Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Sny. Zábavná to vec. Väčšinou ťa v nich niekto naháňa mačetou, prípadne hľadáš záchod, no akosi sa ti nedarí, alebo v tom najakčnejšom prípade padáš z útesu. Padáš, padáš… až s pohybmi hodnými slona epileptika dopadneš vo vlastnej posteli. Nie všetky sny však fungujú takto… niekedy v nich človek objaví presne to, čo potreboval. A to sa udialo aj v týchto prípadoch.

1. Mary Shelley, Frankenstein

Frankenstein. Unikátne dielo z dielne vtedy mladučkej Mary Shelley, ktoré začiatkom devätnásteho storočia položilo základy vedecko-fantastickej literatúry, ako ju poznáme dnes. Ešte zaujímavejšie ako samotný príbeh o Doktorovi Frankensteinovi a jeho žijúcom monštre, je však prvotný nápad a spôsob, akým sa k nemu autorka dopracovala.

V roku 1814 sa vydala Mary v sprievode svojej nevlastnej sestry Claire a budúceho manžela Percyho do Európy. Počas svojich ciest naprieč týmto kontinentom zavítala trojica aj do Švajčiarska, kde ich prichýlil bývalý Clairin milenec, básnik Lord Byron. Dlhé večery si často krátili čítaním duchárskych príbehov, až ich jedného dňa básnik vyzval, aby oni sami jeden strašidelný príbeh vymysleli a na druhý deň sa oň podelili s ostatnými.

Aký príbeh skrsol v hlave Mary, je už asi jasné. V ten večer sa uložila na vankúš a bez toho, aby si uvedomila, že vôbec zaspala, sa k nej prikradla strašidelná vízia. Bledý študent skláňajúci sa nad čímsi desivým, čo práve vytvoril. Čímsi, čo vzdialene pripomínalo človeka, no omnoho… mŕtvejšieho. Videla aj motor, ktorý toto čosi napokon prebral k životu. Netrvalo dlho, kým sa z tohto sna napokon stala knižná realita.

Wikimedia Commons, Wikipedia

2. Dmitrij Ivanovič Mendelejev a tabuľka prvkov

Mendelejevova cesta k pozícii celosvetovo uznávaného chemika bola tŕnistá a kľukatá. Narodil sa na Sibíri ako jeden z 11 súrodencov (alebo 17, údaje sa rôznia a úmrtnosť detí bola v tom čase vysoká), jeho otec bol učiteľ a matka pracovala v továrni na sklo. Jeho otec však stratil zrak, s ním aj pozíciu učiteľa a krátko nato zomrel. Dva roky po jeho smrti továreň na sklo vyhorela a jeho mama ostala bez práce.

V snahe zabezpečiť nádejnému synovi vzdelanie sa vybrali naprieč krajinou a po odmietnutí zo strany Moskovskej univerzity sa napokon usadili v Petrohrade, kde Mendelejev začal študovať. Svoje prvé štúdie zverejnil už ako 20-ročný a o šesť rokov neskôr sa zúčastnil prvej chemickej konferencie vôbec. V tom čase už klasifikoval 56 chemických prvkov. Stále mu však chýbalo to najpodstatnejšie – systém, vďaka ktorému by ich mohol zoradiť. 

A potom to z čista jasna prišlo. Po troch dňoch úmornej práce sa mu napokon dostalo vytúženého odpočinku. Dlho si však nepospal. Len čo zavrel oči, vynorila sa mu v hlave tabuľka, vďaka ktorej si všimol, že majú určité elementy veľmi podobné vlastnosti. Ani nie o dvadsať minút neskôr bol už úplne čulý a svoj nový objav čmáral na zdrap papiera.

Wikimedia Commons, Wikipedia

3. Larry Page a Google

Píšu sa 90. roky minulého storočia a v tom čase 22-ročný Larry Page čerstvo odpromoval na Stanfordskej univerzite. Nie dlho po ukončení jeho štúdia sa mu uprostred noci prisnil sen. V ňom sa mu zázračne podarilo stiahnuť celý internet a nejako ho usporiadať do linkov. Všetko stlačením jedného jediného tlačidla.

Vo svojom prejave z roku 2009 na Univerzite v Mitchigane prezradil, že hneď, ako sa zobudil, zapísal pár riadkov tým, čo neskôr poslúžilo ako základ prvotného algoritmu. Kam to so svojím snom napokon dopracoval, asi vysvetľovať netreba, ale keby predsa len… Google sa stal najpoužívanejším internetovým vyhľadávačom na svete, na ktorom čosi hľadá každú jednu sekundu až 40,000 ľudí.

Wikimedia Commons, Edho Pratama / Unsplash

4. Friedrich August Kekulé von Stradonitz a benzén

Benzén patrí k najvyužívanejším surovinám chemického priemyslu. Od výroby áut, gumy, paliva či koženého oblečenia je jeho uplatnenie naozaj pestré. Nájsť správnu kompozíciu tejto organickej zlúčeniny však vôbec nebolo jednoduché a vedci sa s otázkou správnej molekulárnej štruktúry pasovali dlhé roky. Mysleli si, že tento objav zmení svet… a neboli ďaleko od pravdy.

Medzi vedecké kapacity, ktoré sa snažili benzénovú záhadu rozlúsknuť, patril aj nemecký chemik Friedrich August Kekule von Stradonitz. A napokon sa mu to aj podarilo, hoci nie celkom tak, akoby sám čakal. Počas zaslúženej siesty sa mu prisnil zvláštny sen o hadoch, ktoré boli usporiadané do tvaru šesťuholníka. Po zobudení mu to došlo takmer okamžite… toto bol ten tvar molekuly, na ktorý sa tak dlho snažil prísť.

Wikimedia Commons, Pixabay

5. Elias Howe a šijací stroj

V polovici 19. storočia „bojoval“ americký vynálezca Elias Howe so svojím najnovším počinom, šijacím strojom. Bol už takmer hotový, až na jeden drobný alebo o čosi väčší detail – nefungovala ihla. Bezradný sa napokon rozhodol uložiť na spánok, ktorý vo finále jeho problém vyriešil.

Prisnilo sa mu, že staval šijací stroj pre zlého kráľa, ktorý mu dal 24 hodín na to, aby začal fungovať. Eliasovi sa nijako nedarilo, až sa napokon rozhodol vzdať a prijať svoj osud na šibenici. Ráno, keď ho vojaci brali na popravu, si všimol ich kopije, ktoré sa napokon stali odpoveďou na jeho nefungujúcu ihlu.

Žobronil od kráľa trochu času navyše a počas jeho prosieb sa prebudil. Boli štyri hodiny ráno. Rýchlo sa obliekol, zavrel sa vo svojej dielni a keď z nej o päť hodín neskôr vyšiel von, mal na konte ohromný vynález. Prvý funkčný šijací stroj. 

Wikimedia Commons, Wikipedia

6. James Cameron a Terminátor

Meno kanadského režiséra Jamesa Camerona sa dnes v kinematografickom priemysle skloňuje výhradne v súvislosti s poprednými kultovými titulmi a taký Titanic či Avatar sú toho priamym dôkazom. Štyridsať rokov dozadu to však s jeho kariérou také slávne nebolo. Píše sa rok 1981 a Cameronovým najschopnejším počinom bola Piraňa 2, čo hovorí samo za seba.

Režisér a scenárista v jednom mal väčšie ambície ako snímky o lietajúcich rybách, no jeho kreativita stagnovala a nevedel, o čom písať. V tom čase sa nachádzal v Ríme a pracoval na post-produkcii už spomínanej druhej časti Pirane, keď tu zrazu ochorel a musel si zobrať voľno. Počas svojej choroby bojoval s vysokou horúčkou… a vtedy sa mu prisnil akčný sen.

Vybuchujúci robot. Alebo, lepšie povedané, vybuchujúci robot rozrezaný na polovicu ozbrojený kuchynskými nožmi, ktorý sa plazí k utekajúcemu dievčaťu. Aj napriek zlému zdravotnému stavu sa Cameron hneď po zobudení rozbehol k papieru a nakreslil jednoduchú skicu toho, čo práve videl. Kam to s ňou napokon dotiahol, už asi vieme.

Wikimedia Commons, Hemdale

7. Paul McCartney a Yesterday

Skupina The Beatles má v repertoári hneď niekoľko nestarnúcich hitov a skladbu Yesterday môžeme s istotou zaradiť medzi ne. Podľa Guinnessovej knihy rekordov je práve toto skladba, na ktorú na svete vzniklo najviac coverov, a to už predsa len o niečom svedčí. Len málokto však vie, ako skutočne vznikla.

Celú melódiu skomponoval Paul McCartney vo svojom sne. Hneď, ako sa prebudil, začal ju hrať na klavíri a nedokázal ju dostať z hlavy. V prvom momente bol presvedčený, že je to len plagiát inej známej piesne, ktorá mu pred spánkom utkvela v hlave. Nebolo tomu však tak. Po mesiacoch pátrania a opytovania ľudí v hudobnom priemysle to napokon vzdal a uznal, že pieseň je skutočne jeho.

Wikimedia Commons

Zdroje: dreaminterpretation-dictionary.com, brainpickings.org, finance.yahoo.com, cracked.com, mentalfloss.com, wikimedia.org, boredpanda.com


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.