Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk

Vynikajúca dramatická miniséria The Queen’s Gambit od Netflixu sa stala okamžitým hitom. Príbeh geniálnej šachovej hráčky Beth Harmon (Anya Taylor-Joy) pozbieral nadšené reakcie kritikov aj divákov a odniesol si mnoho ocenení (najčerstvejšia je cena Emmy za najlepšiu minisériu).

Ako ale uvádza aj portál NPR, Netflix musí v súvislosti so seriálom riešiť aj problémy. Gruzínska šachová majsterka Nona Gaprindašviliová streamovací gigant zažalovala a žiada od neho náhradu škody v hodnote 5 miliónov dolárov (viac ako 4 milióny eur). Prečo? Podľa Gaprindašviliovej sa Netflix dopustil urážky na cti a klamstva. V poslednej epizóde seriálu totiž komentátor letmo zmienil práve Gaprindašviliovú v súvislosti s Beth Harmon.

„Jediná zaujímavá vec na nej je jej pohlavie,“ povedal komentátor v seriáli na adresu Harmon. „A ani to nie je v Rusku nič výnimočné, keďže tu máme Nonu Gaprindašviliovú. Tá je ženskou svetovou šampiónkou a mužom nikdy nečelila.

moviestillsdb.com/Netflix

Žiada náhradu vo výške piatich miliónov

Táto replika je ale podľa šachovej majsterky preukázateľne nepravdivá. Počas svojej kariéry totiž čelila množstvu mužských protihráčov (bolo ich najmenej 59). Podľa jej právnika sa Netflix dopustil „hanebnej a zámernej lži s cynickým zámerom zvýšiť dramatickosť situácie vytvorením dojmu, že fiktívna hrdinka dokázala niečo, čo iná žena vrátane Gaprindašviliovej nedokázala“.

Danú repliku považuje za nechutnú a sexistickú. Okrem toho je Netflixu vyčítané, že Gaprindašviliovú označil ako Rusku, hoci pochádza z Gruzínska. Netflix sa na margo žaloby vyjadril v tom zmysle, že si nemyslí, že danou replikou bola naplnená podstata trestného činu. „Chováme veľký rešpekt voči pani Gaprindašviliovej a jej úchvatnej kariére, ale pred súdom sa budeme tvrdo brániť,“ vyjadril sa streamovací gigant prostredníctvom svojho hovorcu.

Profimedia

The Queen’s Gambit vznikol podľa rovnomenného románu Waltera Tevisa a pre Netflix sa stal vôbec najúspešnejším seriálom. Získal mnoho ocenení, vrátane 11 cien Emmy, pričom Anya Taylor-Joy si za svoj výkon odniesla aj Zlatý glóbus. Seriál tiež zvýšil záujem o šach v radoch širokej verejnosti.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.