Gramatické chyby, ktorých sa všetci (nevedomky) dopúšťame

Najčastejšie nespisovné slová, ktoré používaš na dennej báze

Slovenčina je jeden z najťažších jazykov na svete. Tu a tam nejaká výnimka, tam zase taká, tam také pravidlo, tamto zase hentaké. Pravidiel ako ju správne používať je asi milión. Sám Slovák má tom niekedy zmätok. No kde robíme chybu najčastejšie?

KĽUDNE

Žiadne kľudne! Slovo kľud v slovenčine nemáme, je to hybrid českého slova klid. Spisovným ekvivalentom slova kľudne je slovo PO-KOJ-NE. Viem, až vám to do úst nejde. Priznajte sa, koľkokrát denne odpoviete niekomu na otázku slovom kľudne? Dohodneme sa, za každé jedno použitie si dáš odteraz facku.

NAPADLO MA…

Čo ťa napadlo?! Medveď v lese? Ozbrojený lupič? Nie, nie, nie – celé zle. Po správnosti totiž je napadlo komu čomu, MI! Nabudúce, ak povieš, že ťa niečo napadlo, tak volám záchranku. Budeš mať čo vysvetľovať…

SLÚCHATKO, TLAČÍTKO…

Poprosím, žiadne -tko na konci. Správny Slovák vždy použije príponu –dlo. „Fero, prosím ťa, dáš mi jedno slúchladlo?“ … „Mama, to musíš stlačiť len toto tlačidlo.“ Používaj -dlo na konci vtedy, kedy máš a svet bude ihneď krajší. Teda aspoň pre mňa.

DAJ TOMU PSOVI VODÍTKO!

Ach, zase celé zle. Žiadne vodítko,milí psíčkari. To, čo viažete svojmu domácemu miláčikovi okolo krku je po slovensky vôdzka. Čiže čo treba mať vždy so sebou pri prechádzke so psom? Presne tak, vôdz-ku.

KDE ZAS IDEŠ?

Zase celé zle. Drahí Slováci, prosím, naučte sa: Ak používate pohybové sloveso, je tam vždy KAM, ak sloveso „stojí“, použijete kde. Príklad: Kam ideš? Do krčmy… Kde si? V krčme. Sedlácky vysvetlené, ale snáď sme sa pochopili.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/acmawards-acms-thomas-rhett-2016-3o85fPnMe35Hsu6rK0)

RAZÍTKO

Ak si od vás na učiteľka vypýta razítko od doktora, pokojne sa tvárte, že nerozumiete tomu, čo chce. My totiž žiadne razítko nemáme. My máme pečiatku!

DOPORUČUJEM TI…

Ak vám chce niekto rozdávať rady, tak mu povedzte, že vám to môže jedine odporúčať a nie doporúčať, pretože doporučene môžete poslať jedine tak list.

PRSIAMI

Ak ste už niekedy kamošovi opísali tú kočku s veľkými prsiami, vyjadrili ste sa nesprávne. Respektíve – neviete skloňovať. Správne je totiž s prsami. Znie to zvláštne, ale pravidlá sú pravidlá.

BOTNÍK

Dám vám dobrú radu, ako sa rafinovane vyhnúť maminým príkazom. Ak od teba chce, aby si uložil topánky do botníka, pokojne ignoruj. Botník je totiž bohémizmus, my máme TOPÁNKOVNÍK. Ale uznávam – asi nepoznám nikoho, kto by toto slovo používal. No o to väčšia šanca vyhnúť sa legálne upratovaniu, však?

NENI

Neni? Čo neni? Aháá, vy ste mysleli NIE JE. Prosím, zapamätať.

NECHÁPEM TOMU

No ja zase nechápem, ako môžeš používať toto slovné spojenie. Nechápem sa predsa viaže s akuzatívom, takže nechápeš TO a nerozumieš zase tomu. Prvé akuzatív, druhé datív, chápeš?!

HRANOLKY

Teraz sa chytáte za hlavu a v duchu pýtate sami seba, čo si nájdeme zase tu. No to nie my, to slovenčina! Správny variant slova je HRANOLČEKY. Aké chutné, nie?

COP

Ak poviete, že ste si dali vlasy do copu a nie ste Čech, vyjadrujete sa taktiež nesprávne. My máme totiž VRKOČE, žiadne copy.

POTENCIONÁLNY

Znie to dobre, ale je to taktiež nesprávny tvar. Spisovná verzia slova je POTENCIÁLNY.

BLOMBA

Podávate hlásenie o tom, ako ste prežili zubára a čo všetko vám urobil? V tom prípade sa vám určite hodí vedieť, že to vo vašom zube je PLOMBA.

POLOOSTROV

Jedno o navyše sa tam kvôli výslovenosti síce celkom hodí, no je to nesprávne. Vyhodiť! Je to totiž POLOSTROV, žiadny poloostrov.

ÍST PRE VODU

Nie, nejdeš pre vodu. Ideš PO vodu.

DVESTÝ

A na záver tu máme čerešničku. Vedeli ste, že správna verzia nespisovného slova dvestý je DVOJSTÝ? Nech hodí kameňom každý, kto celý život používal v nevedomosti dvestý!

pixabay.com (https://pixabay.com/sk/varovanie-hnevá-dávaj-si-pozor-prst-2284170/)

Titulná fotka: pexels.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
280
Grr
Fuuj Fuuj
287
Fuuj
Fňuk Fňuk
26
Fňuk
Jeej Jeej
266
Jeej
Uups Uups
82
Uups
Haha Haha
108
Haha
Woow Woow
31
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nič nepoteší viac ako si z niekoho totálne vystreliť

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME