Štvrtok 18.8.2022
sk
Elena, Helena
cz
Helena, Jelena

Futbal je už 30 rokov bez pravidla o „malej domov“

Vôbec prvé oficiálne stretnutie, v ktorom sa takéto počínanie považovalo za previnenie voči futbalovým pravidlám, sa odohralo presne 24. júla 1992.


30 rokov sú futbalové súťaže po celom svete bez pravidla o „malej domov“, ako sa vravievalo úmyselnej prihrávke do rúk vlastného brankára. Vôbec prvé oficiálne stretnutie, v ktorom sa takéto počínanie považovalo za previnenie voči futbalovým pravidlám, sa odohralo presne 24. júla 1992. Bol to duel Taliansko – USA (2:1) v rámci olympijských hier v Barcelone, ktorý sa hral na slávnom štadióne Camp Nou.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) sa rozhodla pre implementáciu nového pravidla, aby v zápasoch eliminovala zdržiavanie a neprimeranú defenzívnu hru, keďže majstrovstvá sveta v roku 1990 v Taliansku boli pre mnohých mimoriadne nudné a plné spätných prihrávok gólmanom, ktorí nezriedka držali loptu v rukách dlhšie, ako by sa žiadalo.

Shutterstock

Zrušenie pravidla o „malej domov“ sa s odstupom času považuje za jednu z najpopulárnejších a najúspešnejších zmien v pravidlách futbalu. Podľa mnohých odborníkov táto zmena vyvolala evolúciu v najrozšírenejšom športe na svete, keďže predovšetkým od brankárov sa odvtedy vyžaduje väčšia herná zručnosť. Po zrušení pravidla sa taktiež vo futbale začalo upúšťať od pozície libera, takzvaného zametača za obrannou líniou.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť