Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk

Grécko a Izrael spoločne vyvíjajú AI na rýchlu detekciu lesných požiarov

Izrael by mohol spolupracovať s Európskou úniou v záujme lepšej koordinácie spoločného postupu proti požiarom.


Grécko spolupracuje s Izraelom na vývoji technológie umelej inteligencie (AI) na včasnú detekciu lesných požiarov. Vyplýva to z pondelkového vyhlásenia gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

Grécky premiér po stretnutí so svojím izraelským náprotivkom Benjaminom Netanjahuom a prezidentom Cypru Nikosom Christodulidesom v cyperskej Nikózii skonštatoval, že Izrael by mohol spolupracovať s Európskou úniou v záujme lepšej koordinácie spoločného postupu proti požiarom.

Izrael a Cyprus patria medzi krajiny, ktoré do Grécka vyslali hasičské lietadlá na boj proti plameňom. Požiare v Grécku zúria už dva mesiace. Rozsiahly lesný požiar, ktorý horí na severovýchode krajiny si vyžiadal už 20 obetí, pravdepodobne migrantov.

TASR

Premiér Mitsotakis vyhlásil, že Grécko by mohlo poskytnúť svoje územie na testovanie izraelskej technológie založenej na AI, ktorá by mala pomáhať včasnej detekcii lesných požiarov. „Už s Izraelom rokujeme o riešeniach na báze AI, ktoré nám umožnia rozpoznávať lesné požiare v ranom štádiu,“ dodal.

„Tu ide skutočne o jednu z oblastí, pri ktorej nepochybne platí, že spoločne sme silnejší,“ komentoval Netanjahu možnú spoluprácu s Gréckom a Cyprom pri rozvíjaní technológií AI.

Trojica lídrov okrem toho rokovala aj o využití ložísk zemného plynu objaveného v izraelských a cyperských vodách Stredozemného mora. Podľa Netanjahua by malo rozhodnutie o jeho exporte na svetové trhy padnúť počas nasledujúcich troch až šiestich mesiacov.

Účastníci rokovaní v Nikózii prejavili záujem aj o iný projekt – podmorský elektrický kábel dlhý 2000 kilometrov, ktorý by navzájom prepojil elektrické siete Izraela, Cypru a pevninskej časti Grécka. Energetika je nosnou témou stretnutí lídrov Grécka, Cypru a Izraela, ktoré prebiehajú už od roku 2016.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.