Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor

Grécki hasiči už šiesty deň bojujú s lesnými požiarmi

Veľké lesné požiare si doposiaľ vyžiadali 20 obetí.


Stovky hasičov v Grécku aj vo štvrtok bojujú s lesnými požiarmi, nad ktorými sa snažia získať prevahu. Veľké lesné požiare horia vo viacerých častiach krajiny nekontrolovateľne už šiesty deň a doposiaľ si vyžiadali 20 obetí. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Nebezpečný požiar sa stále vyskytuje na hore Parnitha neďaleko Atén, kde sa nachádza najväčší les v okolí gréckeho hlavného mesta. Tento požiar už druhý deň ohrozuje aj miestny národný park. Najväčší požiar vyčíňa na severe Grécka neďaleko tureckých hraníc pri meste Alexandrupoli. Vypukol v sobotu a odvtedy sa tam sformoval jednotný front, ktorý sa tiahne cez 15 kilometrov.

TASR

V tejto oblasti našli aj telá 19 ľudí vrátane dvoch detí, pričom sa predpokladá, že išlo o migrantov. Keďže však túto oblasť často využívaniu pašeráci zo susedného Turecka, je podľa gréckych úradov možné, že bude nájdených obetí ešte viac. Tretí najväčší lesný požiar horí v regióne Boiótia severne od Atén. V stredu tam len tesne unikol zničeniu 1000-ročný kláštor Hosios Lukas, ktorý sa nachádza aj na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Grécky minister pre civilnú ochranu Vassilis Kikilias v stredu uviedol, že Grécko čelí najhoršiemu letnému obdobiu lesných požiarov od 2009, keď boli zavedené mapy s informáciami o miere rizika vzniku požiarov.

Oheň doposiaľ spálil v severnom Grécku vyše 60.000 hektárov pôdy a ďalších 5000 hektárov zhorelo západne od Atén, vyplýva z odhadov gréckeho národného observatória pre lesné požiare pôsobiaceho na Aristotelovej univerzite v Solúne. Teplé a suché počasie, ktoré zvyšuje riziko vzniku požiarov, bude podľa meteorológov pretrvávať v krajine až do piatka.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.