Godzilla aj King Kong patria medzi ikonické monštrá strieborného plátna. Objavili sa v obrovskom množstve filmov a ten najnovší s názvom Godzilla a Kong: Nová ríša zamieri do kín už vo štvrtok.
V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme na ich históriu, prezradíme ti, kto ich vlastne vymyslel, a priblížime si aj niektoré filmy, v ktorých sa objavili.
Godzilla
Godzilla vznikla v Japonsku a je výtvorom Tomoyukiho Tanakua, Eijiho Tsuburaya a Iširóa Hondu. Ide o obrovskú prehistorickú obludu, ktorú z jej večného spánku prebudili jadrové testy ľudstva. Všeobecne je Godzilla vnímaná ako metafora pre jadrovú zbraň.
Treba si uvedomiť, že sa objavila v čase, keď bola japonská trauma z bombardovania Hirošimy a Nagasaki počas druhej svetovej vojny stále živá. Niektorí tak vnímajú Godzillu aj ako metaforu pre Spojené štáty, ktoré zhodili atómové bomby na Japonsko.
Godzilla sa objavila v 33 japonských filmoch, piatich amerických a tiež v mnohých videohrách, komiksoch či románoch. Vôbec prvýkrát sa s ňou diváci mohli stretnúť v roku 1954, keď si odbila premiéru snímka Godzilla v réžii Iširóa Hondu.
Hoci v čase premiéry pozbierala skôr rozpačité reakcie, neskôr bola docenená ako jeden z najlepších monster filmov všetkých čias. Dnes ide o kultové dielo, ktoré malo veľký vplyv na veľké množstvo tvorcov a kinematografiu ako takú.
Ďalšie filmy
Hneď o rok neskôr vstúpil do kín sequel Godzilla opäť zasahuje, tentokrát v réžii Motojošiho Odu. Za zmienku stojí aj tretí film King Kong vs. Godzilla z roku 1962, ktorý divákom predstavil hneď dve monštrá, ktoré proti sebe bojujú.
Film režíroval Iširó Honda a stal sa obrovským finančným hitom. Kritici nad ním síce krútili nosmi, ale faktom ostáva, že King Kong vs. Godzilla dodnes patrí aspoň v Japonsku k najobľúbenejším „godzilláckym“ filmom.
Godzilla sa vo filmoch objavovala aj v nasledujúcich rokoch a vzhľadom na obrovské množstvo filmov si nemôžeme pripomenúť všetky z nich. Faktom ostáva, že sa nezmazateľne zapísala do histórie popkultúry a dobre ju poznajú aj diváci, ktorí nikdy žiadny film s Godzillou nevideli.
Obrovský úspech tohto monštra neušiel ani Hollywoodu. Snaha natočiť „americkú Godzillu“ spadá už do 50. rokov. V roku 1983 sa chystalo nakrúcanie snímky Godzilla: King of the Monsters in 3D v réžii Steva Minera. O projekt malo záujem viacero štúdií, ale napokon sa nezrealizoval. Štúdiá sa totiž obávali, že by bola snímka až príliš nákladná.
Hollywoodske snímky
Diváci si tak museli počkať až do roku 1998, keď si odbil premiéru prvý regulárne hollywoodsky film s Godzillou v réžii Rolanda Emmericha. Filmári sa rozhodli predstaviť nám inú Godzillu, než na akú sme boli zvyknutí. Ich monštrum dostalo nový dizajn aj pohyby. Zmena sa týkala aj jeho pôvodu. V Emmerichovom filme ide o zmutovaného leguána, ktorý bol vystavený jadrovému žiareniu.
Nový dizajn monštra sa stretol s negatívnou odozvou kritikov aj divákov, podľa ktorých sa filmári až príliš odchýlili od pôvodnej verzie. Príliš dobre ale nedopadol ani samotný film. Pozbieral skôr negatívne recenzie, hoci finančne sa mu na prvý pohľad neviedlo zle. Oproti rozpočtu 150 miliónov dokázal v tržbách získať 379 miliónov dolárov. Vzhľadom na to, koľko producenti naliali do propagácie, však boli tieto tržby sklamaním.
Godzilla mala byť pôvodne prvým dielom trilógie, ale ďalšie diely dostali tvrdú stopku. Namiesto nich vznikol animovaný seriál Godzilla: The Series, ktorý na film priamo nadväzoval. V roku 2014 do kín vstúpil film Godzilla v réžii Garetha Edwardsa, ktorý bol koncipovaný ako prvý film z takzvaného MonsterVerse.
Tentokrát sa Godzille v kinách darilo. Okrem toho, že ju pochválili kritici aj diváci, stala sa aj solídnym finančným úspechom. Oproti rozpočtu 160 miliónov dokázala na tržbách získať 529 miliónov dolárov. Nasledovali sequely Godzilla: Kráľ monštier, Godzilla vs. Kong a tiež seriál Monarch: Legacy of Monsters.
King Kong
King Kong, alebo len Kong, je akýmsi americkým protipólom Godzilly. Rovnako ako ona, aj obrovský opičiak sa objavil vo veľkom množstve filmov, komiksov, videohier či románov. A rovnako ako Godzilla, aj King Kong sa stal stálicou populárnej kultúry. Vymyslel ho filmár Merian C. Cooper a prvýkrát nám ho predstavil vo svojom filme King Kong z roku 1933 (natočil ho v spolupráci s Ernestom B. Schoedsackom).
Na rozdiel od Godzilly, Kong nemusel na svoje docenenie čakať roky. Už krátko po premiére si odniesol nadšené recenzie a stal sa aj veľkým finančným hitom. Dnes je považovaný za absolútnu klasiku, jeden z najlepších hororov a jeden z najlepších filmov všetkých čias. Tento úspech neostal bez odozvy a filmári sa rozhodli kuť železo, kým je horúce.
Sequel The Son of Kong tak poslali do kín už neuveriteľných deväť mesiacov po premiére jednotky. Réžie sa tentokrát chopil len Ernest B. Schoedsack, avšak rýchlosť, s akou film vznikol, sa nepriaznivo podpísala na jeho kvalite. Kritické reakcie boli chladné a tržby nižšie, hoci v tomto ohľade stále išlo o úspech.
Dva remaky
King Konga následne diváci mohli vidieť v súboji s Godzillou vo filme King Kong vs. Godzilla, animovanom seriáli The King Kong Show a filme King Kong Escapes.
V roku 1976 mal premiéru film King Kong od Johna Guillermina. Išlo o remake pôvodného filmu z roku 1933. Hoci kritikom film nijako zvlášť neučaroval, tržby boli relatívne vysoké. Guillermin sa k slávnemu monštru vrátil ešte vo filme King Kong žije, ktorý zamieril do kín v roku 1986. Dočkal sa však zdrvujúcich recenzií aj diváckych ohlasov a finančne išlo o poriadny prepadák.
Následne sme si museli počkať až do roku 2005. Práve vtedy si totiž odbil premiéru King Kong v réžii Petera Jacksona. Jackson odjakživa túžil natočiť remake Cooperovej klasiky a po úspechu trilógie Pán prsteňov mu to konečne bolo umožnené. Snímka pozbierala veľmi spokojné recenzie a stala sa piatym finančne najúspešnejším filmom roka. Oproti rozpočtu 207 miliónov dokázala na tržbách získať 556,9 milióna dolárov.
Odniesla si tiež štyri nominácie na Oscara, z ktorých premenila tri sošky (za vizuálne efekty, mix zvuku a strih zvuku). Peter Jackson získal aj nomináciu na Zlatý glóbus za najlepšiu réžiu a James Newton Howard za najlepšiu hudbu.
Keďže sa z filmu stala hitovka, štúdio Univesal plánovalo aj sequel s názvom Skull Island. Napokon však práva pristáli na stole Warner Bros., ktoré sa rozhodlo celú ságu zrebootovať v rámci plánovaného MonsterVerse. Výsledkom bol film Kong: Skull Island, ktorý mal premiéru v roku 2017 a v roku 2021 dorazil sequel Godzilla vs. Kong.
Godzilla a Kong: Nová ríša
Najnovšie sa teda tieto dve kultové monštrá stretnú vo filme Godzilla a Kong: Nová ríša. Na režisérsku stoličku sa posadil Adam Wingard (režíroval už predchádzajúci diel Godzilla vs. Kong) a očividne nám opäť ponúkne poriadne epickú akčnú zábavu.
Godzilla a King Kong tentokrát budú bojovať bok po boku proti novému nepriateľovi. Ten sa skrýval v našom svete a ohrozuje existenciu celého ľudstva. Okrem toho sa môžeme tešiť aj na odhalenie histórie Godzilly a Konga, tajomstiev Dutej zeme a ďalších tajomných miest.
V hlavných úlohách sa predstavia Rebecca Hall, Brian Tyree Henry, Dan Stevens, Kaylee Hottle, Alex Ferns, Fala Chen, Rachel House, Chantelle Jamieson, Ron Smyck či Anthony Brandon Wong. Trailer pôsobí efektne, má výborný audiovizuál a fajn tempo. Podľa všetkého teda Wingard nesklamal a natočil sympatický akčný popcorn. Film si na Slovensku odbije premiéru 28. marca.