Generácia Z požaduje v práci voľné dni na duševné zdravie. Silno na ňu vplýva stres a pocity vyhorenia

Mladí by prijali väčšiu osvetu v oblasti duševného zdravia.


Mladej generácii záleží na jej duševnom zdraví. Ako píše aj portál Forbes, podľa novej štúdie až 82 % z nich požaduje voľné dni na upevnenie svojej psychiky. Výskum prebehol na vzorke 1 205 Američanov vo veku 19 až 25 rokov, ktorí sú zamestnaní aspoň šesť mesiacov.

Z výsledkov vyplynulo, že na mladých ľudí veľmi silno vplýva stres a psychický tlak. Ten zvyšuje riziko vyhorenia či depresií a tým pádom aj výpovede. Preto by zamestnanci privítali, ak by mohli čerpať niekoľko voľných dní, počas ktorých by sa mohli starať o svoju psychiku.

Už v roku 2018 Americká psychologická asociácia uviedla, že práve stres je v prípade generácie Z výrazným faktorom, ktorý negatívne vplýva na psychické zdravie. Veľký stres v práci pociťuje až 91 % mladých.

Shutterstock

Vyhorenie aj slabý plat

Štúdia sa zamerala aj na dôvody, prečo mladí ľudia končia v práci. Na prvom mieste sa umiestnilo slabé finančné ohodnotenie (54 %). Hneď na druhom mieste sa ale umiestnil pocit vyhorenia a nedostatok rovnováhy medzi prácou a súkromným životom (42 %).

V rebríčku sa tiež umiestnili faktory ako práca v oblasti, ktorá človeka nezaujíma (37 %), obmedzený kariérny postup (33 %) či nemožnosť práce na diaľku (30 %). Aj z týchto dôvodov by veľa mladých ocenilo, ak by mali na pracovisku školenia o duševnom zdraví, prípadne o tom, ako zvládať stres.

Odborníci upozorňujú, že zopár dní voľna síce nevyrieši psychické problémy človeka, stále však môže výrazne pomôcť. „Poskytnú zamestnancom prestávku, možnosť dobiť si energiu a vrátiť sa s novou a sviežou perspektívou,“ uviedli na portáli Monster.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné