si zaslúži zviditeľnenie a zachovanie tradície.

Čím sú Trnavčania výnimoční okrem nárečia?

J+I: To je celkom ťažká otázka, haha. Každý človek je niečím výnimočný a zrejme sa nedá úplne takto „škatuľkovať“. Ale tým, že žijeme tu, si vážime naše tradície a sme rady, že ich môžeme takýmto spôsobom šíriť medzi ľudí. Trnava je mesto plné možností a nie je to len nárečie, čo ho robí jedinečným.

Ďakujeme za rozhovor a babám z Krástne prajeme veľa šťastia!

Krástne

Venuješ sa aj ty niečomu podobnému? Je aj tvoj biznis niečím kreatívny, výnimočný alebo poznáš niekoho, o kom by sme mali napísať? Ozvi sa nám na mail [email protected]


Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť