Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Vynikajúca dramatická miniséria The Queen’s Gambit od Netflixu sa stala okamžitým hitom. Príbeh geniálnej šachovej hráčky Beth Harmon (Anya Taylor-Joy) pozbieral nadšené reakcie kritikov aj divákov a odniesol si mnoho ocenení (najčerstvejšia je cena Emmy za najlepšiu minisériu).

Ako ale uvádza aj portál NPR, Netflix musí v súvislosti so seriálom riešiť aj problémy. Gruzínska šachová majsterka Nona Gaprindašviliová streamovací gigant zažalovala a žiada od neho náhradu škody v hodnote 5 miliónov dolárov (viac ako 4 milióny eur). Prečo? Podľa Gaprindašviliovej sa Netflix dopustil urážky na cti a klamstva. V poslednej epizóde seriálu totiž komentátor letmo zmienil práve Gaprindašviliovú v súvislosti s Beth Harmon.

„Jediná zaujímavá vec na nej je jej pohlavie,“ povedal komentátor v seriáli na adresu Harmon. „A ani to nie je v Rusku nič výnimočné, keďže tu máme Nonu Gaprindašviliovú. Tá je ženskou svetovou šampiónkou a mužom nikdy nečelila.

moviestillsdb.com/Netflix

Žiada náhradu vo výške piatich miliónov

Táto replika je ale podľa šachovej majsterky preukázateľne nepravdivá. Počas svojej kariéry totiž čelila množstvu mužských protihráčov (bolo ich najmenej 59). Podľa jej právnika sa Netflix dopustil „hanebnej a zámernej lži s cynickým zámerom zvýšiť dramatickosť situácie vytvorením dojmu, že fiktívna hrdinka dokázala niečo, čo iná žena vrátane Gaprindašviliovej nedokázala“.

Danú repliku považuje za nechutnú a sexistickú. Okrem toho je Netflixu vyčítané, že Gaprindašviliovú označil ako Rusku, hoci pochádza z Gruzínska. Netflix sa na margo žaloby vyjadril v tom zmysle, že si nemyslí, že danou replikou bola naplnená podstata trestného činu. „Chováme veľký rešpekt voči pani Gaprindašviliovej a jej úchvatnej kariére, ale pred súdom sa budeme tvrdo brániť,“ vyjadril sa streamovací gigant prostredníctvom svojho hovorcu.

Profimedia

The Queen’s Gambit vznikol podľa rovnomenného románu Waltera Tevisa a pre Netflix sa stal vôbec najúspešnejším seriálom. Získal mnoho ocenení, vrátane 11 cien Emmy, pričom Anya Taylor-Joy si za svoj výkon odniesla aj Zlatý glóbus. Seriál tiež zvýšil záujem o šach v radoch širokej verejnosti.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť