Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Generácia Z požaduje v práci voľné dni na duševné zdravie. Silno na ňu vplýva stres a pocity vyhorenia

Mladí by prijali väčšiu osvetu v oblasti duševného zdravia.


Mladej generácii záleží na jej duševnom zdraví. Ako píše aj portál Forbes, podľa novej štúdie až 82 % z nich požaduje voľné dni na upevnenie svojej psychiky. Výskum prebehol na vzorke 1 205 Američanov vo veku 19 až 25 rokov, ktorí sú zamestnaní aspoň šesť mesiacov.

Z výsledkov vyplynulo, že na mladých ľudí veľmi silno vplýva stres a psychický tlak. Ten zvyšuje riziko vyhorenia či depresií a tým pádom aj výpovede. Preto by zamestnanci privítali, ak by mohli čerpať niekoľko voľných dní, počas ktorých by sa mohli starať o svoju psychiku.

Už v roku 2018 Americká psychologická asociácia uviedla, že práve stres je v prípade generácie Z výrazným faktorom, ktorý negatívne vplýva na psychické zdravie. Veľký stres v práci pociťuje až 91 % mladých.

Shutterstock

Vyhorenie aj slabý plat

Štúdia sa zamerala aj na dôvody, prečo mladí ľudia končia v práci. Na prvom mieste sa umiestnilo slabé finančné ohodnotenie (54 %). Hneď na druhom mieste sa ale umiestnil pocit vyhorenia a nedostatok rovnováhy medzi prácou a súkromným životom (42 %).

V rebríčku sa tiež umiestnili faktory ako práca v oblasti, ktorá človeka nezaujíma (37 %), obmedzený kariérny postup (33 %) či nemožnosť práce na diaľku (30 %). Aj z týchto dôvodov by veľa mladých ocenilo, ak by mali na pracovisku školenia o duševnom zdraví, prípadne o tom, ako zvládať stres.

Odborníci upozorňujú, že zopár dní voľna síce nevyrieši psychické problémy človeka, stále však môže výrazne pomôcť. „Poskytnú zamestnancom prestávku, možnosť dobiť si energiu a vrátiť sa s novou a sviežou perspektívou,“ uviedli na portáli Monster.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť