Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 11.12.2023
sk
Hilda
cz
Dana

V slovenských kinách si už môžeš vychutnať novú a lákavú komiksovku G. I. Joe: Snake Eyes. Na režisérskej stoličke sedel Robert Schwentke, pričom v hlavných úlohách uvidíme Henryho Goldinga, Andrewa Kojiho, Samaru Weaving, Úrsulu Corberó či Ika Uwaisa.

Je možné, že pokiaľ svet filmu či komiksu sleduješ pravidelnejšie, tak si sa s G. I. Joeom už stretol. Pri príležitosti premiéry nového filmu sa trochu bližšie pozrieme na históriu tejto značky, ako aj na filmy, ktoré sme na jej motívy zatiaľ dostali.

Všetko odštartovali hračky

Hoci sa o G. I. Joe: Snake Eyes vyjadrujeme ako o komiksovke, v skutočnosti sa história tohto fenoménu nezačala na stránkach komiksov, ale v hračkárstvach. V roku 1963 totiž vynálezca Stanley Weston vytvoril prvý návrh akčných figúrok, ktoré od neho odkúpila spoločnosť Hasbro. O rok neskôr tak bola na trh uvedená celá séria akčných hrdinov pod spoločným názvom G.I. Joe: America’s Movable Fighting Man.

Hasbro/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/G.I._Joe#/media/File:GIJoe_OriginalLineup.jpg)

Konkrétne sa predávali postavičky menom Rocky (vojak), Skip (námorník) a Ace (pilot). V 70. rokoch k nim pribudli aj ďalší hrdinovia, napríklad Mike Power alias Atomic Man, Snake Eyes, Storm Shadow či Scarlett. G. I. Joe séria sa stretla s veľkým úspechom, ktorý si dokázala udržať prakticky až do nového milénia.

Nové kolekcie akčných figúrok vychádzali počas celých 90. rokov, ale aj po roku 2000. Pri príležitosti 25. výročia vyšli v rokoch 2007 až 2009 špeciálne figúrky s klasickým aj novým dizajnom. Hračky G. I. Joe sa dodnes medzi deťmi na celom svete tešia veľkej popularite. V roku 2020 odštartovalo Hasbro novú sériu s názvom Retro Collection.

Komiksy

Netrvalo dlho a popularita G. I. Joea narástla do takých výšok, že musel expandovať aj do ďalších foriem. Hoci sa s komiksami s názvom G. I. Joe stretávame už od roku 1942, ten „pravý“ G. I. Joe komiks začal vychádzať až v 60. rokoch po uvedení hračiek od Hasbra. V týchto príbehoch nám viacero tvorcov predstavilo neohrozený tím hrdinov zvaný G. I. Joe, ktorý bojuje proti teroristickej organizácii Cobra.

Marvel/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/G.I._Joe:_A_Real_American_Hero_(Marvel_Comics)#/media/File:GI_Joe_A_Real_American_Hero_1_cover.jpg)

Komiksy s týmto tímom sa začali objavovať od roku 1969 pod názvom The G. I. Joe Adventure Team. Vydával ich Custom Comics, neskôr značka prešla pod krídla Marvelu, Blackthorne Publishing či Dark Horse Comics. Pravdepodobne najväčší úspech dosiahla komiksová séria G.I. Joe: A Real American Hero od Marvelu, ktorá vychádzala od roku 1982 do konca roku 1994. Ako hlavný scenárista na nej pracoval Larry Hama.

G. I. Joe bol dokonca vôbec prvým komiksom, ktorý bol propagovaný prostredníctvom televíznych reklám! O ich výrobu sa postaral Marvel, ktorý na to od Hasbra dostal 5 miliónov dolárov. Oplatilo sa, keďže séria sa medzi čitateľmi stala obľúbenou a dodnes patrí k vrcholom tejto značky. Zaujímavé ale je, že veľkú časť čitateľov tvorili ženy. To sa môže zdať zvláštne, keďže žánrovo G. I. Joe spadá do kategórie „vojenského akčného komiksu“.

Profimedia

Vysvetľuje sa to tým, že komiks ponúkal výborne napísané a silné ženské postavy typu Scarlett a Lady Jaye. Hasbro ale cielilo (a stále cieli) hlavne na chlapcov, keďže ženských figúrok vytvorilo naozaj málo. Scenárista Larry Hama sa však práve preto rozhodol, že tieto postavy poriadne využije, prepracuje a zapojí do príbehu.

Filmy a seriály

Popularita G. I. Joea nemohla obísť ani seriálové a filmové vody. Najprv sme sa s ním mohli stretnúť v animovanom seriáli G. I. Joe: A Real American Hero, ktorý sa vysielal v rokoch 1983 až 1986. Pod rovnakým názvom bol v roku 1989 uvedený ďalší animovaný seriálový projekt. Ten sa vysielal do roku 1992. V 90. rokoch značku zastupoval seriál G. I. Joe Extreme a neskôr nasledovali aj tituly G. I. Joe: Sigma 6 (2005), G. I. Joe: Resolute (2009) a G. I. Joe: Renegades (2010).

Plynulo sa dostávame k celovečerným snímkam. Vôbec prvý film, v ktorom sa tento tím objavil, bol animák G. I. Joe: The Movie. Premiéru si odbil v roku 1987. Nasledovali animované tituly G. I. Joe: Spy Troops (2003), G. I. Joe: Valor vs. Venom (2004) a napokon aj prvé hrané filmy: G. I. Joe: The Rise of Cobra (2009) a sequel G. I. Joe: Retaliation (2013).

Profimedia

G. I. Joe: The Rise of Cobra režíroval Stephen Sommers (Múmia) a hlavné úlohy si strihli Channing Tatum, Marlon Wayans, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Dennis Quaid, Ray Park, Joseph Gordon-Levitt či Sienna Miller. Snímka sa stretla s pomerne veľkým diváckym úspechom. O tom, napokon, svedčia aj jej tržby, ktoré sa pohybovali v hodnote viac ako 302 miliónov.

Sequel s podtitulom Retaliation dorazil do kín v roku 2013. Tentokrát sa jeho réžie ujal Jon M. Chu. Popri niektorých známych hercoch (Tatum či Park) sa film pokúšal divákov lákať aj na nové postavy v podaní Dwayna „The Rock“ Johnsona či Bruca Willisa. Snímka opäť slušne zarobila (tržby činili 375 miliónov) a všeobecne bola dvojka lepšie prijatá aj kritikmi a fanúšikmi. Plánoval sa aj regulárny tretí diel, prípadne crossover s filmami zo série Transformers, ale nič z toho nebolo.

Napokon sa štúdio Paramount Pictures rozhodlo ísť cestou rebootu a celú sériu začať nanovo.

Paramount Pictures / moviestillsdb.com

G. I. Joe: Snake Eyes

A to už prichádza reč na aktuálnu novinku G. I. Joe: Snake Eyes, ktorá práve vstupuje do našich kín. Hlavnou postavou je záhadný bojovník Snake Eyes (Henry Golding), ktorého sa ujme japonský klan ninjov Kód cti. Snake Eyes tak podstúpi tvrdý tréning a bude sa musieť konfrontovať aj so svojou minulosťou a túžbou po pomste.

Okrem toho sa na obzore začne rysovať ďalšie nebezpečenstvo v podobe teroristickej organizácie Cobra, ktorá plánuje ovládnuť celý svet. Vo vedľajších úlohách uvidíme aj Andrewa Kojiho, Samaru Weaving, Úrsulu Corberó, Ika Uwaisa, Takehira Hiru, Haruku Abe, Petera Mensaha a Samuela Finziho.

YouTube video

Minulosť Snake Eyesa bola doteraz vždy zahalená tajomstvom. Je ale jasné, že tvorcovia nám z nej v tejto snímke niečo odhalia. Uvidíme, ako si s tým poradia a aká bude reakcia pravoverných fanúšikov. Súdiac podľa trailerov sa ale zdá, že by G. I. Joe: Snake Eyes mohol byť svižným, dynamickým a kvalitne natočeným akčným filmom, ktorý poteší všetkých fanúšikov pôvodnej predlohy, ale zároveň má potenciál osloviť aj tých, ktorí sa s touto značkou ešte nestretli.

Slovenská premiéra sa uskutočnila 22. júla 2021.

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.