Nedeľa 14.8.2022
sk
Mojmír
cz
Alan

Hasiči od pondelkového popoludnia zasahujú pri požiari v Slovenskom raji

Na mieste sú piati hasiči, oheň ešte tlie.


Hasiči aj dnes ráno zasahujú na mieste požiaru, ktorý v pondelok vypukol na území Slovenského raja v ťažko prístupnom teréne. Potvrdil to pre agentúru SITA operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. Podľa jeho slov sú na mieste piati hasiči so štyrmi kusmi techniky. Oheň tam ešte stále tlie.

Požiar nahlásili viacerí ľudia v poludňajších hodinách neďaleko Podleska, východne od kóty Krompľa, viditeľný bol už od Letanoviec aj z diaľnice D1. Na mieste zasahovali od začiatku profesionálni hasiči aj dobrovoľní hasiči z Hrabušíc.

Shutterstock

„Horel borovicovo-smrekovcový les, kde sa požiar šíril hlavne koreňmi, hrabankou a padajúcimi horiacimi stromami. Vďaka včasnej lokalizácii a razantnému postupu všetkých zložiek, ktoré sa na hasení zúčastnili, bol požiar lokalizovaný na ploche približne 60 x 60 metrov. A vďaka obkopaniu a neskoršiemu haseniu vodou, ktorá sa kvôli nedostupnosti prečerpávala do menšieho vozidla s kapacitou 2 500 litrov, bol po pár hodinách hasenia požiar už pod kontrolou,“ informovala Správa Národného parku Slovenský raj. Podľa nej je najpravdepodobnejšou príčinou tohto požiaru blesk, keďže približne v strede požiaroviska sa nachádzal stojaci strom čerstvo poškodený od blesku.

Podľa operačného pracovníka hasičov sa požiar podarilo uhasiť v utorok približne o 14:00. Príčina požiaru je ešte podľa jeho slov v štádiu vyšetrovania. Správa národného parku pripomenula, že neďaleko tohto územia bol v roku 2000 zatiaľ najničivejší požiar v Slovenskom raji. Zhorelo vtedy 64 hektárov lesa a pri jeho hasení zahynuli šiesti ľudia.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť