Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Hackerovi sa podarilo spustiť DOOM na traktore

Neexistuje zariadenie, ktoré by DOOM nespustilo.


Medzi milovníkmi hier, ktorí sa tomuto koníčku venujú aj z technického hľadiska, sa už dlhé roky šíri vtip o tom, že originálny DOOM z roku 1993 dokáže spustiť akékoľvek elektronické zariadenie. A ak nie, znamená to, že to ešte nikto poriadne neskúsil.

„DOOM bežiaci na čomkoľvek“ nie je len absurdný vtip, ale má aj celkom silné základy v realite. V minulosti sme už pripravili článok, ktorý ukazuje niekoľko príkladov, na akých zariadeniach kutilovia legendárnu strieľačku spustili. Nájdeme medzi nimi bankomat, termostat alebo fotoaparát.

Knee-Deep in a Corn Field

V Las Vegas sa uskutočnilo každoročné podujatie DefCon. Ide o jednu z najväčších konferencií zameraných na počítačovú bezpečnosť a hackovanie, ktorá sa však na túto problematiku dokáže pozrieť aj zo zábavnejšieho uhla pohľadu. Tak píše herný web Kotaku.

Počas tohtoročného DefConu sa austrálsky hacker Sick Codes pochválil fakt nezvyčajným kúskom – podarilo sa mu spustiť DOOM na traktore. Ironicky, hra bežala na palubnom počítači, ktorý sa mal postarať o to, aby sa stroj nedal hacknúť.

K demonštrácii úspešného prelomenia ochrany systému traktora John Deere prispela aj Skelegant, tvorkyňa DOOM módov. Z jej dielne pochádza level s farmárskou tematikou, ktorý môžeme vidieť na videu.

Poukázali tým na dôležitú vec

Austrálskemu hackerovi nešlo o srandu. Hacknutím systému John Deere sa Sick Codes snažil poukázať na to, akú malú kontrolu majú spotrebitelia nad zakúpenými zariadeniami. V moderných farmárskych strojoch sa nachádza množstvo elektroniky vrátane digitálnych zámkov, ktoré ľuďom bránia v podomáckej oprave.

Sick Codes sa svoje zistenia snaží využiť na tvorbu nástrojov, vďaka ktorým bude možné stroje John Deere odpojiť od centrálneho servera a umožniť tak farmárom robiť si so strojmi, čo len chcú. Vrátane opráv a modifikácií, ktoré si nevyžadujú návštevu licencovaného servisu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť