sk
Jarmila
cz
Vlastislav

Futbal MS: Angličania deklasovali výber Iránu, Američania remizovali s Walesanmi, Holanďania ratovali víťazstvo v závere

Súhrn výsledkov pondelkových stretnutí na XXII. majstrovstvách sveta vo futbale v Katare.

Pondelkové stretnutia na futbalových majstrovstvách sveta v Katare priniesli dve víťazstvá favoritov a deľbu bodov u dvoch ašpirantov na postup do osemfinále. Angličania deklasovali výberu Iránu 6:2, po nich Holanďania triumfovali nad reprezentáciou Senegalu 2:0 a napokon Američania remizovali s Walesanmi 1:1.

Angličania boli dominantní počas väčšiny času a už po prvom polčase mali trojgólový náskok. Po zmene strán pridali zverenci trénera Garetha Southgata ďalšie tri presné zásahy, za tím Iránu korigoval dvakrát útočník Mehdi Taremí z portugalského FC Porto – z ojedinelej ofenzívnej akcie na priebežných 1:4 a v úplnom závere z pokutového kopu stanovil konečný výsledok. Za Angličanov dvakrát skóroval Bukayo Saka, raz sa do listiny strelcov zapísali Jude Bellingham, Raheem Sterling, Marcus Rashford a Jack Grealish.

V druhom súboji B-skupiny mali Američania počas prvého polčasu duelu proti Walesanom prevahu a korunovali ju gólom Timothyho Weaha. Po zmene strán hráči Walesu pridali a viackrát sa dostali „do tlaku“, ktorý vyvrcholil v 82. minúte premeneným pokutovým kopom hviezdneho Garetha Balea, ktorého predtým fauloval Tim Ream.

TASR

Holanďania v A-skupine síce mali loptu trochu častejšie na svojich kopačkách ako ich súper, no hráči Senegalu mali v prvom polčasu jedinú strelu do priestoru bránky. V druhej časti už mierili medzi tri žrde aj futbalisti Oranjes a dve lopty skončili za Edouardom Mendym – v 84. minúte ho prekonal Cody Gakpo a v nadstavenom čase pridal poistku striedajúci Davy Klaassen.

Súhrn výsledkov pondelkových stretnutí na XXII. majstrovstvách sveta vo futbale v Katare:

A-skupina:
Senegal – Holandsko 0:2 (0:0)
Góly: 84. Gakpo, 90.+ Klaassen, ŽK: 90.+ N. Mendy, 90.+ Gueye – 56. De Ligt, rozhodoval: Sampaio (Braz.), 41 721 divákov

B-skupina:
Anglicko – Irán 6:2 (3:0)
Góly: 35. Bellingham, 43. a 62. Saka, 45.+ Sterling, 71. Rashford. 90. Grealish – 65. a 90.+ Taremi (druhý z pok. kopu), ŽK: 25. Jahanbakhsh, 48. Pouraliganji (obaja Irán), rozhodoval: Claus (Braz.), 45 334 divákov

USA – Wales 1:1 (1:0)
Góly: 36. T. Weah – 82. Bale (z pok. kopu), ŽK: 11. Dest, 13. McKennie, 51. Ream, 90.+ Acosta – 40. Bale, 45.+ Mepham, rozhodoval: Al Jassim (Kat.), 43 418 divákov