Na južnom okraji Ezhou, mesta v provincii Chu-pej v centrálnej Číne, stojí majestátna 26-poschodová budova v štýle apartmánov, ktorá je zároveň najväčšou kompozitnou farmou ošípaných na svete s kapacitou poraziť 1,2 milióna prasiat ročne. Ide o odpoveď Číny na jej neukojiteľný dopyt po bravčovom mäse, najpopulárnejšom živočíšnom proteíne v krajine.
Pôrodnica a bitúnok v jednom
Nová farma veľkosti mrakodrapu prijala prvé prasnice v septembri minulého roka, keď spoločnosť stojaca za projektom (Hubei Zhongxin Kaiwei Modern Farming) ubytovala prvých 3 700 kusov. Zvieratá na jednotlivé poschodia prevážajú po 60 kusoch nadrozmerné výťahy s nosnosťou 10 ton. Tam sú chované od inseminácie až po dospelosť a porážku.
V masívnej budove pripomínajúcej čínske monolitické obytné bloky sú pod nepretržitým monitoringom kamier z riadiaceho centra podobnom NASA. Každé poschodie funguje ako samostatná farma pre rôzne etapy života – gravidné prasnice, dojčiace, vo výkrme a jatočné štádium.
Krmivo je uskladnené na najvyššom poschodí. Odtiaľ dopravné pásy denne transportujú viac ako milión kíl do kŕmnych žľabov na jednotlivé podlažia. 300 000 automatizovaných miest distribuuje potravu cez centrálnu riadiacu miestnosť podľa životnej etapy, hmotnosti a zdravotného stavu zvieraťa. Farma za 540 miliónov eur má podmienky regulované plynom, teplotou a ventiláciou.
Projekt má dve budovy. Za hlavnou prevádzkou sa dokončuje stavba rovnakej veľkosti. Pri plnom výkone na ploche 800 000 štvorcových metrov poskytnú kapacitu pre 650 000 zvierat.
Spoločnosť tvrdí, že odpad z ošípaných bude spracovaný a použitý na výrobu bioplynu, ktorý možno zužitkovať pri výrobe energie a ohreve vody vo vnútri farmy.
Prísne opatrenia pre zamestnancov
Vstúpiť do budovy nie je jednoduché. Pracovníci musia prejsť niekoľkými kolami dezinfekcie a testovania predtým, ako dostanú povolenie. Taktiež nemôžu opustiť miesto až do ďalšej zmeny, čo je raz za týždeň. Do priestorov chovu môžu vojsť až po druhom dezinfikovaní a pred dverami výrobného priestoru sa musia pravidelne čistiť. Spoločnosť dbá na prísnu kontrolu.
Keďže tam trávia celé dni, v budove majú k dispozícii napríklad bežecké pásy, stolný tenis, biliard a ďalšie zariadenia na oddych a zábavu.
Čínski bravčožrúti
V súčasnosti žiadna krajina nekonzumuje toľko bravčového ako Čína, ktorá skonzumuje polovicu svetovej produkcie tohto druhu mäsa. No jeho cena je tu vyššia ako v krajinách, kde sa chov ošípaných stal priemyselným už dávno. Za posledné roky tu vyrástli desiatky ďalších mamutích fariem ako súčasť snahy Pekingu odstrániť túto medzeru. Čína by mohla zvládnuť celkový národný chov ošípaných v približne 400 výškových budovách.
V apríli 2022 bolo na celom svete odhadom 784,2 milióna ošípaných. EÚ má 140 miliónov, USA 74 miliónov, Brazília 35 miliónov, Rusko 26 miliónov a Kanada 14 miliónov kusov týchto jatočných zvierat. I keď mnohé organizácie po celom svete pravidelne iniciujú protesty a petície za zákaz nehumánneho chovu, ich snahy sú zanedbateľné. Predovšetkým v krajine, ako je Čína, posun v blízkej budúcnosti nehrozí.
Obyvatelia mesta sa obávajú zápachu
Brett Stuart, zakladateľ spoločnosti Global AgriTrends zaoberajúcej sa prieskumom trhu, pre New York Times uviedol, že mrakodrapy s ošípanými a ďalšie obrovské chovy zhoršujú problém, ktorému čelí čínsky bravčový priemysel, a to choroby. Chov toľkých zvierat v jednom zariadení sťažuje prevenciu kontaminácie. Ironicky, veľkí svetoví producenti bravčového mäsa úmyselne rozmiestňujú svoje farmy, aby znížili riziko biologickej bezpečnosti.
„Americkí chovatelia ošípaných pozerajúc na obrázky týchto fariem sa len škriabu po hlave. Toto by sa nikdy neodvážili urobiť. Je to príliš riskantné.“