Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Gretu Thunberg zadržala na proteste v Nemecku polícia. Podľa výrazu tváre si to užívala

V Nemecku prebehli rozsiahle protesty proti rozšíreniu ťažby uhlia.


Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová bola v utorok medzi aktivistami zadržanými počas protestov proti demolácii nemeckej dediny Lützerath. Ako informovala polícia, ešte večer ich prepustia. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters. Thunbergovú zadržali spolu so skupinou aktivistov počas protestov pri povrchovej uhoľnej bani Garzweiler 2, približne deväť kilometrov od dedinky Lützerath.

Švédsku aktivistku, ktorá sa k protestujúcim pridala v piatok 13. januára, bolo po zadržaní vidieť sedieť samu vo veľkom policajnom autobuse, uviedol svedok pre Reuters. „Chystáme sa použiť silu, aby sme vás mohli predviesť na kontrolu totožnosti, takže spolupracujte, prosím vás,“ povedal policajt skupine ľudí.

TASR

Na väčšine fotografií sa usmieva

„Greta Thunbergová patrila ku skupine klimatických aktivistov, ktorí utekali k okraju bane. My sme ju však zastavili a odviedli spolu so skupinou z oblasti bezprostredného nebezpečenstva, aby sme preverili ich totožnosť,“ povedal hovorca polície v meste Aachen a dodal, že jeden aktivista skočil do bane.

Thunbergovú doslova odniesli traja policajti a držali ju za ruku ďalej od okraja bane, kde predtým sedela spolu so skupinou. Na väčšine fotografií sa usmieva. Potom ju odviedli dozadu k policajným vozidlám.

TASR
TASR

Aktivisti obsadili Lützerath s cieľom zabrániť rozšíreniu hnedouhoľnej bane Garzweiler. Baňu majú podľa dohody medzi vládou spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko a energetickou spoločnosťou RWE zatvoriť do roku 2030. RWE však obhajuje plány na ťažbu uhlia pod Lützerathom s odôvodnením, že sa tak zaistí energetická bezpečnosť Nemecka po obmedzení dodávok zemného plynu z Ruska.

Environmentálne skupiny však upozorňujú, že spaľovaním uhlia z bane sa uvoľní obrovské množstvo skleníkových plynov a Nemecko nesplní záväzky vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody z roku 2015.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.