Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.12.2023
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka
V spolupráci s Xzone
Zdroj: ©Shutterstock

Gramofónové platne nenájdeš len u babky na povale: Začínajú ich opäť milovať aj mladí. Pozri sa, prečo sú dnes také populárne!

Tieto gramofónové platne si obľúbiš aj ty!

Ak patríš do mladej generácie, slovné spojenie „gramofónová platňa“ ti možno veľa nehovorí. A keď už sa ocitneš uprostred konverzácie, v ktorej sa starší ľudia rozprávajú o gramofónových platniach, zrejme si v hlave hovoríš niečo v štýle: „Ešte šťastie, že som sa narodil v tejto dobe, môžem si hudbu pustiť z mobilu a nemusím sa babrať s nejakými nepraktickými platňami.“

Súhlasíme, gramofónové platne, inak nazývané aj ako LP platne, rozhodne nie sú najpraktickejším spôsobom, ako si púšťať hudbu. Napriek tomu ich však čoraz častejšie obľubujú aj mladí ľudia na Slovensku. Čím sú také zaujímavé a prečo by si im mal venovať pozornosť aj ty? V spolupráci s e-shopom Xzone.sk ti prinášame prehľad najzaujímavejších gramofónových platní a niekoľkých faktov, ktoré ťa možno prekvapia!

Čo je to vlastne gramofónová platňa?

Prvá gramofónová platňa uzrela svetlo sveta už v 19. storočí. Vynašiel ju chlapík menom Emile Berliner a prvé kusy boli vyrobené zo špeciálnej prírodnej živice. Na takéto platne sa dal nahrať zvukový záznam s dĺžkou maximálne 3 minúty.

Vývoj gramofónových platní

Ešte pred 2. svetovou vojnou spoločnosť RCA Victor predstavila prvú vinylovú gramofónovú platňu, ktorá už dokázala hrať dlhšie ako 3 minúty. Takéto platne sa začali označovať ako dlhohrajúce, skratkou LP (long play). Z jednej strany takejto platne sa dá prehrávať zvukový záznam s dĺžkou aj viac ako 22 minút. S postupom času sa LP platne čoraz viac rozvíjali a stávali populárnymi. V istej dobe si gramofón a platne našiel takmer v každej domácnosti.

vinylová platňa, gramofónová platňa, hudba, soundtrack
Shutterstock

Veľký boom gramofónových platní však skončil tým, že na trh sa dostali prvé moderné hudobné prehrávače, ktoré mali malé rozmery a nevyžadovali si nepraktickú manipuláciu s vinylovými platňami. Ľudia si ich začali vo veľkom kupovať a gramofóny postupne upadali do zabudnutia.

Časy sa však menia a ukazuje sa, že mnohí mladí ľudia sú už tak trochu unavení zo všetkých tých moderných technológií. Chcú skúšať niečo nové, netypické. Niečo, čo má emóciu a originálny charakter. A práve preto sa vracajú späť ku gramofónovým platniam, ktoré ponúkajú úplne nový level zážitku z počúvania hudby a soundtrackov.

Ako sa vlastne prehráva zvuk z gramofónových platní?

Ak si chceš prehrávať zvuk z vinylovej gramofónovej platne, budeš potrebovať gramofón. Ale neboj sa, nemusíš sa hrabať u babky na povale a medzi kopou neporiadku hľadať jej starý 70-ročný gramofón. Keďže LP platne dnes opäť zažívajú boom po celom svete, mnohé firmy vyrábajú moderné gramofóny. Tie majú klasický retro dizajn, no prekvapia ťa svojimi modernými funkciami. Napríklad, niektoré modely majú Bluetooth, USB porty či 3,5 mm jack na slúchadlá.

Prehrávanie platne na gramofóne je veľký zážitok. Aj samotný zvuk má úplne iný charakter, ako keď si ho púšťaš zo svojho smartfónu. LP platňa má zvuk nahratý na oboch stranách. Teda, k prehrávaniu platní patrí aj známy rituál, že keď si chceš vypočuť niektoré skladby alebo soundtracky, musíš ju otočiť na druhú stranu.

vinylová platňa, gramofónová platňa, hudba, soundtrack
Shutterstock

Vinylové platne ako investícia a zberateľský kúsok

Gramofónové LP platne nie sú len o samotnom zvuku. Mnohí ľudia ich milujú hlavne kvôli ich obalom s unikátnou grafikou. Dokonca ani samotné platne už nemusia byť len čierne. V dnešnej dobe sa stretneš aj s originálnymi farebnými alebo dokonca priehľadnými verziami.

Existuje veľa mladých ľudí, ktorí doma nemajú gramofón a platne si kupujú len ako zberateľské kúsky alebo unikátnu dekoráciu do domácnosti. Niektoré LP platne vychádzajú v limitovanom počte, takže predstavujú skvelú investíciu a v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov dokáže ich hodnota narásť do závratných výšok.

Vedel si, že: Takmer každá videohra má svoj vlastný soundtrack nahratý na gramofónovej platni? Takisto aj hudobné klipy či soundtracky všetkých filmov a seriálov sú nahraté na LP platniach. Gramofónové platne tak rozhodne nepatria do starého železa, práve naopak – aj dnes zohrávajú veľmi dôležitú úlohu.

Slovenka vo Švajčiarsku: Nerobím to, čo som vyštudovala, ale v zahraničí človek musí zatnúť zuby

Odporúčame prečítať:

Slovenka vo Švajčiarsku: Nerobím to, čo som vyštudovala, ale v zahraničí musí človek zatnúť zuby

Gramofónové platne so soundtrackmi videohier a seriálov

Pýtaš sa, akú gramofónovú platňu si vlastne môžeš kúpiť? Spolu s fanúšikmi LP platní z Xzone.sk sme si pre teba pripravili malý výber platní s oficiálnymi soundtrackmi známych videohier a seriálov, ktoré sa v dnešnej dobe tešia veľkej obľube.

Assassin’s Creed

Táto unikátna kolekcia 5 platní bola predstavená pri príležitosti výročia známej hry Assassin’s Creed. Na jednotlivých platniach si môžeš prehrať všetky soundtracky, ktoré boli súčasťou doterajších dielov.

vinylová platňa, gramofónová platňa, hudba, soundtrack
Xzone

Band Of Brothers

Ak si fanúšikom tohto legendárneho vojnového seriálu z dielne HBO, tieto transparentne hnedé LP platne s dymovým efektom rozhodne nesmú chýbať v tvojej zbierke. Séria je limitovaná na 1500 kusov.

Cuphead

Cuphead je hra, ktoré je mnohým známa svojou vysokou náročnosťou, ale aj charakteristickými jazzovými tónmi. Práve tie si môžeš prehrávať z 2 LP platní s jedinečným obalom.

Cyberpunk 2077 Score and Samurai

Kompletný soundtrack tejto známej hry od poľského štúdia CD Project Red vyjde až na jeseň, no balenie 3 unikátnych platní s inštrumentálnou hudbou z pera Marcina Przybylowicze, P. T. Adamczyka, Paula Leonarda Morgana, ale aj skladbami zahranými kapelou Samurai si už môžeš predobjednať v e-shope Xzone.sk.

Gramofónové platne nenájdeš len u babky na povale: Začínajú ich opäť milovať aj mladí. Pozri sa, prečo sú dnes také populárne!
Xzone

Dark Souls Trilogy

Kompletný album, ktorý spája hudbu zo všetkých predchádzajúcich dielov trilógie Dark Souls, vyjde ešte tento rok. Ak chceš mať všetky skladby pod jednou „strechou“, potom si nenechaj ujsť tento zberateľský kúsokbalenie 3 vinylových platní s originálnym dizajnom.

Diablo II: Resurrected

Ak si pravý herný fanúšik, tieto LP platne by si určite mal pridať do svojej zbierky. Na dvoch krvavočervených transparentných platniach nájdeš hudbu k dnes už legendárnej RPG hre Diablo II vo verzii pre moderný remake s podtitulom Resurrected.

Gramofónové platne nenájdeš len u babky na povale: Začínajú ich opäť milovať aj mladí. Pozri sa, prečo sú dnes také populárne!
Xzone

Dragon Age Box Set

V novembri vychádza kompletný soundtrack k predchádzajúcej sérii Dragon Age. Box set s unikátnou grafikou obsahuje hudbu z celej trilógie, vrátane DLC, niekoľkých bonusových skladieb a „Bardic Songs“ z tretieho dielu Inquisition. Farba LP platní bola špeciálne navrhnutá pre obchod Xzone a vychádza v limitovanej edícii iba 100 kusov v rámci Xzone Exclusive.

Zaujímavosť: V špeciálnom dizajne pre Xzone Exclusive vyšiel v minulosti aj soundtrack Zaklínača na LP platniach. Dostupných bolo iba 400 balení, ktoré sa predali za 14 dní. Preto, ak si chceš niektorú z týchto limitiek uchmatnúť pre seba, zbytočne dlho nečakaj a sprav predobjednávku, kým sa všetky nevypredajú.

vinylová platňa, gramofónová platňa, hudba, soundtrack
Xzone

God of War Ragnarok

V tomto unikátnom balení nájdeš okrem troch mramorovo modrých platní s hudbou Beara McCrearyho tiež dve samostatné umelecké diela. Samozrejme, jedným zo soundtrackov je aj ocenená skladba „Blood upon the snow“, ktorá vznikla v spolupráci so spevákom Hozierom.

Heroes Piano Sonatas

Tento album si zamiluje každý fanúšik série Might and Magic. Na platniach sú živé nahrávky sonát podľa soundtrackov zo série Heroes of Might and Magic v podaní samotného skladateľa Paula Anthonyho Romera.

Horizon Forbidden West – Collector’s Vinyl Box Set

Zberateľská edícia soundtracku k pokračovaniu filmu Horizon Forbidden West je tvorená jednou štýlovou škatuľou, ktorá obsahuje 6 unikátne zafarbených vinylových LP platní v jedinečných obaloch a krásne artworky.

Odporúčame prečítať:

15 filmov so smutným koncom, ktoré divákom napriek tomu učarovali

Mad Max: Fury Road

Obľúbený soundtrack Junkie XL v dizajnovom balení s vykrojením obsahuje dva vinyly v obaloch s unikátnou grafikou. Môžeš si vybrať, či na teba bude z obalu pozerať hlavný hrdina Max alebo zloduch Immortan Joe.

The Last of Us: Season 1 (HBO)

Vydaj sa po stopách Joela a Ellie v hudobnom motíve od Davida Fleminga a Gustava Santaolallu. Soundtrack vychádza na zeleno-bielom vinyle a súčasťou balenia sú dva štýlové plagáty.

vinylová platňa, gramofónová platňa, hudba, soundtrack
Xzone

World of Warcraft: Wrath of the Lich King

Očakávaný soundtrack k nezabudnuteľnému dielu hry World of Warcraft, Wrath of the Lich King. Započúvaj sa do tónov mrazivého Northrendu na dvoch tmavomodrých platniach. Dodanie sa očakáva na jeseň tohto roka, no predobjednávku môžeš spraviť už teraz.

Vyber si svoju vinylovú platňu aj ty

Chceš zažiť niečo nové, vrátiť sa do tvojich detských čias a pripomenúť si svoje obľúbené seriály či videohry? Široký výber kvalitných LP platní s unikátnymi dizajnmi nájdeš v e- shope Xzone.sk. Nezáleží na tom, či si gramofónovú platňu kúpiš ako investíciu, zberateľský kúsok, alebo ju budeš aj reálne počúvať na gramofóne, jedno je isté – zaručene ti vykúzli veľký úsmev na tvári.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Xzone.


Tagy:

Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.