Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Máme tu nový diel nášho seriálu FUNNYBIZ, v ktorom vás budeme zoznamovať so zaujímavými podnikateľmi zo Slovenska a Česka, ktorým nechýba nápad, kreativita, humor a jednoducho sa to rozhodli robiť inak. V dnešnej časti vám prinášame rozhovor s 23-ročnou Viktóriou, ktorú mnohí z vás poznajú ako babičku z projektu Smaltovaná babka. Popri babke študuje podnikovú psychológiu a v rozhovore vám okrem iného prezradí najobľúbenejšie nápisy či príbeh za jej biznisom. Sme si istí, že po prečítaní tohto rozhovoru budeš mať chuť zaobstarať si minimálne jeden smalťák aj ty! 🙂

Sleduj Smaltovanú babku na sociálnych sieťach: Facebook | Instagram

Ahoj, Vika. Si mladá baba, tak prečo práve názov Smaltovaná babka?

Keď som skončila strednú školu, chcela som vytvoriť niečo vlastné a získať tak skúsenosti do života. Rozhodla som sa otvoriť obchodík v Bojniciach, no stále mi zostávalo vymyslieť, čo budem predávať a ako sa to bude celé volať. Keď som sa rozhodla pre smaltované hrnčeky, chýbal už len názov. Hrnčeky veľkému množstvu ľudí evokujú detstvo, babičku, jednoducho niečo tradičné. A keďže kedysi babky používali len smaltovaný riad a hrnčeky, názov bol jasný. Babka preto nemám byť ja, ale je to o hrnčekoch a o tom pocite, ktorý to v ľuďoch vyvoláva.

Čo bolo prvým impulzom k výrobe? Aký bol tvoj prvý výrobok?

Prvý impulz bol to, že som chcela vytvoriť niečo vlastné, čo nebolo na trhu. Druhy impulz nastal, keď som uvidela smaltovaný hrnček. Nepáčil sa mi jeho dizajn, tak som hľadala na internete niečo krajšie. A nič som nenašla. V tom čase z toho ešte nebol trend, preto mi napadlo vytvoriť si vlastný hrnček, ktorý úplne zapadol do konceptu obchodíka v Bojniciach.

Ako rýchlo si sa dostala do povedomia verejnosti? Kde si môžu ľudia tvoje výrobky kúpiť?

Môžem povedať, že to bolo veľmi rýchlo. Hneď, ako som otvorila obchodík v Bojniciach, tak som bola na očiach ľuďom z celého Slovenska, aj zahraničia. Momentálne fungujem cez FB tým spôsobom, že mi ľudia do správy napíšu predstavu o hrnčeku svojich snov. Ďalej dávam hrnčeky do handmade obchodíkov v BA, MT, ZA, TN, a samozrejme chodím aj po rôznych marketoch.

Kde hrnčeky vyrábaš? Máš nejaké posily alebo si na to zatiaľ sama?

Hrnčeky vyrábam v Banskej Bystrici. Mám posilu v podobe vnučky Eriky, ktorá mi pomáha s hrnčekmi a stará sa tiež o to, aby boli dobre zabalené a doručené zákazníkovi.

Ako dlho ti trvá vytvorenie jedného hrnčeka? Kde berieš inšpiráciu pre motívy?

Záleží to od náročnosti motívu. Niektoré motívy mám už v ruke a viem ich namaľovať za chvíľu, ale sú motívy, ktoré trvajú aj polhodinu. Nápady prichádzajú samé. Ale inšpirujú ma ľudia, situácie a tiež moji zákazníci. Vnímam, čo chcú a čo ich baví.

Odkiaľ čerpáš nápady na všetky tie vtipné popisy? Môžu si ľudia vymyslieť vlastný nápis? Nebrániš sa aj kontroverznejším humorným nápisom?

Celé to funguje tak, že si ľudia vymýšľajú svoje vlastné motívy, ale nebránim sa ani hard nápadom. Raz za mnou prišla pôrodná sestra, že chce hrnček ,,Som kávopička“. Ale trošku to chcela pozmeniť – KÁVO a nakreslený kosoštvorec. Veľmi sme sa na tom nasmiali, hlavne kvôli tomu jej povolaniu :D.

Určite sa zúčastňuješ rôznych trhov či slávností, kde mávaš svoj stánok – tešia sa tvoje výrobky obľube aj tam?

Áno. Častokrát sa mi stane, že hrnčeky úplne vypredám.

Nadviazala si spoluprácu s Becherovkou. Povieš nám o nej viac? Spolupracuješ aj s inými spoločnosťami?

Bola to veľmi príjemná spolupráca. Bolo to ešte počas zimy, takže sa to nieslo vo vianočnej atmosfére. Dostala som od nich svoju vlastnú Becherovka fľašu, s mojím meno. Namaľovala som pre nich hrnčeky, ktoré oni potom predávali v rámci Becher Marketu. Maľovala som ešte firemné hrnčeky pre Martinus, Websupport, DM Drogerie, Albatros Media.

Ktoré hrnčeky sú najžiadanejšie? Máš svoj obľúbený hrnček?

Kedysi to bol hrnček Kávopič/Kávopička. V súčasnosti si ľudia najviac navrhujú hrnček podľa seba, takže majú 100% originál hrnček.

Aký najbláznivejší hrnček si doteraz vyrobila? Prišiel od zákazníka nejaký šialený návrh na hrnček, ktorý ťa fakt pobavil?

Bolo ich viac, už som kreslila naozaj všeličo. Napríklad som kreslila bambusový domček na skale. Stáva sa mi aj, že mi ľudia pošlú motív, ktorý nerobím ja, ale vyrába ich ,,konkurencia“ a chcú odo mňa, aby som ho nakreslila. Takéto požiadavky odmietam. Raz sa mi stala jedna zábavná situácia, keď mi prišiel do obchodíku starší pán a sklamane zahlásil: ,,Vy nie ste smaltovaná babka, ale smaltovaná žabka!“

Plánuješ rozšíriť výrobu o niečo iné?

Momentálne nie.

Aká je spätná reakcia na tvoje hrnčeky?

Myslím, že veľmi pozitívna. Ako sa hovorí – čo dáš, to sa ti vráti. Ja to ešte stále robím pre radosť.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme ti ešte veľa úspechov! 🙂

Venuješ sa aj ty niečomu podobnému? Je aj tvoj biznis niečím kreatívny, výnimočný alebo poznáš niekoho, o kom by sme mali napísať? Ozvi sa nám na mail [email protected]

Zdroj fotiek: emefka.sk


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť